במלאת 25 שנה לטבח במערת המכפלה, מאות פלסטינים התעמתו עם כוחותינו והפגינו ביום שישי האחרון בחברון בקריאה לפתוח לתנועה את רחוב דוד המלך ("השוהדא") שנסגר עם פרוץ האינתיפאדה השנייה, ולהחזיר את שלל ארגוני המשקיפים הזרים שגורשו מהעיר, TIPH המרכזי שבהם. אל המפגינים הפלסטינים חברו גם חרדים מזרם נטורי-קרתא, הידוע במשנתו האנטי-ציונית.

העימותים האלימים ברחוב "השוהדא" במסגרת ההפגנה ביום שישי האחרון. צילום: וויסאם השלמון, פלאש 90

"הוציאו את הטרוריסטים המתנחלים מחברון!"

המפגינים היהודים הניפו דגלי אש"ף וענדו סיכות וצעיפים עם הדגל הפלסטיני. "המדינה הציונית לא מייצגת את היהודים ואת היהדות" ו-"יהודים אינם ציונים", נכתב על שלטים שהניפו באנגלית וערבית.

ההפגנה לפתיחת רחוב "השוהדא" בחברון ביום שישי האחרון. צילום: וויסאם השלמון, פלאש 90

 

קבוצת נטורי-הקרתא, אשר נוהגת להשתתף בהפגנה זו ואחרות באופן תדיר, לא הייתה שם לבד. גם פעילי תנועת 'תראבוט-התחברות', יהודים וערבים, הצטרפו להפגנה וקראו: "הוציאו את הטרוריסטים המתנחלים מחברון! יפורק הגטו!". לדבריהם, "לכבוד לנו לעמוד לצד אנשי חברון נגד הכיבוש".

נציין כי 97% משטח העיר חברון מצויים בשליטה פלסטינית, בעוד ליהודים מותר לנוע ב-3% בלבד משטחה. רוחב הרחוב המדובר הוא 300 מטרים מתוך 30 אלף מיילים עליהם שוכנת העיר כולה.

בחברון ציינו בהפגנה מאוחדת 25 שנה לטבח שביצע ברוך גולדשטיין, איש התנחלות קריית-ארבע, במתפללים מוסלמים. לאחר הטבח רק…

Posted by ‎התחברות – תראבוט تـرابـط – هتحبروت‎ on Friday, February 22, 2019

 

בין היתר מחו המפגינים גם על 'תוכנית המאה' של טראמפ לניהול המגעים למו"מ בין ישראל לפלסטינים, ושרפו את תמונות נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עוד בטרם הציג אותה.

שריפת תמונת טראמפ בהפגנה בחברון כמחאה על תוכנית המאה הצפויה להתפרסם. צילום: וויסאם השלמון, פלאש 90
אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20