ניר קלינגר. צילום: יונתן סינדל/פלאש90
ניר קלינגר. צילום: יונתן סינדל/פלאש90

 

ניר קלינגר, מאמן הפועל חיפה, הוכיח השבוע כי מאמן כדורגל בליגת העל יכול לשמור על כבודו של המועדון, לקבל החלטות ראויות גם נגד הקפטן שלו ובעיקר ללכת עם האמת שלו. קלינגר, קפטן נבחרת ישראל לשעבר, נחשב לאחד המאמנים הבודדים בליגת העל שאומר ועושה בדיוק מה שהוא חושב. גם קלינגר, כמו מאמנים אחרים, יודע לעבוד עם התקשורת, מכיר היטב את כללי המשחק משני הצדדים, אבל בניגוד להרבה מאמנים, קלינגר אינו מנסה להסתיר את הבושה מתחת לשטיח, אינו מתחבא מאחורי סיסמאות וקלישאות ירודות ולא בורח מהמציאות גם אם היא עגומה עבורו.

ההתנהלות של קלינגר השבוע בסוגיית חנן ממן ראויה לשבח. קפטן הפועל חיפה לשעבר אמור היה לסיים חוזה בסיום העונה ועל פי התקנון היה רשאי לנהל מו״מ עם קבוצות ואף לחתום על חוזה לשנים הבאות בכל קבוצה. ממן ניהל מו״מ עם יואב כץ שהציע לו 200 אלף דולר לעונה, ממן העדיף את ההצעה של האלופה שגדולה ב-50 אחוז מההצעה של כץ וסיכם את תנאיו עם אלונה ברקת. עד כאן הכל בסדר. לפחות על פי התקנון. קלינגר וכץ הרגישו מרומים. ממן שחזר להפועל חיפה אחרי שלא פרח בקבוצות אחרות, קיבל את סרט הקפטן מקלינגר, הפך לשחקן מוביל ומנהיג במועדון. הוא גם השיב למאמן על המגרש העונה. שחקנים גדולים בעולם מנהלים מו״מ על חוזים חדשים בחלון העברות של ינואר, בהתאם לתקנון, הבעיה של קלינגר וכץ היא שאפשר היה לעשות זאת אחרת. בגלל המעמד של הקשר בהפועל חיפה, הרגישות אצל האוהדים של הקבוצה, ההשפעה השלילית שתהיה על שאר השחקנים במועדון ובנוסף והמאבק על האליפות בין באר שבע לחיפה.

הקפטן חנן ממן. צילום: מאור אלקסלסי/הפועל חיפה
הדרים לב"ש. חנן ממן. צילום: מאור אלקסלסי/הפועל חיפה

 

"חנן פעל על פי התקנון וזכותו לנהל מו״מ עם באר שבע אבל אפשר היה להגיע לסיכום בצורה דיסקרטית. בבאר שבע יודעים לסגור עסקאות ולהסתיר אותן תקופה ארוכה כאשר זה מתאים להם. יכול להיות שהיתה כאן עוד סיבה בהחלטה להוציא את הסיכום החוצה״, אומר קלינגר ומתכוון לרצון של באר שבע לפגוע בהפועל חיפה, הנחשבת עדיין ליריבה על תואר האליפות. הכעס של קלינגר וכץ על אלונה ברקת וחנן ממן מוצדק. קלינגר החליט מיד אחרי הפרסומים על הסיכום של הקפטן שלו בבאר שבע להדיח אותו מההרכב במשחק הגביע נגד הפועל עכו ואמר לשחקן שמבחינתו הוא כבר לא חלק מהקבוצה. המאמן גם הודיע לכץ שממן לא ישחק אצלו ועדיף לבעלים לסגור עם ברקת תנאי המעבר לאלתר.

