"למרבה הצער חמאס לוקחת מדי חודש 100 מיליון שקל מהעם ברצועה: מהסחורות, מהמסים של כל הפלסטינים העשוקים ברצועה וזה לא מגיע לרשות הפלסטינית. הסיבה לכך היא שחמאס מעדיף שהכסף ילך למנהרות, לחפירות ולארגון. ישראל היא זו היחידה שמספקת חשמל לרצועה. זה אומר שרצועת עזה תלויה לגמרי בתחום החשמל על ישראל". כך אמר אלוף יואב מרדכי ("פולי"), מתאם הפעולות של צה"ל ברצועת עזה, בראיון לרשת BBC בערבית.

אלוף יואב מרדכי. צילום: דובר צה"ל
אלוף יואב מרדכי. צילום: דובר צה"ל

לדבריו, מדינת ישראל תיאלץ להפחית את כמות אספקת החשמל לרצועת עזה שנמצאת תחת שליטת ארגון הטרור חמאס. "ישראל היום היא היחידה שמספקת חשמל לרצועת עזה. תחנת החשמל לא עובדת וגם הקווים מדרום לא מעבירים חשמל. יש 125 מגה שמגיעים מישראל. יש גם החלטה של הממשלה הישראלית להגדיל זאת בעוד 100 מגה, אבל למרבה הצער יש בעיות פנימיות בין חמאס ברצועת עזה לבין הרשות הפלסטינית בראמללה וזה הביא להחלטה של הרשות לא לממן את החשמל. ישראל תאלץ להפחית את החשמל מרצועת עזה", אמר אלוף מרדכי

כמו כן, אלוף מרדכי אמר כי החמאס גוזל את אספקת החשמל לתושבי הרצועה הנמצאים תחת משטר דיכוי של ארגון הטרור. "אם החשמל הולך למנהרות ולפתחי חאמד, הבכיר בחמאס שיש לו ארבע נשים, שלוש בתים וחשמל 24 שעות ביממה, ולשני מיליון פלסטינים יש ארבע שעות חשמל ביום. זה הגיוני? זה סדר העדיפויות של חמאס עם העם?".

כשמהגישה שאלה האם אספקת החשמל הדלה לתושבי הרצועה היא באשמת ישראל, מרדכי השיב: "זה בגלל סדר העדיפויות של חמאס. החמאס מעדיף את האינטרסים שלו, האינטרס של המפקדים שלו. לכל פעיל יש גנרטור עם פיוז ולאחר מכן נותנים לעם. אנחנו לא נכשלים, זה חילוקי דעות בין חמאס לרשות הפלסטינית".

אלוף מרדכי הוסיף, "הממוצע החודשי 125 מגה שאנחנו מעבירים לרצועה עולה 40 מיליון שקל. הרשות הפלסטינית שלחה מכתב רשמי שבו היא אומרת שהיא מעוניינת להעביר 25-30 מיליון שקל. המשמעות היא שיהיה צמצום חשמל לרצועת עזה. זו סוגיה פנים-פלסטינית ולא ישראלית-פלסטינית. אני רוצה להעביר נקודה חשובה, חמאס מעדיף את האינטרס שלו לפני האינטרס של העם ברצועת עזה".

בסיום דבריו, מתאם הפעולות ברצועה אמר: "אנחנו נוריד את כמות החשמל לפי המימון שייקבע. אני אומר, אם חמאס תחליט שהחשמל שנכנס במקום שילך לפתחי חאמד ויחיא סינוואר ילך לבתי חולים ולאזרחים ובמקום שהמזוט ילך למנהרות לגנראטורים לא תהיה שום בעיה לעם ברצועה. כמו שטראמפ אמר בסעודיה בנאומו מדובר בארגון טרור והוא צריך לחשוב על סדר העדיפות של העם קודם כל".

אלעד שור

אלעד שור