הותר לפרסום כי במסגרת פעילות משותפת של שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל נעצרו במהלך החודש האחרון שני חשודים בגיוס לפעילות חמאס שמקורה על אדמת טורקיה, אחד מהם ערבי ישראלי.

ג'בארין (מימין) וטקלי (משמאל). צילומים: תקשורת שב"כ

 

לפני כחודש נעצר לחקירה כמיל טקלי, אזרח טורקי ומרצה למשפטים, בחשד שסייע לפעילי טרור צבאיים של חמאס בטורקיה. כעבור מספר ימים נעצר לחקירה דרע'אם ג'בארין, אזרח ישראלי ותושב אום אל פחם. בחקירה התברר כי השניים גויסו בטורקיה על ידי בכיר חמאס זאהר ג'בארין, משוחרר עסקת שליט. זאהר ג'בארין אחראי על תקציב תנועת חמאס, תוך שהוא מקדם פעילות טרור צבאית ענפה בשטחי יהודה ושומרון בהנחייתו של צאלח ערורי, המשמש כסגן יו"ר התנועה וכראש משרד הגדה המערבית.

חקירתו של טקלי העלתה כי טורקיה תורמת להתעצמות הצבאית של חמאס בין היתר באמצעות חברת SADAT שהוקמה בהנחיית עדנאן בשא, יועץ המקורב לגורמי ממשל טורקי. החברה הוקמה כדי לסייע בכספים ובאמצעי לחימה להקמת "צבא פלסטין", שייעודו להילחם נגד ישראל. אחד מעובדי החברה אף סייע לבכירי חמאס לבקר בתערוכת נשק בטורקיה בשנת 2015, במהלכה הביעו עניין ביכולות מזל"טים.

בחקירה התברר כי ארגון הטרור חמאס מקיים קשר ישיר עם הרשויות הטורקיות באמצעות ג'האד יע'מור, פעיל טרור שהיה מעורב בחטיפת החייל נחשון וקסמן הי"ד ושוחרר במסגרת "עסקת שליט".

בחקירה עלה כי בשנת 2012 התבקש טקלי לסייע לפעילי חמאס שהגיעו לטורקיה להתבסס בה אישית וכלכלית. פעילי הטרור להם סייע טקלי, רובם משוחררי עסקת שליט, היו מעורבים בפיגועי טרור שגבו קרבנות ישראלים. טקלי סייע להם בהשגת אשרות שהייה, בשכירות ורכישה של נכסי נדל"ן למגורים ולעסקים, ברכישת רכבים מפוארים וכן בהתבססות עסקית בטורקיה, באמצעות רישום חברות על שמו.

הפעילות הצבאית והכלכלית הענפה של חמאס בטורקיה מתקיימת בעידוד גורמי הממשל. מנהיג חמאס איסמעיל הניה ברצועת עזה. צילום: עב דראחים ח'טיב, פלאש 90

 

ממצאי החקירה חשפו פעילות ענפה של חמאס להלבנת הון בטורקיה בהנחייתו של זאהר ג'בארין, תוך העלמת עין של הרשויות לגבי מקור הכספים. בחקירה התברר כי פעילי חמאס מחזיקים בבעלותם חברה בשם IMES, ששימשה את חמאס להסוואת פעילות הלבנת הון בהיקף של מליוני דולרים, שהועברו לרצועת עזה ולמדינות שונות.

חשיבותה של חברת IMES עבור חמאס נחשפה גם בחקירת החשוד השני שנעצר, דרע'אם ג'בארין. דרע'אם גוייס לחמאס על ידי זאהר ג'בארין במהלך ביקוריו בטורקיה. הפנייה אליו בוצעה בחסות פעילותה העסקית של חברת IMES. במשך כשנה וחצי הגיע דרע'אם לביקורים תכופים בטורקיה, והתבקש על ידי מפעיליו להעביר כספי חמאס מטורקיה לשטחי איו"ש. דרע'אם קיבל ממפעיליו בטורקיה מאות אלפי יורו עבור תשתיות טרור צבאיות של חמאס, והוא דאג להטמינם בנקודת מסתור ביו"ש. בחיפוש בביתו של דרע'אם נתפס סכום של 91,000 אירו, אותם התכוון להעביר ליו"ש.

החקירה חשפה כי פעילותו של דרע'אם בוצעה בהנחיית בכירי חמאס זאהר ג'בארין ויד ימינו, סלאמה מרעי, שהשתקעו בטורקיה בסיוע טקלי. סלאמה מרעי הוא משוחרר "עסקת שליט", שהיה מעורב בפיגוע ירי באיזור בורקין במרץ 93', בו נרצח חייל צה"ל.

במסגרת החקירה נעצרו חשודים נוספים, תושבי אום אל פחם, שסייעו לדרע'אם בהיבטי כספים. כמיל טקלי גורש מישראל בתום חקירתו, והעמדתו לדין של דרע'אם ג'בארין צפויה בימים הקרובים.

ממצאי החקירה ממחישים את הפעילות הצבאית והכלכלית הענפה של חמאס בטורקיה המתקיימת ללא הפרעה, תוך העלמת עין ולעיתים אף בעידוד גורמי הממשל הטורקיים ובסיוע אזרחים טורקים שחלקם מקורבים לממשל. פעילות זו נסמכת, בין היתר, על פלטפורמות עסקיות המשמשות את חמאס להלבנת כספים המועברים ליו"ש ולגיוס ישראלים עבור פעילותו.

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם