אחרי אינספור ניסיונות להשיב את ילדם הביתה, שמחה ולאה גולדין יוצאים לארצות הברית לסדרת פגישות, במהלכן יצטרפו לראש הממשלה בנימין נתניהו בעצרת האו"ם, כדי להפעיל לחץ בינלאומי להחזיר את הדר ואורון שאול, הביתה.

דברי שמחה גולדין לפני הטיסה לעצרת האו"ם

שמחה ולאה גולדין, הוריו של הדר גולדין שנפל במבצע 'צוק איתן' וגופתו מוחזקת בעזה, ימריאו הערב לסדרת מפגשים בארצות הברית, במטרה לגבש תמיכה בינלאומית רחבה בצורך להשיב את גופות הבנים, הדר ואורון שאול, שעדיין מוחזקות על ידי חמאס.

בני הזוג גולדין, אמנם הוזמנו על ידי ראש הממשלה נתניהו להצטרף לנסיעתו לעצרת האו"ם בשבוע הבא, כדי ליצור לחץ בינלאומי בעניין הזה. אבל במקביל אביו, שמחה, לא חוסך ביקורת על אופן התנהלות הממשלה בנושא. לטענתו, גם לממשלה בתוך גבולות ישראל יש מספיק מנופי לחץ שלא משתמשים בהם. למרות זאת, שמחה מאמין כי יש לעשות הפרדה בין מה שאפשר להגיד בתוך ישראל לבין מה שיגידו בחו"ל. "אנחנו מפרידים בין שני התחומים", הוא אומר, "כשאנחנו נמצאים בחו"ל אנחנו מייצגים את המדינה. לא מעבירים ביקורת עליה ועל ראשי המדינה. בתוך המדינה אנחנו אומרים בדיוק מה אנחנו חושבים שצריך לעשות ושלא נעשה".

גולדין אינו מפנה את ביקורתו כלפי גורם ספציפי כמו ראש הממשלה או שר הביטחון בפרט, אלא טוען כי "הממשלה צריכה להתנהל כממשלה אחת, לעשות מאמץ מרבי, לשים את העניין הזה בראש סדר העדיפויות ולהביא את הדר ואורון לישראל".

חמאס סירב לשתי הצעות ישראליות לעסקה

בתוך כך, המתאם לענייני שבויים ונעדרים במשרד ראש הממשלה, אלוף משנה במיל' ליאור לוטן, חשף היום (ג') בכנס הבינלאומי של המכון למדיניות נגד טרור כי ישראל הציעה שתי עסקאות מקבילות להחזרת החללים גולדין ושאול, ולהשבת האזרחים הנעדרים – אך חמאס סירב להן. "מאז תום מבצע 'צוק איתן' ישראל פעלה במגוון רב של ערוצים וכלים להשיב את בנינו הביתה", הוסיף.

החללים הנעדרים הדר גולדין ואורון שאול ז"ל
החללים הנעדרים הדר גולדין ואורון שאול ז"ל

 

לדבריו של פרופ' גולדין, "האחריות להחזיר הביתה את הדר ואורון, וכל חייל שיוצא להילחם, היא אחריות של הממשלות שמוציאות את החיילים להילחם. כל נושא שקשור בעזה, חייב להיות מותנה בהחזרת החללים בראש ובראשונה".

לבני הזוג גולדין אין עדיין הבטחות באשר למי שייפגש איתם, אך הם אומרים כי ייפגשו עם "כל מי שקשור באופן ישיר או עקיף לעזה וחמאס".
הם יוצאים לעצרת באו"ם במטרה להגביר את המודעות לעניין החזרת החללים, בכל הערוצים האפשריים.

"אנחנו בטוחים שיהדות העולם ויהדות ארה"ב תעמוד לימינינו בעניין הזה ותפעיל גם היא לחץ", הם מקווים.

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20