עשן מיתמר מהקרבות בסוריה בקרבת הגבול עם ישראל. צילום: באסל עווידאת, פלאש 90
עשן מיתמר מהקרבות בסוריה בקרבת הגבול עם ישראל. צילום: באסל עווידאת, פלאש 90

 

ארה"ב, רוסיה וירדן חתמו אמש (שבת) על הסכם להפסקת אש בדרום סוריה, כך פרסם ברק רביד בחדשות 10. לפי הפרסום, הרוסים התחייבו להרחיק את הכוחות האיראנים, את חיזבאללה ואת המיליציות השיעיות מגבול ישראל ברמת הגולן, ובגבולות שבין ירדן לסוריה.

"הרוסים התחייבו לעבוד עם המשטר הסורי כדי לסלק את הכוחות שנתמכים בידי איראן למרחק מוגדר מהשטחים שמוחזקים בידי כוחות האופוזיציה וכן מהגבול ברמת הגולן ומהגבול עם ירדן", סיפר פקיד אמריקאי בכיר, והוסיף: "המיליציות הללו שנתמכות ע"י כוחות זרים השתמשו בסכסוך בסוריה כדי להגביר את נוכחותן בחלק הזה של סוריה בצורה שמהווה איום לירדן ולישראל".

פגישת חמינאי-פוטין ב-2015. צילום: מתוך טוויטר
ירחיק את האיראנים מהאזור? פוטין בפגישה עם חמינאי ב-2015. צילום: מתוך טוויטר

 

"סוריה צריכה להיות נקייה מאיראן, מחיזבאללה ומכל המיליציות שהאיראנים ייבאו לתוכה. הרוסים לקחו על עצמם התחייבות לעשות זאת באזור מוגדר. השורה התחתונה העקרונית היא שכל המיליציות הזרות והטרוריסטים הזרים יהיו חייבים לעזוב את אזורי החיץ בדרום סוריה ובסופו של דבר את סוריה כולה".

ראש הממשלה נתניהו הביע את התנגדותו להסכם כל עוד לא יכלול פעולת מנע נגד ההתבססות האיראנית באזור, בעיקר בסוריה והרחקת חיזבאללה. על אף הנאמר על ידי הגורם האמריקאי – לא הייתה התייחסות למרחק אליו יורחקו הכוחות האיראנים ולמועד הוצאתם מהאזור. הוכחה נוספת לפעילות של משמרות המהפכה באזור התקבלה לפני יומיים (ו'), אז פורסם ברשת BBC כי האיראנים בונים בסיס צבאי הממוקם כ-50 ק"מ מגבול רמת הגולן, ומטרתו לייצר רצף טריטוריאלי בין איראן לבין חיזבאללה בלבנון.

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם