רוני מיטל, נוסעת בטיסת 'אל על' מניו-יורק לישראל, טענה אתמול (שישי) כי קבוצת חרדים שהיו איתה בטיסה התנהגו בצורה אלימה כלפי צוות המטוס. טענה שעד מהרה הפכה לסיפור מרכזי בדיווחי החדשות בערוצים השונים שהעניקו לסיפור את הכינוי "טיסת השבת".

סיפורה של הנוסעת הפך עד מהרה לויראלי ברשתות ומשם הגיע גם לחלק מערוצי התקשורת, שמצידם מיהרו לנצל את ההזדמנות "להיכנס" בחרדים. באתר 'מאקו' מיהרו לבשר "חרדים התפרעו במטוס" וב'ynet' הם "דחפו ואיימו לפרוץ לתא הטייס". אך על פי יהודה שלזינגר, עיתונאי 'ישראל היום' שהיה בטיסה וגם צילם את מהלכה, מדובר ב'פייק-ניוז'.

"אני שומעת צעקות ורואה דיילת בוכה לאחר שהרימו עליה ידיים, דחפו אותה ואיימו לפרוץ לתא הטייס. כל זה כדי לא לחלל שבת", כתבה מיטל בדף הפייסבוק שלה. לדבריה,היא מצאה את עצמה "עומדת ומגנה על דיילות בוכות שמחפשות רגע לעצור ולנשום אוויר מההתנהגות שמופגנת כלפיהם".

"פייק ניוז". כותרת אתר 'מאקו' על האירועים בטיסה מניו-יורק לישראל. צילום מסך

 

בפוסט שפרסם שלזינגר בדף הפייסבוק שלו הוא מתאר את ההלם ההפתעה שחש כשראה את דיווחי החדשות: "פתחתי במוצ"ש את אתרי החדשות וראיתי כותרת מטורפת על חרדים 'רעים' אחרים ש"דחפו דיילת ואיימו לפרוץ לתא הטייס" הוא כתב והוסיף: "הלם. בחיי, הלם. אלפי לייקים, מאות שיתופים, טונות של רעל על פייק ניוז מוחלט".

כמה רוע, הסתה, שיסוי ובעיקר פייק ניוז.תכננתי לעלות פוסט ביום ראשון תחת הכותרת "על אילו חרדים 'רעים' אתם מדברים?" רציתי…

Posted by Yehuda Shlezinger on Saturday, November 17, 2018

שלזינגר ממשיך ומתאר התרחשויות בטיסה, מהן עולה כי הנוסעים החרדים התנהגו בצורה מאופקת וראויה, על אף התנהגות בלי ראויה של צוות הטיסה ועל אף עיכובים ושינויים רבים: "ראיתי חרדים שמודיעים להם שלא יראו את הילדים שלהם השבת (או את המזוודות שלהם) והם דאגו להצטופף בחדרים ביחד באתונה כדי לעבור את השבת עם מה שיש", כתב והסביר מדוע בחר להעלות את התיעוד שצילם: "ראיתי את הביזיון של אל על, את הפייק ניוז, את כמויות הרעל ולא יכולתי לשתוק".

כתוצאה מהפרסום, נוסע נוסף שהיה על הטיסה בשם אוהד אור, שהזדהה כחילוני, פרסם גם תגובה ארוכה לפרסום הידיעה על "ההתפרעות" בה הוא מתאר את האירוע וטוען כי נעשה "שקר ועוול לדתיים שהיו על הטיסה". בתגובתו הוא אף תוקף את כותבת הפוסט בכך שהיא "ככל הנראה מנסה להשיג כותרות".

אור הוסיף כי "ההתנהלות המחדלית שהתרחשה מצד צוות אל-על במטוס ובארץ, היא הגורם היחידי לכאוס הבלתי מוסבר שהתרחש בטיסה". עוד ציין כי למרות שהמטוס לא אמור כלל לטוס בשבת, הוא טס בחזרה לארה"ב לאחר שהוריד את הנוסעים באתונה.

עם זאת, חברת 'אל על' החליטה להגיש תלונה במשטרה בגין "ההתפרעויות בטיסתה" מניו יורק. "אנו רואים בחומרה את ההתנהגות החמורה של חלק מהנוסעים בטיסת אל על מניו יורק כלפי צוות החברה", מסרה החברה. "אנחנו מקווים כי משטרת ישראל תפעל לחקר העניין ולמיצוי הדין".

"שקר ועוול לדתיים שהיו על הטיסה". תגובתו של הנוסע אוהד אור. צילום מסך מתוך פייסבוק
אלון מליק

אלון מליק