"עצוב לראות לאן הגיעה הנהלת המוסד. אנו לוחמי ונכי צה"ל במילואים נמצאים פה כדי למחות נגד האבסורד המשתולל בבית הספר. מנהל המוסד צריך לזכור שלחופש הביטוי יש גבול, הוא מתיר את דמנו". כך אמר היום (א') לירן ברוך, לוחם צנחנים שאיבד את עינו ולבש לראשונה את מדיו מאז שנפצע כדי להגיע ולהפגין נגד "מיצג המחסומים" של תיכון 'גימנסיה הרצליה'.

ההפגנה היום (א') מול תיכון 'גימנסיה הרצליה'. צילום מסך מעמוד הפייסבוק של 'אם תרצו'
ברוך (באמצע) במהלך ההפגנה היום (א') מול תיכון 'גימנסיה הרצליה'. צילום מסך מעמוד הפייסבוק של 'אם תרצו'

 

כזכור, תלמידים בתיכון 'גימנסיה הרצליה' השתתפו בשבוע שעבר במיצג המדמה עיכוב במחסומים ביהודה ושומרון ומציג את לוחמי צה"ל כפושעי מלחמה. בתגובה, קבוצה של עשרות נכי ולוחמי צה"ל במילואים, יחד עם תנועת 'אם תרצו', התכנסו הבוקר (א') מול התיכון על מנת למחות נגד המיצג.

ברוך האשים את ארגוני "זכויות האדם" בפציעתו והסביר: "הפציעה שלי קרתה כתוצאה מכך שארגוני זכויות האדם היו מחממים את השטח בקלנדיה, וגורמים להפרות סדר המוניות שכתוצאה מהן נפגעתי בעיני השמאלית, למרות שלא יריתי כי לא רציתי לפגוע בטעות בחפים מפשע".

ח"כ פורר: "הקווים האדומים נחצו כבר מזמן"

אל המוחים הצטרפו חבר ועדת חינוך של הכנסת, ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו), וח"כ אורן חזן (הליכוד). ח"כ פורר אמר כי "המיצג הזה שערוריה. הגיע הזמן ששר החינוך בנט יפסיק את האפשרות של כמה מנהלי בתי ספר לעשות דרור לעצמן. הקווים האדומים נחצו כבר מזמן".

דורש שקיופת. ח"כ עודד פורר. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
ח"כ עודד פורר. "המיצג הזה הוא שערורייה". צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

"היֹה היה פעם מוסד ציוני מפואר בשם 'הגימנסיה העברית הרצליה' – התיכון העברי הראשון בעולם! זה היה פעם – מה שיש היום זה מנהל שעומד בראש המוסד הנ"ל ופשוט מנסה להרעיל את מוחות התלמידים שם במסרים אנטי ציוניים מובהקים", אמר ח"כ חזן שהגיע גם הוא למחות נגד המיצג.

"אבל אני לא מאשים אותו – זו האידאולוגיה שלו", הוסיף ח"כ חזן, "אני מאשים את שר החינוך, נפתלי בנט, שמאפשר לביזיון כזה להתרחש תחת משמרתו פעם אחר פעם, וזאת במקום לשלוח את המנהל למוסד חינוכי ברמאללה. בנט, עזוב אותך מדיבורים – עשה מעשה: את הטירוף הזה צריך להפסיק!!".

מוקדם יותר היום (א'), אמר שר הביטחון אביגדור ליברמן כי התופעה בלתי נסבלת והוסיף כי "זאב דגני (מנהל בית הספר, א"ש) שכל פעם מנסה להיתמם ולכפות את תפישת עולמו על התלמידים ראוי ללמד בבית ספר ע"ש אחמד יאסין ולא בגימנסיה הרצליה". ליברמן הטיל את האחריות לפעולה בנושא על משרד החינוך.

"ראוי ללמד בבית ספר ע"ש אחמד יאסין ולא בגימנסיה הרצליה". שר הביטחון אביגדור ליברמן. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
"ראוי ללמד בבית ספר ע"ש אחמד יאסין ולא בגימנסיה הרצליה". שר הביטחון אביגדור ליברמן. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

"ניצול פוליטי של תלמידים במדינה ועידוד לסרבנות"

תום ניסני מתנועת 'אם תרצו' שנכח במחאה אמר: "הגענו היום כדי למחות על ביזויים של חיילי צה"ל ובפגיעה בהם בתיכון העברי הראשון, הגימנסיה העברית. אנו קוראים למשרד החינוך להתערב מיד ולהפסיק את הניצול הפוליטי של תלמידים במדינת ישראל ולעידודם לסרבנות".

לדבריו של ניסני, "לא יתכן כי תיכון במדינת ישראל ינהג כרצונו, וכפי שבעבר תאר מנהל בית הספר את המסעות לפולין כמפגן לאומנות, כך גם הפעם מנסים ראשי התיכון להנחיל תודעה של שנאת חיילי צה"ל לתלמידים בכל כורחם. זה מעשה לא ראוי ובוודאי לא חינוכי". ב'אם תרצו' אף מזכירים כי רק לפני מספר חודשים אירח מנהל התיכון, זאב דגני, את פעילי שוברים שתיקה למרות הנחיית משרד החינוך לא להזמין אותם לבתי הספר, וכי בעבר אסר דגני על תלמידים להניף את דגל ישראל בשער בית הספר.

"יש לשים סוף לתאטרון האבסורד", סיכם ניסני והבהיר כי תנועת 'אם תרצו' תמשיך להילחם נגד מבקשי רעתם של צה"ל ומדינת ישראל.

אלעד שור

אלעד שור