מהו תיק השקעות?

תיק השקעות הוא בעצם חשבון השקעות שמשלב נכסים פיננסיים עם ניירות ערך. מכיוון שלרוב מדובר בסכומי כסף נכבדים ובהשקעה ארוכת טווח שאמורה לספק לכם שקט נפשי ביום סגריר, חשוב שעל הרכבת תיק ההשקעות יהיה מופקד איש מקצוע שמכיר היטב את השוק ואשר יודע לשקלל את גורמי הסיכון ואת רמת התשואה יחד עם מטרת ההשקעה שלכם, ולהרכיב עבורכם תיק השקעות שמותאם בדיוק למידותיכם.

ניתן לחלק תיקי השקעות לשניים:

  • השקעה פסיבית – השקעה כזו מתבצעת על ידי רכישה של תעודות סל או מוצרים פיננסיים העוקבים אחר מדדי השוק. בסוג זה של השקעה לא נדרש צורך בניהול שוטף של תיק ההשקעות, והיא לרוב מייצרת רווחים או הפסדים בהתאם לביצועים של כלל החברות במדד השוק במהלך התקופה האמורה.
  • השקעה אקטיבית – בסוג זה של השקעה, מנהל ההשקעות שלכם בוחר מניות ומוצרים פיננסיים ספציפיים בהתאם לשיקול דעתו ובתזמון שנראה לו אופטימלי לרכישה. המניות הנרכשות בהליך זה נחלקות למניות ערך – מניות של חברות יציבות וותיקות שמצופות להמשיך להניב רווחים, ומניות צמיחה – של חברות שנמצאות במגמת נסיקה.

איך לבחור חברה לניהול תיקי השקעות?

לפני בחירת חברה מנהלת לתיק ההשקעות שלכם, כדאי שתכינו שיעורי בית יסודיים: בידקו את הרקע של החברה, למדו על הוותק שלה, ניסיונה ואופי הלקוחות שמולם היא עובדת. נתונים נוספים שמומלץ לוודא בעת הפנייה לחברה לניהול תיקי השקעות הם:

  • אפיקי ההשקעה שמציע כל בית השקעות, ומהם המתאימים ביותר עבורכם – קרנות גידור, קרנות השתלמות, קרנות פנסיה וכיוב'. האם מדובר באפיקים סולידים או הרפתקניים, נזילים או ארוכי טווח?
  • מהו סכום הרצפה שהחברה דורשת מלקוחותיה העתידיים?
  • זמינות איש הקשר שלכם בחברת הניהול והכימיה ביניכם – האם במפגש ביניכם אתם מתרשמים כי מדובר באדם מקצועי, אדיב ואמין שתרגישו שקטים להפקיד בידיו את כספכם? האם הוא בקיא בהיבטי המיסוי השונים של כל אחד מהמכשירים הפיננסיים?
  • שקיפות – האם החברה שולחת ללקוחותיה דוחות תקופתיים או שקיימת אפשרות מעקב אחר תיק ההשקעות שלכם בכל רגע נתון?
  • עלות עמלות ודמי ניהול – זכרו, ניתן ורצוי לנהל משא ומתן בעניין זה!
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20