נבחרת הנשים חוגגת מול יוון. צילום: איגוד הכדורסל

 

אחרי שניצחה בסוף השבוע ניצחון יוקרתי מאוד את נבחרת המקבילה של יוון 65-63 ושיפרה את סיכוייה משמעותית לעלות לאליפות אירופה, נבחרת ישראל בכדורסל נשים תפגוש הערב (20:30, היכל שלמה) את נבחרת בריטניה במשחק שיכול לקרב את הנבחרת שלנו להיסטוריה.

ענף כדורסל הנשים אינו נמצא בקדמת הבמה בספורט הישראלי, ובכלל הספורט הנשי לרוב לא מעורר בקרב הציבור עניין רב, אך דווקא בשל הנסיבות הלא פשוטות שחלק מהבנות מתמודדות איתן יש לתת את הדעת על ההישג הכביר.

ראשית הנבחרת ניצחה את נבחרת יוון שרק באליפות אירופה האחרונה סיימה במקום הרביעי. מאמן הנבחרת הוא אלי רבי , הפנים של כדורסל הנשים בישראל. למרות הזדמנויות רבות שהיו לו לעבור לכדורסל הגברים ולהרוויח יותר כסף, הוא ממשיך בפיתוח הכדורסל הנשי. ראוי לציין כי הוא כבר פרש מאימון ועבר לניהול אך חדוות העניין והאפשרות לפיתוח הכדורסל הנשי לא עזבו אותו והוא שב להוביל את נבחרת ישראל.

נבחרת הנשים מול יוון. צילום: איגוד הכדורסל

 

בנבחרת משחקת גם נעמה שפיר, שחקנית דתייה שהתגלתה כפוטנציאל אדיר החל מגיל צעיר, כיכבה במכללות בארה"ב ולמרות הקושי הלא פשוט לתמרן בין הדת לכדורסל, היא כיום שחקנית מובילה בנבחרת ישראל. היא מקפידה על שמירת שבת ואיננה נוסעת או מתאמנת בשבת, אולם היא משחקת בשבתות. היא מקפידה לשחק כשהיא לבושה בחולצה מתחת לגופייה, מטעמי צניעות.

עוד משחקת בנבחרת הכדורסלנית דניאל דיאמנט ממכבי אשדוד, שבסדרת מהלכים נהדרים ברבע האחרון מול יוון, נקודות בצד אחד של המגרש וחסימה נהדרת בצד ההגנתי, נתנה לנבחרת את הניצחון. דניאל מתמודדת עם מחלה כרונית הנקראת "פברי", מחלה תורשתית נדירה בעלת תסמינים רבים, כשאצל דניאל זה התאפיין בעיקר בתשישות יתר. בהיעדר טיפול מתאים שניתן לה אחת לכמה זמן, המחלה עלולה להוביל לנזקים בכליות, בלב ובמוח. כפי שהיה ניתן לראות מול היווניות, דניאל מתעלה מעל כל קושי ומתעלת את המחלה לאנרגיה חזקה.

גם קטיה לויצקי שעברה בעבר חוויה לא נעימה כאשר הושעתה לזמן ממושך עקב בדיקה שגילתה כי בדמה יש סמים ממריצים, מובילה את הנבחרת להישגים. הוותיקה שבחבורה היא ליעד סואץ קרני בת ה-37, שלאחר קריירה ארוכת שנים בארץ ובחו"ל, הריונות ולידה של שני ילדים (מצב שבדרך כלל מסיים קריירות של ספורטאיות לאור המורכבות הפיזית והנפשית) ולאחר שכבר פרשה אך חזרה לשחק ב-2014, ממשיכה לתת מניסיונה לנבחרת ישראל.

אל כל אלה יש לצרף את שי דורון, הישראלית הראשונה והיחידה שנבחרה בדראפט ה-WNBA ואף שיחקה בארה"ב תקופה ארוכה, לצד שלל תאריה בארץ, וכן אלישיה קלארק המחזיקה באזרחות ישראלית ונותנת כוח אדיר לנבחרת ומובילה אותה בכל המדדים האפשריים.

תמיד אומרים על ישראל בכל הנוגע לספורט, שאולי אנחנו לא הכי גבוהים או מוכשרים, אבל אנחנו תמיד נותנים את הנשמה ויודעים להתעלות מעל קשיים. הנבחרת הזו מוכיחה כי "עם ישראל לא מפחד מדרך ארוכה".