שעות ספורות בלבד אחרי נאומו התקיף של הנשיא טראמפ בכינוס השנתי של העצרת הכללית של האו"ם, עלה לבימת הנואמים נשיא איראן חסן רוחאני לנאום תגובה משלו.

נשיא איראן חסן רוחאני. צילום: רויטרס

 

"איך איראן יכולה להיכנס להסכם עם ממשל אמריקני שמפר את המדיניות של הממשלים שקדמו לו?", פתח רוחאני ואמר, "אירוני שהממשל האמריקני אפילו אינו מסתיר את תכניתו להפיל את אותה ממשלה שהוא מזמין לנהל איתו שיחות".

"המדיניות של ארה"ב כלפי איראן הייתה שגויה מלכתחילה, והגישה שלה – של התנגדות לרצונותיו של העם האיראני – נידונה לכישלון", המשיך ואמר רוחאני, "אי אפשר להביא שום מדינה ושום אומה לשולחן המשא ומתן בעזרת כוח".

רוחאני התייחס בנוסף גם למדיניות החוץ של הבית הלבן וטען כי זה נחוש להפוך את כל המוסדות הבינלאומיים לחלשים, וכי אי אפשר לבטוח בנשיא טראמפ: "הממשל הזה נסוג משלל הסכמים רב-צדדיים שאימצה מועצת הביטחון, ובכך הפר את הכללים והמוסכמות של החוק הבינלאומי".

בתוך כך, הרדיש רחאני גם מקום לישראל בנאומו: "הפשעים הרבים של ישראל נגד הפלסטינים לא היו מתאפשרים לולא הסיוע מארה"ב", וטען כי החלטת וושינגטון להעביר את שגרירותה בישראל לירושלים היא דוגמא לפעילות המערערת את היציבות של ארה"ב באזור הוא אף התייחס ל'חוק הלאום' כדוגמא לאפרטהייד.

 

לינור בר-אל

לינור בר-אל