בת ים. צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

 

פרקליטת מחוז ת"א (פלילי) הודיעה לארבעה בכירים בעיריית בת-ים (חלקם לשעבר), שהיו חשודים בשוחד בחירות, כי התיק נגדם נסגר מחוסר אשמה. הבכירים היו בתקופה הרלוונטית מנכ"ל העירייה, ארז פודמסקי-שקד; היועצת המשפטית של העירייה, חנה כהן-מוצן; סגן ראש העיר, ויקטור טל ומנהל לשכת ראש העיר, יעקב מור-חיים.

החשדות בתיק זה עסקו בכך שבתקופה הסמוכה לבחירות לראשות עיריית בת-ים, בינואר 2015, התערבו החשודים בעבודת התובע העירוני במחלקה המשפטית, בכך שלפי החשד נתנו הטבות באמצעות התערבות זו לבעלי עסקים בעיר תמורת תמיכה במועמדותו של יוסי בכר לראשות העיר.

לאחר בחינת מכלול הראיות בתיק זה וביצוע השלמות חקירה, לא נמצאו ראיות ממשיות לכך ולכן הוחלט כאמור, לסגור את התיק נגד הארבעה מחוסר אשמה. יובהר כי ראש העיר, יוסי בכר, לא נחקר בתיק זה היות ועל פי הראיות בתיק לא היה בכך צורך.

באשר לעו"ד כהן- מוצן, במסגרת הליך אזרחי, שעסק באותו הקשר, מצא ביהמ"ש המחוזי בתוך הליך שנוהל זה מכבר, פסול בדרך בה פעלה במסגרת תפקידה כיועצת המשפטית של העירייה. בעקבות זאת, המחלקה להנחיית תובעים מוסמכי היועץ המשפטי לממשלה  בפרקליטות המדינה זימנה אותה לשימוע בעניין המשך ההסמכה שלה כתובעת הוועדה המקומית לתכנון ובניה ועיריית בת-ים, וזאת על דעת היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה. זאת, לאחר שעלה חשד כי לא פעלה לשמירה על עקרון עצמאות התביעה כפי שמצופה ממי שאוחז בהסמכה מאת היועץ המשפטי לממשלה לכהן כתובע ועומד בראש מערך התביעה המקומי.

כהן-מוצן ויתרה על ההסמכה בטרם התקיים השימוע, והובהר לה, כי עם הוויתור וביטול ההסמכה אין היא יכולה עוד לעסוק בענייני התביעה הפלילית של העירייה ושל הוועדה המקומית, והיא מנועה מלהתערב בניהול ההליכים או להנחות את התובעים בעניינים אלו.

החלטת פרקליטות מחוז ת"א (פלילי) בעניין התיק הפלילי, כי התנהלות זו אינה עולה לכלל עבירה פלילית, אינה גורעת מן ההליכים המנהליים שעסקו בעניין הסמכתה כתובעת.

לירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי