סוכנות החלל נאס"א קיימה הערב (ד') מסיבת עיתונאים בה חשפה כי גילתה מערכת שמש חדשה שמכילה שבעה כוכבי לכת דמויי כדור הארץ, כך פורסם בחדשות 2.

An artist's depiction shows the possible surface of TRAPPIST-1f, on one of seven newly discovered planets in the TRAPPIST-1 system that scientists using the Spitzer Space Telescope and ground based telescopes have discovered according to NASA, in this illustration released February 22, 2017. Courtesy NASA/JPL-Caltech/Handout via REUTERS ATTENTION EDITORS - THIS IMAGE WAS PROVIDED BY A THIRD PARTY. EDITORIAL USE ONLY. - RTSZUS7
הדמייה של אחד מכוכבי הלכת שנתגלו. קרדיט: רויטרס

מסיבת העיתונאים שקיימה נאס"א היתה בסימן "פלנטות מחוץ למערכת השמש שסובבות סביב כוכבים שאינם השמש שלנו שהם כוכבי לכת חוץ שמשיים", במהלכה סיפרו החוקרים כי "הטלסקופים שיכולים לתת לנו את התוצאה הטובה ביותר לא הומצאו עדיין. הרבה שאלות עדיין נשארו בלתי פתורות". לגבי שאלת החיים מחוץ לכדור הארץ אמרו: "את השאלה הזאת נמשיך לחקור בעשור הזה או בעשור הבא ואנו מאוד מתרגשים לגבי זה". בנושא הימצאות של מים אמרו "יקח זמן רב ויידרשו הרבה תצפיות כדי למצוא מים, אבל אנחנו בהחלט מחפשים".

אופי הכוכבים, שנתגלו באמצעות טלסקופ החלל "שפיצר", מלמד כי ייתכן ומתקיימים בהם חיים. הנתונים מלמדים על שבעה כוכבים שדומים באופיים לכדור הארץ מבחינת המבנה הסלעי והטמפרטורה השוררת בהם, כאשר שלושה מהם מקיפים כוכב הורה מרכזי במרחק כזה שמאפשר הימצאות של מים, מה שמעיד על היתכנות לחיים במקום. המערכת נמצאת במרחק של 40 שנות אור בינם לבין כדור הארץ, מה שבמונחים קוסמיים נחשב למרחק קצר.

המבנה של המערכת – כדורי לכת דומים בגדלם לזה של כדור הארץ אשר חגים סביב כדור הורה הופכים את מערכת השמש הזאת לאטרקציה מחקרית בקרב חוקרי החלל.

נאס"א מפעילה את הטלסקופ לצורך מחקר, סיפוק של תמונות לא שגרתיות מהחלל וכמובן חיפוש תמידי אחר חיים מחוץ לכדור הארץ. אחד החוקרים בסוכנות החלל האמריקנית כבר חשף בעבר תמונות שהגיעו מ"שפיצר" שחושפות שלושה כדורי לכת דומים לכדור הארץ שנמצאים במרחק דומה לכוכבים "החדשים". רק לפני חצי שנה סיפרה סוכנות החלל על 1,248 כוכבי לכת חדשים שמתקיימים מחוץ למערכת השמש.

 

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם