שופטי בג"ץ דחו את עתירת מפלגת הליכוד שדרשה למנוע את פרסום החלטת היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בתיקי ראש הממשלה נתניהו. לטענת השופטים, העתירה לוקה בשיהוי כבד ועל כן נדחתה על הסף. בעקבות כך צפויה ההחלטה להתפרסם בשעה הקרובה. בליכוד כבר הפיצו סרטון שיכין את דעת הקהל להכרעת מנדלבליט בפרשות 1000, 2000 ו-4000.

"ברגיל, אפשר שהיה מקום לדון בשאלת זכות עמידתה של תנועת הליכוד בנדון דידן", כתב השופט נועם סולברג. "זיקתה לאינטרס הנפגע ולסעד המבוקש, רבה יותר לכאורה מזו של העותרים דנן. אולם בנסיבות העניין, דין הבקשה להידחות לנוכח השיהוי הכבד בהגשתה. כזכור, עמדתו של היועץ המשפטי לממשלה ולפיה אין מניעה לקבל החלטה עקרונית ביחס לתיקי החקירה של ראש הממשלה עוד לפני הבחירות, פורסמה ברבים בתחילת פברואר".

"תחת הגשת עתירה עצמאית מוקדם ככל הניתן, הגישה תנועת הליכוד בקשת הצטרפות 'דחופה' לעתירה קיימת של עותר אשר לגביו כבר נקבע כי הוא נעדר זכות עמידה, וכל זאת ברגע האחרון ממש, הרבה מעבר ל'דקה ה-90'. די בכך כדי לדחות את הבקשה", נימקו השופטים.

מהליכוד נמסר בתגובה: "מצער שבג"צ לא מנע מהשמאל התערבות בוטה בבחירות. בג"צ עצמו קבע בזמנו, בעניינו של צחי הנגבי, שיש להימנע מפרסום החלטות יועמ"ש בתקופת בחירות ומתח ביקורת על היועץ המשפטי דאז שעשה זאת. חבל שבג"צ לא הקשיב לבג"צ".

מיהרו להגיב ב"קשקוש מוחלט". נתניהו בישיבת סיעת הליכוד בכנסת. ארכיון. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

כזכור, תנועת הליכוד הגישה הבוקר לבג"ץ בקשה דחופה  להצטרף כעותרת בעתירה שהגישה עו"ד יוסי פוקס ובקשה למתן צו ביניים דחוף המורה ליועמ"ש שלא לפרסם את הודעתו בעניינו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לפני הבחירות. זאת בטענה שהחלטת יועמ"ש בעת הזאת – לאחר סגירת הרשימות לכנסת – היא חסר תקדים שלא נעשה מעולם בתולדות המשפט הישראלי. זמן קצר לאחר מכן הגיעה תגובת הפרקליטות כי אין מניעה לפרסם את ההחלטה.

"ייתכן וכתוצאה מפרסום החלטת היועץ תקבלנה מפלגות שהינן חלק מגוש הימין התומך בראש הממשלה פחות מושבים בכנסת וזאת על אף שהחלטה זו עשויה להתהפך ב-180 מעלות כתוצאה מהשימוע שיתקיים רק לאחר הבחירות, אך יהיה זה מאוחר מדי עבור המפלגות שאיבדו ייצוג בכנסת ו\או תפקידים בממשלה שתקום, כתוצאה ישירה מהפרסום הזה", נכתב בעתירה.

"מדובר במקרה חסר תקדים מאז קום המדינה, שבו תימסר "החלטה" מסוג זה כנגד ראש ממשלה מכהן והזהירות הנדרשת והמתבקשת גדולה לעין שיעור בכל הנוגע למניעת התערבות במערכת הבחירות".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20