"נמאס לנו למות": בעוד ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו הודיע על צעדים להגברת המלחמה במחבלים ובבני משפחותיהם ולחיזוק את ההתיישבות, אלפים מתושבי יהודה ושמרון עומדים כעת מחוץ למעונו ומוחים נגד אזלת היד בטיפול בטרור. בנוסף, בצמתים ברחבי הארץ מוחים האזרחים על המצב הביטחוני.

ראשי המועצות בהתיישבות והמפגינים נמצאים בשעה זו בכיכר פריז. בהפגנה נשמעו קריאות להתפטרותו של נתניהו. המפגינים דורשים לחזק את ההתיישבות ולמגר את הטרור הגואה. בין המשתתפים בהפגנה: הסבים של התינוק עמיעד ישראל איש רן הי"ד – הפג שיולד בעקבות הפיגוע בעפרה,רפי האב של קים לבנגרונד יחזקאל הי"ד, ראש מועצת בנימין ישראל גנץ ועוד. המפגינים שרו שירים לרומם את הרוח: "עם הנצח לא מפחד מדרך ארוכה", "עבדו את ה' בשמחה" ו"אל תירא ישראל".

במת ההפגנה הערב מול בית רה"מ. צילום: אילת כהנא

 

ישראל גנץ, ראש המועצה האזורית בנימין בתחומה ארעו הפיגועים האחרונים, קרא להחזרת מדיניות הסיכולים הממוקדים, לרסק את תשתיות הטרור ולהחזיר את הביטחון. "אנו קוראים לך, ראש הממשלה לתת תשובה לאזרחי ישראל ולהכיל ריבונות בכל יהודה והשומרון היום. הפיגוע הזה הוא המשך לעשרות ומאות פיגועים. יש תשתיות חזקות ואנחנו דורשים ישובים חדשים, הסדרת ההתיישבות במאסות אדירות. זה מה שינצח את הטרור. המאבק הזה ימשיך עד שיחזור הביטחון ותינתן תשובה ציונית הולמת. עד כאן!".

יוסי דגן ראש מועצת שומרון: "ראש הממשלה אנחנו לא מוותרים לך. אנחנו דורשים מחסומים, דורשים פעולות תגמול. הקמת יישוב חדש על שם כל אחד מהנרצחים. אי אפשר יותר עם מדיניות ההכלה הזו. דורשים ביטחון עכשיו! נמאס לנו להיות ברווזים במטווח!". עוד אמר כי "מדיניות ההכלה מתה. עם ישראל חי" והודיע על השבתת הרשויות ביום ראשון.

שי אלון, ראש מועצת בית אל, הכריז כי לא יסעו רכבים פלסטינים בכבישים: "נדאג שהם לא יסעו". עוד אמר לקהל: "אני מבטיח לכם שננצח. לא נחזור לשגרה עד שלא נחסל את הטרור הזה".  "אנחנו רוצים לחיות", קרא ראש מועצת קרית ארבע אליהו ליבמן. "בנימין נתניהו – תחסל את האויב. הרבה שנים לא ניצחנו. עם הנצח רוצה לנצח".

ראש המועצה האיזורית גוש עציון שלמה נאמן דרש החלת ריבונות מלאה ביהודה ושומרון. בין היתר אמר נאמן כי :"אנחנו תומכים בממשלה שתממש את זכותנו על הארץ, אבל מעבר לזה תפקידה לעצור כל מתקפה על יהודים! והמתקפות יעצרו רק בדרך אחת! לגדוע את תקוותם להתבסס בארץ שלנו. אנחנו בני אברהם אבינו, עם מכניס אורחים. אבל יש כאן עם בקרבנו ששכח שהוא אורח בארץ ישראל והעם הזה חולם שתהיה לו כאן אחיזה מדינית. רק ע"י החלת ריבונות מלאה ביהודה ושומרון האויב הערבי יפסיק לחלום ויפסיק לפגוע בנו".

הוא הוסיף ואמר, "אנחנו מצפים ודורשים מראש ממשלת ישראל והשרים לאשר את החוק שיובא לאישור ביום ראשון הקרוב בוועדת שרים לחקיקה, "חוק מרקם חיים" – חוק המסדיר את הישובים השכונות הצעירות ביהודה ושומרון. אנחנו כאן כדי לא לעזוב לעולם".

אילת כהנא

אילת כהנא