ראש הממשלה בנימין נתניהו בנאומו בעצרת האום בניו יורק. צילום: אבי אוחיון, לע"מ

 

לפני שלוש שנים עמד נתניהו מעל אותו פודיום בעצרת המרכזית של האו"ם ונאם בנחישות, אבל חש שהוא לבד במערכה. הוא נגד כל העולם.

הימים ימי אובמה, שכולנו נרצה לשכוח, ויחד עם מנהיגי אירופה המנומנמים, רוסיה וסין הם העדיפו איראן חזקה שתמשיך לפתח בנחת נשק גרעיני על פני חיסול המפלצת הזאת שצמחה אל מול עיניהם ושבו ידיהם יצרו אותה.

אז, ב-2015, נתניהו הרגיש חסר אונים. זועק "זאב, זאב" אבל איש לא רוצה להקשיב. אך מנהיג כמו נתניהו לא ירים ידיים ויאמר נואש. גם כשזכה לקיתונות של ביקורת מהאופוזיציה סירב לומר נואש.

ואז הגיע טראמפ. בחור חדש בשכונה. חוקי המשחק השתנו. אתמול הגיע לעצרת המרכזית נתניהו אחר. כשנשיא המעצמה החזקה בעולם נותן לו גב, כשמנהיגים רבים מהעולם הערבי משתפים אתו פעולה ומייחלים להצלחתו, הוא מתחיל לראות פרי בעמלו.

פגישת רה"מ נתניהו ונשיא ארה"ב טראמפ באו"ם. צילום: אבי אוחיון, לע"מ

נתניהו הבהיר: נפעל נגד איראן בכל מקום

מי שציפה לנאום מדושן עונג על רשימת ההישגים שצבר השנה טעה. נתניהו ממשיך לדהור. האויב אומנם חטף מהלומה כלכלית אבל משטר האייתולות עדיין זוחל לעבר המטרה.

את המידע המודיעיני שחשף אמש נתניהו מכירים היטב גופי הביון באירופה ובארה"ב. גם בסוכנות לאנרגיה אטומית נחשפו לפני כמה שבועות לפצצה המודיעינית שהביא המוסד. אבל שם ממשיכים לעצום עיניים, לאטום אוזניים ולהמשיך לחבק את המפלצת בתקווה שהיא תהפוך יום אחד ליונת שלום.

מטה הסוכנות הבינ"ל לאנרגיה אטומית (סבא"א) בוינה. צילום: רויטרס

 

נתניהו הבהיר בנאומו בצורה נחרצת: נמשיך לפעול נגד איראן בכל מקום: בעיראק, בסוריה, בלבנון ואני מוסיף: גם על אדמת איראן. מסר ברוח דומה הופנה גם לחיזבאללה.

נתניהו שיבח את טראמפ ללא הפסק (אני ספרתי לפחות ארבע פעמים) ולא במקרה. זה נועד בין היתר להרגיז את האירופים. גם אליהם הפנה נתניהו מסרים ברורים.

ניחוש לא פרוע – עולם כמנהגו ינהג. מעטים הנאומים שבאמת שיכנעו ועשו שינוי משמעותי. אל לנו לצפות מאירופה להשתנות. גם נתניהו יודע את זה.

נשיא איראן חסן רוחאני. צילום: רויטרס

 

נותר לנו אם כך להתפלל שהסנקציות הכלכליות יעשו את שלהן ובמקביל – להמשיך לפעול בכל דרך, מודיעינית, מבצעית וכמובן דיפלומטית, כדי להגיע אל היעד.

מי ייתן ובנאומו בשנה הבאה, איראן תהיה עוד פסיק בהיסטוריה המטורפת של המזרח התיכון.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20