חבר או לא חבר של מילצ'ן, הגיש ניגוד עניינים או לא? בראיון ל"שש עם" בהגשת עודד בן עמי, אמר ח"כ יאיר לפיד (יש עתיד) כי בזמן שכיהן כשר האוצר לא היה צריך להגיש מסמך ניגוד עניינים בנוגע לקשריו עם המיליארדר ארנון מילצ'ן. "בסופו של דבר מנסים לסבך סיפור פשוט. עבדתי אצל מילצ'ן לפני 22 שנים. לא מגישים ניגוד עניינים על דברים מלפני 22 שנה".

לפיד הסביר כי, "ניגוד עניינים יכול להתקיים רק אם אתה פועל לטובת מישהו, להיות חבר של מישהו זה בסדר – כל עוד אתה לא מקבל מהם מיליון שקל", זאת ברמיזה לחשדות שפורסמו בדו"ח המלצות המשטרה בפרשת המתנות, לפיהן במהלך שמונה שנות כהונת נתניהו רה"מ קיבל ממילצ'ן מתנות בשווי מיליון ש"ח. לפיד הוסיף כי בניגוד לנתניהו, "לא קיבלתי מעודי אגורה שחוקה. אני לא חייב למישהו מלבד לציבור".

לפיד. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

 

עוד אמר לפיד כי "מעולם לא אמרתי שאני לא חבר שלו". עם זאת, סייג ואמר כי "לא דיברתי איתו הרבה מאוד זמן, יש לי חברים הרבה יותר טובים והרבה יותר קרובים". עם זאת, בדיקה שערך אראל סג"ל מול משרדי המשפטים והאוצר גילתה שלמשרדי הממשלה האלה לא ידוע על קיומו של טופס כזה.

נזכיר כי בעבר הלא רחוק, לאחר שפורסם כי עדותו של לפיד נגד נתניהו הייתה מכרעת בחקירות ראש הממשלה, כאשר טען כי זה קידם חוק שאמור היה להועיל רבות למילצ'ן עצמו, כאשר לפיד היה זה שבלם את החוק. כאשר נשאל אם דיווח על ניגוד העניינים שלו עם מילצ'ן, לאור חברותם ויחסי העבודה שקיימו, טען שכן, אך בהמשך פורסם בתכניתו של אראל סג"ל בגלי צה"ל כי לא דיווח כלל על ניגוד עניינים כזה.

ארנון מילצ'ן. צילום: פלאש 90

 

הבוקר פורסם ב"הארץ" כי בזמן שכיהן כשר האוצר, ביקש לפיד מאגף התקציבים במשרדו לגבש חוות דעת מקצועית על "חוק מילצ'ן". זאת בניגוד לדבריו בעמוד הפייסבוק שלו, אז כתב כי לאחר שנתניהו פנה אליו "פשוט אמרתי 'בשום אופן לא', ובזאת נגמר העניין".

לפי אגף התקציבים, ההטבה המדוברת יוצרת "עיוותים רבים" ועל כן המליצו לא להאריך את התקנות ולבטל את הפטור מחובת דיווח לעולים החדשים. "מתן פטור ממס על רווחים מהשקעות בחו"ל בגין השקעות בישראל צריכה להיעשות באופן מידתי כך שהפסד המדינה מהכנסות ממסים לא תעלה על התשובה מביצוע ההשקעה בישראל". כמו כן, לפי אנשי אגף התקציבים, "הטבות המס משמשות קרקע פוריה להעלמות מסים".