מי שנוהג לבקר באופן תדיר בבית הכנסת מייחס חשיבות גדולה לריהוט שנמצא בתוכו ומעניק למתפללים תחושה נעימה וביתית. כמו כל מקום שאמור לשרת אנשים גם בית כנסת אמור להיות מקום שנוח לשהות בו, ושהריהוט שקיים בו יהיה פרקטי מצד אחד ושישתלב באופן מושלם בסגנון הכללי של המקום. אמנם ישנם סוגים שונים של בתי כנסת שמיועדים לקהלים שונים, אך בשורה התחתונה תמיד מדובר באנשים שאמורים להתפלל בנוחות מרבית.

הוד והדר

ריהוט מיוחד למקום מיוחד

ריהוט לבתי כנסת יכול לכלול ספסלי ישיבה נוחים, ספריות מרווחות, ארון  קודש ואלמנטים נוספים וחשובים שיסייעו למתפללים להרגיש בנוח וישמרו על בטיחותם. היות שאנשים מבלים לעיתים שעות רבות בבית הכנסת ישנה חשיבות גדולה לפרקטיות של הרהיטים השונים. לדוגמה, ספסלים עם ריפודים נוחים וזווית ישיבה נוחה תקל מאוד את השהות של המתפללים.

חיי מדף

בכל בית כנסת קטן כגדול ישנה ספריית קודש עליה מוצבים ספרי הקודש השונים, ספרי גמרא, דת מקרא, פירושים שונים ועוד. ספריות קודש יכולות להיות צנועות או מפוארות. מהפן הפרקטי חשוב שהספרייה תהיה חזקה ויציבה. עדיף שתהיה בנויה מעץ מלא. ניתן להזמין ספרייה פתוחה או עם דלתות זכוכית מעוצבות שאפשר לראות את הספרים דרכן. דלתות זכוכית משוות לחלל התפילה מראה מכובד ומשלבות היטב עם תאורה נכונה.

מומלץ שהספרייה לא תהייה גבוהה מידי, שכן במצב כזה יהי קשה להגיע לכל הספרים ויזדקקו מידי פעם לסולם. גם דלתות עץ מעוטרות הן רעיון נפלא ויכול להואיל מאוד לעיצוב הכללי של בית הכנסת.

ארון הקודש

כמובן שגולת הכותרת של כל בית כנסת היא ארון ספרי הקודש אשר ממוקם בדרך כלל מאחורי בימה מפוארת. ארון ספרי קודש מכיל את הספרים הגדולים והחשובים יותר והוא נפרד משאר הריהוט. את הארון ניתן להזמין בעיצובים שונים ומגוונים, סוגי עץ שונים, גילופים מקוריים ומהודרים, ועוד אפשרויות רבות.

  • ניתן להזמין ארון שעשוי מעץ בוק טבעי עם דלתות בעלות אפשרות לנעילה בטוחה.
  • שימוש בעץ פורניר הוא גם כן שכיח בדרך כלל בשילוב עץ גושני.
  • ארון ספרי קודש יכול להגיע לגובה של ארבעה מטרים עם קישוטים רבים בשילוב מתכות, זהב ופרזולים מרהיבים.
  • הארון חייב להיות מוגן מפני לחות וכמובן גניבה, לכן מומלץ שדלתות הארון תהיינה בעלות נעילה אשר עומדת בתקן של חברת הביטוח.

עיצוב מעל הכול

בית הכנסת אמור להיות מקום שמזמין אליו כל אחד. מהרגע שאדם נכנס בשעריו הוא אמור להרגיש שהוא הגיע הביתה. ריהוט לבית כנסת חייב להיות פונקציונלי. בית הכנסת עצמו חייב להיות נגיש לכולם ולאפשר הגעה לכל מי שמבקש.  המחיצות לדוגמה יכולות להיות קבועות או ניידות. כאשר מדובר במחיצה ניידת אז ניתן לשלוט בכמות קהל המתפללים ולשנות את החלל בהתאם. מחיצה קבועה לעומת זאת תקבע אמנם עובדות בשטח אך בתכנון נכון לא תהווה בעיה. כדאי לפנות לאנשי מקצוע מנוסים שיודעים לעצב את חלל בית הכנסת.

חברת הוד והדר מתמחה בתכנון ייצור והתקנה של רהיטים לבתי כנסת ובתי מדרש. החברה מעצבת בהתאם לדרישת הלקוח ולא מתפשרת על איכות ובטיחות. ישנה אפשרות לעיצוב שכבר קיים או עיצוב מקורי. הוד והדר מתכננת את כל חלל בית הכנסת כולל תקרות, מחיצות, ארונות שונים כסאות לבית כנסת בגדלים מותאמים אישית. עם ותק של יותר מ-15 שנה וניסיון רב תעצב בעבורך החברה ותענה לכל בקשה.

ניתן לשלב חריטות מיוחדות ומקוריות, ויטראז'ים מפוארים שיחדירו אור אל ההיכל, מחיצות בעיצוב אלגנטי ובימות יפות ובטיחותיות. מומלץ לפנות לייעוץ אישי.

 

הכתבה נכתבה בעזרת חברת התוכן אוצר מילים – כתיבה שיווקית וקופירייטינג.

 

20 News

20 News