״היחסים ביני לבין השחקנים שלי תמיד אמיתיים. אני תמיד אומר את האמת", אמר קלינגר לפני המשחק נגד עכו והוסיף כי שוחח עם ממן והודיע לו שאינו ישחק בקבוצה עד שהעניין ייסגר לכאן או לכאן. "אני מחויב לקהל שרוצה לראות שחקנים שרואים עצמם חלק מהעתיד הזה. הפועל חיפה נבנתה בקיץ כיחידה מאוד מגובשת. זה שלוטשים עיניים לשחקנים שלנו, יכול להיות שזה חוקי ובסדר. חנן יכול לעשות את הבחירות שלו, גם לנו יש את הבחירות שלנו. לתפיסת עולמי, אם חתם בבאר שבע אשחרר אותו מיידית", אמר קלינגר לפני המעבר של ממן לבאר שבע.

ככה עושים את זה נכון. בעלי הפועל ב"ש אלונה ברקת. צילום: פלאש 90
ככה עושים את זה נכון. בעלי הפועל ב"ש אלונה ברקת. צילום: פלאש 90

 

קלינגר ראה ושמע את האוהדים מקללים את ממן בעכו כאשר הקפטן ישב על הספסל ואמר: ״אני רוצה אנרגיה טובה סביב הקבוצה שלי. אני לא רוצה שום הפרעות". קלינגר, השחקן ששיחק וצמח במכבי חיפה, שיחק ואימן במכבי תל אביב עמה זכה באליפות והצעיד אותה בשלב הבתים בליגת האלופות, נחשב היום לאחד האנשים הכי מוערכים בחדר ההלבשה של הפועל חיפה וביציעים. מאז האליפות בקרית שלום, הקריירה שלו כמאמן לא הרשימה, הוא זכה בקדנציה הקודמת בהפועל חיפה בגביע הטוטו בניצחון גדול על הפועל באר שבע אותה אימן אז אלישע לוי, אבל קלינגר תמיד היה איש של עקרונות, אחד שאומר את האמת ובניגוד למאמנים אחרים אינו מומחה בתחום הערבוב, תחום אותו השאיר למאמנים אחרים בליגה.

בשבוע בו בני בן זקן, מאמן בית״ר ירושלים סופג עלבונות מהבעלים אלי טביב והקפטן שלו איתי שכטר, עוצם את העיניים ונושך את השפתיים, קלינגר מוכיח שאפשר ורצוי להתנהל אחרת. בשבוע בו מאמן צעיר במועדון פאר משפיל את עצמו, מתבזה לעיני המצלמות ואפילו לא מנסה לגונן על כבודו, מגיע קלינגר ומראה לבן זקן ואחרים שאפשר להתנהל אחרת. קלינגר אמר לממן בפנים שהוא כבר לא בתכניות שלו, ולחץ על כץ לשחרר אותו מידית בלי קשר למציאת מחליף, כפי שאכן היה.

עופר עיני ואורן חסון. צילום: משה בוקר
עופר עיני. צילום: משה בוקר

 

בסיום המשחק בעכו קלינגר גם שלח עקיצות להפועל באר שבע שלא ממש התנהגה בצורה ראויה. על הביקורת של קלינגר נגד האלופה הוא ראוי להרבה יותר ממילה טובה. מאמני הכדורגל הישראלים תמיד דואגים לשמור על יחסים טובים עם בעלי המועדונים הגדולים, הם תמיד יכבדו אותם ולא ייצאו נגדם גם אם הקבוצה שלהם תיפגע מאחד מהם, כמו במקרה ממן. הרצון לשמור על יחסים תקינים נובעת מהרצון להיות בעתיד אופציה אצל אותם בעלי הקבוצות הגדולות. לזכותו של קלינגר יאמר כי בניגוד למאמנים אחרים, בכירים וצעירים שמתנהגים כמו שפנים, מאמן הפועל חיפה שומר על כבודו ובעיקר על הכבוד של המועדון בו הוא עובד כיום.

