פול בוגדנור, חוקר יהודי בריטי, הוציא לאחרונה ספר הסוקר לעומק את פעילותו של איש מפא"י ישראל קסטנר בזמן השואה. מחקרו של בוגדנור הכיל פגישות עם עשרות ניצולי שואה, תרגום מסמכים משפטיים, דוחו"ת שקסטנר כתב בעצמו וחומר ספרותי רחב.

הביקורת הקשה נגד קסטנר ופועלו היא לא דבר חדש, אך פול בוגדנור טוען שהמחקר שלו מביא עוד נתונים על מי שהיה חבר הוועד להצלת יהודי הונגריה. בתוך כך, בוגדנור נפגש עם יוסף רייס, ניצול שואה. עדותו של יוסף רייס נעלמה עד עתה מכל הספרות שעסקה במשפט קסטנר. "הוא (קסטנר) ידע בבירור כי חלק מיהודי קלוז' הצעירים תכננו לברוח, והוא הפיץ בקרב היהודים את השמועה לפיה הבריחה תפגע במשפחתם, וכי במקום זאת כדאי להם להישלח לדרום הונגריה שם יישארו מאוחדים עם משפחתם ויעסקו בחקלאות." אמר רייס. "במקום זאת, 18 אלף יהודים נשלחו להשמדה בתאי הגזים". את דבריו של רייס מאשרת ניצולת שואה בשם רות לנדאו, שהעידה ששמעה את קסטנר מבטיח שהיהודים ישלחו לעבודה, ובפועל, נשלחו לאושוויץ.

בוגדנור הוסיף שנתיב הבריחה יכל לשמש דרך מילוט בטוחה עבור היהודים, אך קסטנר העיד בעצמו שאמר להם שהדרך אינה בטוחה, במטרה לשכנעם שלא להשתמש בה. אלו שלא שמעו לקסטנר ובסוף השתמשו בה – חלק מהם הצליחו להינצל.

קסטנר קיבל בתמורה לשיתוף פעולה עם הנאצים פריבילגיה לשלוח כ-1,700 יהודים לנתיב מילוט, במה שכונה "רכבת קסטנר". רבים מהם היו קרוביו של קסטנר ושאר החברים בוועד להצלת יהודי הונגריה.

"ישראל קסטנר היה מגלומן שראה בשיתוף הפעולה עם הנאצים דרך בטוחה יותר מאשר ירידה למחתרת, אז הוא בחר לבגוד בבני קהילתו. הוא סייע במותם של חצי מיליון יהודים" מסכם בוגדנור. "קסטנר לקח חלק בשואת יהודי הונגריה ורימה רבים מהם ביודעין".

פשעי קסטנר. כריכת הספר של פול בוגדנור

משפט קסטנר בישראל

משפטו של קסטנר בישראל הסעיר את דעת הקהל בשנות ה-50. כשקסטנר נכנס לרשימת מועמדי מפא"י לכנסת, העיתונאי מלכיאל גרינוולד כתב האשמות חריפות נגדו בשבועון "העולם הזה". "רוצח שודד שניצל את אחינו בהונגריה ומצץ את דמם. ידידי חברי המזרחי בהונגריה – ריח פגר מגרד את נחירי, זו תהיה הלוויה משופרא דשופרא. את ד"ר רודולף קסטנר צריך לחסל". בתגובה, ישראל קסטנר תבע את מלכיאל גרינוולד.

מתוך חילופי הדברים במשפט קסטנר הפך מתובע לנתבע. בסיום המשפט, השופט בנימין הלוי מצא את קסטנר אשם ואמר שהוא "מכר את נשמתו לשטן". ב-1957, במהלך הליך הערעור על פסיקת בית המשפט, 3 צעירים התנקשו בחייו של קסטנר. לאחר מותו, בית המשפט זיכה אותו מהאשמות.

כשהפושע הנאצי אדולף אייכמן התייחס לקסטנר, הוא אמר: "שוחחתי עם ד"ר קסטנר ומסרתי לו בדיוק נמרץ על הפקודה שקיבלתי. הוא הסכים להניא את היהודים מהתנגדותם לגירוש ואף לדאוג לסדר במחנות הריכוז, בתנאי שאעצום עין ואניח לאלפים אחדים של יהודים צעירים לעלות באורח בלתי חוקי לארץ ישראל. היה זה עסק טוב בשבילי.  המחיר של 15,000 – 20,000 יהודים לא היה גבוה מדי תמורת הסדר במחנות. קסטנר העניק לנו שירות גדול בכך שסייע לשמירת השקט במחנות, הנחתי לקבוצות שרצה בהן להימלט. אחרי ככלות הכול לא הייתי מעוניין בקבוצות קטנות של כאלף יהודים. הוא נתן לי את כל היהודים מבלי שנורתה ירייה אחת, בלי הפגנות. הוא הנעים לי את החודשים בבודפשט וחסך לי צרות. הוא גרם לכך שרודולף הס התחנן כדי להמעיט במשלוחים. קסטנר עשה לי את השהות במטה לעבודה משרדית נעימה, נעשינו חברים".

נכדתו של ישראל קסטנר היא מרב מיכאלי, חברת כנסת מהמחנה הציוני.

אלעד שור

אלעד שור