פינוי חאן אל-אחמר. צילום: רויטרס

 

חילוקי דעות בין שר הביטחון לראש הממשלה על רקע ההחלטה לדחות את פינוי המאחז הפלסטיני חאן אל-אחמר. גורמים בלשכת רה"מ אמרו הערב (שבת) ביחס להחלטה: "הכוונה היא לנסות למצות את המו"מ ואת ההצעות שהתקבלו מגורמים שונים, כולל בימים האחרונים".

מלשכתו של ליברמן נמסר מנגד כי "ההחלטה לדחות את הפינוי התקבלה למרות התנגדותו הנחרצת של שר הביטחון".

כזכור, לאחר מאבק משפטי ממושך בג"ץ אישר את הריסת הכפר. לפולשים ניתנה אפשרות להתפנות עצמאית עד ה-1 באוקטובר. אולם עד כה לא התפנו התושבים מרצונם והדבר טרם נאכף. ההחלטה על הדחייה התקבלה 48 שעות לפני הפינוי כשכוחות המשטרה כבר ערוכים.

עימותים בחאן אל אחמר. צילום: הלל מאיר/ TPS

מטעם תנועת רגבים נמסר: "פסקי הדין בעמונה ובעפרה, בבית אל ובנתיב האבות, מומשו ככתבם וכלשונם, ומדינת ישראל פעלה כמדינת חוק, אבל מול מאחז הדגל של הרשות הפלשתינית שפועלת במוצהר על פי תכנית אסטרטגית להשתלט על אזורים בשליטה ישראלית, נתניהו תפס רגליים קרות. אם הוא לא יתעשת בהקדם, הרי שההפסד הצורם במאבק על שטחי C ומול הצעדים החד צדדיים של הרשות הפלסטינית, יהיה רשום בספרי ההיסטוריה על שמו. ראש הממשלה לא יכול להפנות אצבע מאשימה לעבר בג"ץ, אלא אך ורק כלפי עצמו".

 ח"כ מוטי יוגב אמר הערב כי "התנהלות המדינה ביחס למאחז הערבי הבלתי חוקי חאן אל אחמר – רפיון חסר תקדים אל מול לחצים שהזמינו דחיות. אני קורא לראש הממשלה לקצוב למאמצי ההעתקה וההסדרה, זמן של שבועיים בלבד ואז להעתיקם".
"ביקורת בינלאומית אינה סיבה לוותר על ריבונותינו ועל החוק", אמר יוגב, "נמשיך לבנות את ארצנו לאורכה ולרוחבה ארצנו, ונחזק ונבסס בה את שלטוננו".
*ועדת המשנה לענייני יהודה ושומרון של ועדת החוץ והביטחון בראשות ח"כ מוטי יוגב תתכנס לדיון בנוגע להשתלטות הפלשתינית על שטחי C".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' אמר: "בית המשפט רמס היום, שוב, ברגל גסה את סמכותה של הממשלה והתערב בשיקול דעתה. לשום אדם שאינו יהודי או אזרח ישראל אין זכות קנויה להיכנס לישראל, ובין המשפט יצר היום שוב זכות אבסורדית, יש מאיין, למי שפועל נגד מדינת ישראל להיכנס בשעריה ולפגוע בה מבפנים".

אלירן טל וטל מאיר

אלירן טל וטל מאיר