שר האוצר משה כחלון, הציג הבוקר (ב') את תכנית "נטו הוזלות" של משרד האוצר, הכוללת ביטול מסי קניה ומכסים בהיקף של 800 מיליון שקלים בשנה. במסגרת התכנית יבוטלו מסי הקניה המוטלים על מוצרי אלקטרוניקה ויבוטלו המכסים המוטלים על צעצועים, מוצרי חשמל לבית, תמרוקים, ביגוד וטקסטיל ומוצרי תאורה. ביטול תשלום המכס על מוצרים אלו צפוי לחסוך מאות שקלים בשנה למשפחה.

תכנית "נטו הוזלות" של משרד האוצר מהווה צעד נוסף להפחתת יוקר המחיה והיא צפויה לסייע לכלל האוכלוסייה בהפחתת העלות הממוצעת לצריכה של משקי הבית. על מנת להבטיח שביטול המכס ומס הקניה יגולגל לצרכנים ולא ייעצר אצל היבואנים, בכוונת משרד האוצר לבטל את אלו כהוראת שעה עד לסוף שנת 2018. ביטול המכס יתבצע לאחר שיתקיים הליך שימוע וביטול מס הקניה יחול עם פרסום הצו ברשומות בתוך ימים ספורים.

"היום אנחנו מכריזים על 800 מיליון ש"ח נוספים שיחזרו לאזרחים במסגרת תכנית "נטו הוזלות", הצהיר כחלון. "בשנתיים וחצי האחרונות הפחתנו מע"מ, מס הכנסה, מס חברות, הגדלנו נקודות זיכוי לזוגות צעירים עובדים. הפחתנו מכסים על מזון, הנעלה, מכשירי סלולר, מוצרי תינוקות, משקפיים ועוד. פתחנו תכנית חיסכון לכל ילד, הובלנו רפורמות בחינוך, העלנו את שכר החיילים, העלינו את שכר השוטרים, הגדלנו את קצבאות הזקנה והקצבאות לקשישים מקבלי הבטחת הכנסה, בקרוב נשלים את המהלך להעלאת קצבאות הנכים בסכום חסר תקדים של 4 מיליארד ש"ח".

שר האוצר משה כחלון. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
שר האוצר משה כחלון. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

"במסגרת תכנית "נטו משפחה" הוזלנו את מחירי הצהרונים, הוספנו נקודות זיכוי להורים עובדים וביצענו מהלך נוסף של הפחתת מכסים במאות מיליוני שקלים. ייסדנו את תכנית "מחיר למשתכן" שנותנת תקווה לעשרות אלפי זוגות צעירים שמעולם לא חלמו לרכוש דירה בישראל. את כל זה עשינו תוך שמירה על אחריות תקציבית. נמשיך להפחית מיסים ומכסים, לפתוח את השוק לתחרות, להוזיל את יוקר המחייה ולהקל על האזרחים. שנת 2018 תהיה שנה רביעית ברציפות של הפחתות מיסים".

מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד סיפר: "התכנית לביטול מסי קניה ומכסים על מוצרי חשמל לבית, תאורה, תמרוקים, צעצועים, ביגוד ועוד, היא תכנית משמעותית ויוצאת דופן. מדובר באחת מהתכניות הגדולות ביותר להפחתת מכסים על ייבוא תעשייתי שבוצעו במדינת ישראל והיא עתידה לבטל כרבע מכלל המכסים התעשייתיים שקיימים במדינה כיום. מטרת המכסים הללו הייתה בעבר הגנה על ייצור מקומי, וכשהסתיימה מטרתם זו נותרו המכסים כעול כלכלי נוסף ומיותר על הצרכן המקומי. היום אנחנו באים לתקן עיוות היסטורי זה. מטרת התכנית היא להמשיך ולהעמיק את מדיניות שר האוצר להוזלת יוקר המחיה באופן ניכר ומשמעותי לכלל משקי הבית בישראל".

מנהל רשות המסים משה אשר: "רשימת המוצרים עליהם יופחת המס כוללת פריטים הנמצאים בכל בית וגובשה כך שתשפיע על כל משפחה במדינה".

המצגת שהוצגה במסיבת העיתונאים. צילום מסך
המצגת שהוצגה במסיבת העיתונאים. צילום מסך

 

תכנית "נטו הוזלות" היא התכנית הגדולה ביותר לביטול מכסים שהתרחשה במדינת ישראל משנות ה-'90. התכנית תבטל כרבע מכלל המכסים התעשייתיים אשר קיימים כיום בישראל.

עיקרי התכנית:

ביטול מסי קניה:
מוצרי אלקטרוניקה: ביטול מסי קניה בעלות של 245 מיליון שקל בשנה.
כיום: מוטלים מסי קניה בין 10%-30% על מוצרי אלקטרוניקה ובידורית.
בעקבות התכנית: יבוטלו מסי הקניה על טלוויזיות, רמקולים, מסכי תצוגה, מכשירי וידאו, מקרנים, מגברים, מערכות הגברה, מיקרופונים, אוזניות, צגי LCD ועוד והם יופחתו ל-0%.

ביטול מכסים:
ביטול מכסים בעלות של 568 מיליון שקלים בשנה על המוצרים הבאים:

1. מוצרי חשמל: ביטול מכסים בעלות של 60 מיליון שקלים בשנה.
כיום: מוטל מכס של 12% על מרבית מוצרי החשמל.
בעקבות התכנית: יבוטלו המכסים על מקררים, תנורים לחימום המרחב, מחממי מים, תנורים לבישול חשמליים, מקפיא ביתי, מערבלי מזון, מסחטות לפירות וירקות והם יופחתו ל-0%.

2. מנורות, נברשות ומתאמי תאורה: ביטול מכסים בעלות של 61 מיליון שקלים בשנה.
כיום: מוטל מכס של בין 8%-12% על מרבית מוצרי התאורה.
בעקבות התכנית: יבוטלו המכסים על נברשות, גופי תאורה ומנורות והם יופחתו ל-0%.

3. תמרוקים: ביטול מכסים בעלות של 11 מיליון שקלים בשנה.
כיום: מוטל מכס של 12% על רוב המוצרים.
בעקבות התכנית: יבוטלו כלל המכסים על תכשירי איפור, תכשירים לשמירה על העור, לרבות תכשירים לסינון קרני שמש או שיזוף, תכשירי מניקור ופדיקור (7.3 מיליון ש"ח), תכשירים לשיער ובהם שמפו, תכשירים לסלסול ועוד (1.3 מיליון ש"ח), סבונים מוצקים ומגבונים לחים (550 אלף ש"ח), דאודורנטים (2 מיליון ש"ח), והם יופחתו ל-0%.

4. טקסטיל: ביטול מכסים בעלות של 400 מיליון שקלים בשנה.
כיום: מוטל מכס של 6% על ביגוד וטקסטיל.
בעקבות התכנית: המכסים על כלל פרטי הביגוד ובהם מעילים, שמלות, חצאיות, מכנסיים, חולצות, חגורות, כפפות, גרביים, צעיפים, ג'ינסים, סוודרים, גופיות, והם יופחתו ל-0%.

5. צעצועים: ביטול מכסים בעלות של 36.2 מיליון שקלים בשנה.
כיום: מוטל מכס של 12% על צעצועים שונים.

בעקבות התכנית: לא יוטלו מכסים על משחקי וידאו, ציוד ספורט להתעמלות, בריכות שחיה ביתיות ובריכות לילדים, פריטים לחגיגות, משחקי שולחן, משחקי חברה, משחקי מטבעות או שטרות, נדנדות, תיאטרון נייד וקלפים.

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם