הפחד הכי גדול של כל ניצול שואה הוא שבעוד 20 שנה, אולי אפילו פחות, כאשר כל השורדים הגיבורים כבר לא יהיו בין החיים, אף אחד לא יזכור אותם ואת מה שהם עברו. ובאמת, הדור של היום כבר פחות מתמצא בנושא, בבתי הספר פחות מדברים על כך פרט ליום השואה ומי שהוא לא נכד או נין לניצול שואה כבר לא שומע ולצערנו גם לא מתעניין. בר מור ושותפיו עו"ד יהב בר ונאור אטיה חשבו כבר לפני מספר שנים לפתח אפליקציית זיכרון אישית אך חברתית לזכר נספי השואה אבל הגיוס לצבא והטיול שאחרי דחו את התכניות.

converted_file_c1b01ccb_005

מאיפה נבע הרצון שלך ושל שותפיך ליצור את האפליקציה הזו?

"אין לי קרובי משפחה ניצולי שואה אבל זה אירוע מכונן בתולדות העם היהודי ולכן אני לא חושב שצריך קרבה משפחתית כדי להתחבר לזה ולהבין את החשיבות של זה. בסופו של יום זה בידיים שלנו, ניצולי השואה הולכים ונכחדים ובעוד מספר שנים לא יהיה ניצול שיוכל לספר על כך ממקור ראשון ולכן זו חובתנו האישית כפרט וחובתנו הלאומית כעם להנציח את הניספים ולעזור לאלו שצריכים עזרה ולעורר את השיח הציבורי".

"שנה שעברה טיילתי בדרום ומרכז אמריקה ובמהלך הטיול היו חגים וחגגנו אותם ויום השואה היה וחלף בלי לשים לב, אתה שומע על זה בדרך אגב. יום השואה חלף לידי והבנתי שזה לא הגיוני. חייבים לעשות מעשה. החלטנו להרים את המיזם שחשבנו על זה כבר לפני 3 שנים ואחרי שחזרתי מהטיול עשינו זאת".

מדוע דווקא אפליקציה?

"רצינו לפתח פלטפורמה שתפנה לדור הצעיר בשפה שמדברת אליו, רצינו לעשות זאת דרך הנצחה אקטיבית. עד היום הדרך להנצחה הייתה פסיבית – ללכת לטקס או לראות בטלוויזיה, הרבה פעמים שנמצאים בטקס מרגישים מועקה אבל אין לך לאן לתעל את זה. אנחנו רוצים לאפשר לכל אדם ובכל מקום לעשות מעשה אקטיבי לש הנצחה, להדליק נר, לשתף את זה, לראות מי מבין החברים הדליק נר גם כן, לעיין בסיפורים אישיים של ניצולי שואה. רצינו לתרום את יכולות הטכנולוגיה לעשות משהו טוב. הטכנולוגיה מאפשרת להגיע לעולם. עוד לא קמה פלטפורמה שלקחה את זה לכיוון הזה".

מה ניתן למצוא באפליקציה?

לאחר שמורידים את האפליקציה מגיעים למסך הראשי שם יש נר כבוי,  ברגע שמדליקים את הנר רואים שזה נדלק במפה. רואים מאיפה אדם מדליק נר ואפשר לשתף את זה בפייסבוק. כמו כן, הנגשנו את אפשרות התרומה לניצולי השואה בדרך קלה ופשוטה, אנחנו מאפשרים דרך האפלקיציה לתרום בכל דרך אפשרית עבור אלו ששרדו את התופת.

 

 

מרב לרנר

מרב לרנר