בשבועות הקרובים עופר עיני יתחיל את סבב הפגישות עם המועמדים לאימון הנבחרת. קלינגר אחד מהם. אומרים על עיני שהוא אינו מבין גדול בכדורגל, אבל עיני הספיק להבין ואף התבטא לא פעם ואמר שהבעיה של נבחרת ישראל היא לא ההבנה המקצועית של המאמן כמו האישיות שלו, השליטה שלו בחדר ההלבשה ועמידה מול גורמי לחץ כמו התקשורת, הסוכנים והשחקנים הבכירים. קלינגר הוכיח השבוע שהוא עונה בדיוק על המאמן שעיני מחפש. לא מערבב, לא מחובר לסוכנים, לא חושש מהתקשורת ולא עושה חשבון לכוכבים. מי שהיה מפרק כקפטן נבחרת כל מי שניסה להתחכם איתו, מי שהעיף שני כוכבי על כמו אבי נמני וטל בנין ממכבי תל אביב למרות האיומים שקיבל מכיוונים שונים, מי שאינו חושש להדיח מההרכב את הקפטן שלו ולהודיע לבעלים שהוא לא בתכניות שלו ולבקר את המועדון המוביל כיום בכדורגל הישראלי, יש לו את האישיות המתאימה שחדר ההלבשה של נבחרת ישראל זקוק לה.

אלונה נהגה באותה דרך גם עם דן איינבינדר. צילום: הפועל ב"ש
אלונה נהגה באותה דרך גם עם דן איינבינדר. צילום: הפועל ב"ש

 

ומילה לאלונה ברקת: הבעלים של הפועל באר שבע עושה בדיוק מה שראשי מכבי תל אביב בכדורסל עשו בעבר. הם קנו את כל הכדורסלנים הישראלים הטובים בארץ, גם כאלה שהם לא ממש היו צריכים, העיקר לפגוע ביריבות ולהחליש אותן. ברקת הפכה את הפועל באר שבע למועדון עוצמתי, כלכלית ומקצועית, היא יכולה להתמודד מול טייקון כמו מיטש גולדהאר בכל עסקה אפשרית, היא רוצה להמשיך ולהשתלט על שוק שחקני הכדורגל הישראלי הטובים במטרה להתחזק ולהחליש את היריבות. זה טבעי ולגיטימי, זה קרה בעבר במכבי תל אביב, מכבי חיפה, הפועל חיפה ובית״ר ירושלים. זה קורה גם באירופה במועדונים הכי גדולים. אבל דווקא מאלונה ברקת הייתי מצפה במקרה של חנן ממן והפועל חיפה להתנהל אחרת.

הפועל חיפה לא מועדון גדול, יואב כץ מנהל עימו מו״מ בשבועות האחרונים והגיש לו הצעה נדיבה מאוד, להיכנס ממש בעיצומו של המו״מ בין המועדון לקפטן שלו זה לא הדבר הכי מקובל. זה חוקי אבל לא מכובד. בעידן בו יש שוק חופשי והכסף הגדול מדבר, אין אתיקה, אין כבוד הדדי, אין משמעות לסמל גם לא לסרט הקפטן. החזירות וחשבון הבנק הפכו לערך עליון. דווקא מאלונה ברקת שגדלה בפריפריה, הייתי מצפה לאפשר להפועל חיפה לסיים את המו״מ עם ממן ורק אז אם הצדדים לא הגיעו לסיכום לפנות לממן. הבעיה של כץ במו״מ שניהל עם ממן הייתה פשוטה. ממן ידע בדיוק מה מציעה לו האלופה. לכן הצעה של 200 אלף דולר שבימים רגילים היה חוטף אותה בשתי ידיים הייתה קטנה עליו. אגב בעונה שעברה אלונה ברקת עשתה בדיוק אותו הדבר עם קפטן אחר, דן איינבינדר, קפטן בית״ר ירושלים. גם אז אבי נמני הגיע למו״מ עם אלי טביב אחרי שההצעה של ברקת הייתה אצלו עמוק בכיס. העיקר שכל בעלי הקבוצות בליגת העל יושבים יחד במנהלת הליגה ומדברים על רצון לעבוד באחווה ולא לשכוח את האתיקה וההגינות. דיבורים לחוד ומעשים לחוד.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20