נס לא קרה לנו: העצרת הכללית של האו"ם הצביעה הלילה (חמישי) נגד הצעת הגינוי האמריקאית לארגון הטרור חמאס. במרכז ההצעה, שגובשה ע"י ארה"ב בתיאום עם ישראל, עמד גינוי ירי הרקטות והשימוש במנהרות טרור נגד ישראל.

בהצעת ההחלטה נכתב כי "האו"ם יגנה את חמאס על ירי חוזר של רקטות לעבר ישראל ועל הסתה לאלימות המסכנת אזרחים". כמו כן, דרשה העצרת כי "חמאס וארגוני טרור אחרים, כולל הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני, יפסיקו את כל הפעולות הפרובוקטיביות והאלימות".

הצבעת העצרת הכללית של האו"ם על גינוי חמאס. צילום: UNWebTV

 

"האם השנאה לישראל כ"כ חזקה שתגנו על ארגון טרור?"

"האם האו"ם חושב שטרור זה דבר מקובל – אך ורק כשהוא מוכוון כלפי ישראל?", שאלה שגרירת ארה"ב ניקי היילי מעל דוכן הנואמים לפני ההצבעה, "עכשיו יש לכם הזדמנות להחליט".

היילי הוסיפה כי "חמאס הרג מאות ישראלים ופצע אלפים. הוא עבר לירי טילים, אלפי טילים בחמש השנים האחרונים ורק בחודש שעבר ירו יותר מ-400 טילים ביומיים", ותהתה: "האם השנאה לישראל כל כך חזקה שתגנו על ארגון טרור שגורם לנזק לפלסטינים? לא הגיע הזמן לשחרר? עבור שלום וביטחון באזור כולו. לא הגיע הזמן?".

שגרירת ארה"ב, ניקי היילי, בהצבעה בעצרת הכללית של האו"ם. צילום: UNWebTV

 

במהלך הדיון, העלתה כווית הצעה לפיה ניתן יהיה לגנות את חמאס ברוב של שני שלישים מחברי העצרת בלבד. הצעה זו נתקבלה ברוב של 75 מול 72 כך שגינוי של ארגון הטרור הצריך רוב מיוחס של חברי העצרת.

שגריר ישראל באו"ם דני דנון זעם מעל הבמה: "אין כאן שני צדדים ואין מוסר. יש כאן ארגון טרור שמסכן אזרחים. הייתה לכם לשנות אבל החלטתם נגד. תתביישו לכם. נראה אתכם חיים תחת התקפות טילים".

"תתביישו לכם". השגריר דנון לאחר ההצבעה

 

מוקדם יותר היום אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו "אנו מצפים לא רק לגינוי חמאס אלא גם להחזרת שבויינו ונעדרינו". הוא הוסיף כי "הם תמיד נמצאים לנגד עינינו, כפי שכל אחד ואחת שיוצא למשימה מטעם המדינה. הם יקרים לנו ואנחנו מחויבים להחזרתם לארצנו".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20