למרות שהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט מצהיר מעל כל במה על התנגדותו לחוק ההסדרה ואף הבהיר כי יבקש מבג"ץ לבטלו, הפתיע היום היועץ המשפטי של הכנסת עו"ד איל ינון והודיע לבית המשפט כי יש לדחות את העתירות הדורשות את ביטול החוק: "יש לאפשר לכנסת מרחב תמרון".

עו"ד ינון ועו"ד מנדלבליט. צילום: פלאש 90
עו"ד ינון ועו"ד מנדלבליט. צילום: פלאש 90

כזכור, לאחר דיון ציבורי סוער אושר בכנסת בשלוש קריאות החוק המאפשר שלא להרוס את בתיהם של ארבעת אלפים משפחות ביו"ש חרף העובדה שהם נמצאים על קרקע פרטית פלסטינית. בתמורה הוחלט לפצות את הפלסטינים בכסף או בקרקע.

היועץ מנדלבליט התנגד בתקיפות לחוק והפציר בשרי הממשלה שלא להעבירו בטענה כי אינו חוקתי ואינו עומד בקריטריונים של המשפט הבינלאומי. בינתיים הוגשו עתירות לביטול החוק מצד פלסטינים המגובים בארגוני שמאל קיצוני. בשל סירובו של היועמ"ש מנדלבליט לייצג את המדינה שכרה הממשלה עו"ד פרטי שהציג את עמדתה הנחרצת התומכת בחוק. היום כאמור, הצטרף לעמדת הממשלה היועץ המשפטי לכנסת.

בתשובה שהגיש לבג"ץ כתב כי למרות ייחודיותו של חוק ההסדרה במספר מישורים, "ייחודיות המצב הקיים בשטחי יהודה ושומרון והנסיבות להיווצרותו, העובדה שהחוק מהווה פתרון נקודתי הצופה פני עבר בלבד, והסוגיות המדיניות והפוליטיות המובהקות הכרוכות בעניין, וכל זאת לצד הליך חקיקה מקיף ומעמיק, מובילים למסקנה כי יש לדחות את העתירות ולהותיר בידי הכנסת מרחב תמרון רחב של שיקול דעת בהסדרת הסוגיה".

תומכת בממשלה. מליאת הכנסת. צילום: פלאש 90
תומכת בממשלה. מליאת הכנסת. צילום: פלאש 90

עוד נאמר בתגובה כי "החוק אינו מבקש, אפוא, לשנות את כללי המשחק בדיני המקרקעין ביהודה ושומרון מכאן ואילך, אלא הוא מהווה פתרון נקודתי במבט צופה פני עבר, למציאות המורכבת והייחודית שנוצרה באזור".

מי שמיהרו לברך על תשובת הכנסת הם יושבי ראש שדולת א"י בכנסת ח"כ יואב קיש וח"כ בצלאל סמוטריץ'. "התגובה תומכת בתגובת הממשלה, ומבקשת לדחות את העתירה ולאפשר לחוק הצודק שחוקקנו לפעול את פעולתו ולשים קץ למצב האבסורדי בו מי שהפסיד בקלפי מקדם פינוי ישובים באמצעות בג"ץ", כתבו השניים. "החוק יאפשר צדק לכולם: גם למתיישבים, וגם לבעלי הקרקע שיקבלו פיצוי מוגדל, בכסף או בקרקע. אנו מציעים לשופטי בג"ץ, שהחוק יאפשר גם להם לחדול מפסיקות אבסורדיות של הרס-לשם-הרס – לכבד את הכנסת ולהימנע מפסילת החוק".

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי