כחלק מהפקת הלקחים ממבצע 'צוק איתן', החלו במשרד הביטחון לפתח את נגמ"ש ה'איתן' – כלי הלחימה הגלגלי המתקדם והממוגן בעולם, עם מערכת הגנה אקטיבית הדומה לזו הקיימת בטנקי מרכבה סימן 4, מעיל רוח, לצד מערכות מיגון ייחודיות נוספות.

בדומה לנמ"ר (נגמ"ש מרכבה), ה'איתן' יוכל לשאת 12 לוחמים לניוד מהיר בין גזרות וזירות, ויגיע למהירות של 90 קמ"ש ויותר על בסיס מנוע של 750 כוחות סוס.

עם כוח אש מתקדם שיכלול תותח 30 או 40 מ"מ על גבי צריח נשלט ולא מאויש, ה'איתן' יוכל לנוע על כבישים ללא תלות במובילים. בנוסף, עלותו היא מיליון וחצי דולר בלבד – מחצית מעלותו של נגמ"ש נמ"ר.

מטרת המהלך היא להשלים בהדרגה את הוצאת נגמ"שי M-113 המיושנים ("הזלדות"). כזכור, באחד מהם אירע אסון הנגמ"ש ב-2014 בסמוך לשכונת סג'עייה בעזה. באסון נהרגו שבעה לוחמי גולני, ביניהם אורון שאול ז"ל, שגופתו עדיין מוחזקת בידי ארגון הטרור של חמאס.

תא"ל גיא פאגלין, ראש מנת"ק במשרד הביטחון, הסביר בעבר: "ה'איתן' יהיה הרק"ם הגלגלי הממוגן בעולם. תהיה לו יכולת עבירות מצוינת, אשר נבחנה בשנה האחרונה בכל מתארי הלחימה, מצפון ועד דרום, הן בניסויים טכניים והן בניסויים אג"מיים. האיתן תוכנן בארכיטקטורה פתוחה, שתאפשר לו קליטת אמצעים נוספים ומתקדמים, שיאפשרו להמשיך ולפתח אותו אל מול איומים עתידיים".

 

לינור בר-אל

לינור בר-אל