לאיזי שרצקי יש חברים רבים. לפחות פעם בשבוע באופן קבוע יש לו פרלמנט כדורגל במסעדת 206 שם החברים הכי קרובים מייעצים לו, בעצם מנסים לייעץ לו, אבל החבר עושה בסוף מה שהוא חושב. אחד החברים הקרובים של איזי שרצקי סיפר לי לאחרונה כי הוא הציע לו לעזוב את הפועל עירוני קרית שמונה.

איזי שרצקי. צילום: פלאש 90
מפטר מאמנים בלי הפסקה. שרצקי. צילום: פלאש 90

"'תמצא סיבה', אמרתי לו, 'תגיד שהתעייפת, תגיד שהתבגרת וקשה לך עם כל הנסיעות לצפון ואתה רוצה להקדיש את הזמן הפנוי למשפחה לנכדים'", סיפר החבר הקרוב. "איזי שרצקי עשה מהפכה בקרית שמונה, הוא נכנס לספרי ההיסטוריה של העיר, הוא הביא אליפות וגביע לעיר וההישגים שלו מרשימים. בשנים האחרונות הניהול שלו כבר לא מה שהיה, ההחלטות שלו וההתנהלות מול התקשורת לגבי האנשים שעובדים אצלו פוגעים בתדמיתו וביוקרתו וחבל. על תרומתו של איזי שרצקי לעיר לא רק בענייני כדורגל אין מחלוקת, עכשיו הוא צריך ללכת הביתה".

השבוע החליט שרצקי לפטר את המאמן מוטי איוניר. כאשר החתים את איוניר, אמר לו שרצקי כי התחייב לא להתערב מקצועית כפי שעשה תמיד. במדור הזה כתבתי מיד עם מינוי איוניר שהשניים לא יסיימו את העונה יחד והפרידה היא רק שאלה של זמן. מי שמכיר היטב את השניים ידע מההתחלה שהחיבור לא יעבוד. שרצקי לא יכול להישאר בצד ולא להתערב בעניינים מקצועיים ואיוניר אינו נותן לבעלים להתערב גם במחיר של פיטורים.

היום, שרצקי הגיע לדבר עם השחקנים. ומה בדיוק הוא אמר להם מעבר לעידוד אחרי פיטוריו של איוניר? הוא סיפר לשחקנים כי ביקש מהמאמן לשנות שיטת משחק ולא לשחק עם שלושה בלמים. האיש שהבטיח לא להתערב מקצועית לא הצליח לכבד את המילה שנתן למאמן ערב החתימה על החוזה. שרצקי ואיוניר מכירים מאז שאיוניר היה ילד.

המשפחות בקשר כבר עשרות שנים, שרצקי גם מכיר מצוין את פילוסופיית המשחק של המאמן. הוא יודע שאיוניר אוהב את הכדורגל האיטלקי ועבורו איטליה היא המודל. גם בפרשנות בערוץ הראשון, איוניר דיבר רבות על הכדורגל האיטלקי ושיטת 3 בלמים.

אחרי 8 מחזורים החליט הבעלים שהשיטה בה שיחק המאמן שלו עם שלושה בלמים לא מתאימה לקבוצה. שרצקי אמר לשחקנים כי הבטיח שלא יתערב בעניינים מקצועיים אבל למרות זאת החליט להתערב כי ראה שהשיטה לא טובה ולא מביאה תוצאות. בשיחה עם השחקנים, כינה שרצקי את איוניר 'עקשן'. עוד אמר שרצקי שהוא מאוד מאמין במחליף, בני בן זקן.

היו זמנים. צילום: לע"מ
היו זמנים. צילום: לע"מ

לא צריך להתרגש. שרצקי האמין גם באיוניר ופיטר אותו, הוא האמין מאוד בסאלח חאסרמה ופיטר אותו, הוא האמין בברק בכר ופיטר אותו, שלא נדבר על הסכסוך הגדול עם רן בן שמעון שהביא לו אליפות היסטורית וגם אותו פיטר.. ומה עם מישל דיין וגילי לנדאו, שניים מהמינויים המפתיעים ביותר של שרצקי שאמר כי הוא מאוד מאמין בהם וגם אותם פיטר מהר מאוד.

בשנים האחרונות שרצקי פיטר מאמנים בלי הפסקה. הבחירות שלו לרוב היו הזויות והתוצאות היו בהתאם. בשנים האחרונות הקבוצה שלו בירידה, זה התחיל ברגע שהוא החליט להתעסק בכל ענייני הכדורגל הישראלי, בהתאחדות, בוועדת האיתור והוועדה המקצועית, במנהלת, במשבר מול הטוטו ובכל נושא. שרצקי תמיד היה באופוזיציה ותקף בתקשורת כמעט את כולם. הוא נכנס לעימותים עם בעלי קבוצות, עם מאמנים, עם שחקנים, הוא פשוט עשה הכל מלבד להיות איזי שרצקי, הבעלים הכי טוב שהיה בכדורגל הישראלי עד לפני שלוש שנים.

זכותו לפטר מאמנים , זכותו לעשות מה שהוא חושב, הבעיה היא הדרך. פעמים רבות הוא מיהר לטלוויזיה אחרי הפסד של הקבוצה כדי להודיע כי אינו מרוצה מהמאמן והוא מתכוון להחליפו. פעמים רבות הוא לא נתן כבוד למאמן שלו, לא פעם הוא עלה לשידור וביקר את המאמן שלו בשידור חי.

אם שרצקי פיטר בשנים האחרונות 9 מאמנים משהו לא בסדר בקבלת ההחלטות שלו. מוטי איוניר לא הצליח בקריית שמונה, אבל לפחות איוניר שמר במשהו על כבודו של המאמן הישראלי. מעמד המאמן הישראלי בליגת העל בשפל בשנים האחרונות. המאמנים הפכו לבובות בידי בעלי הקבוצות, העובדה כי איוניר החליט להתעלם מההנחיות של שרצקי בנוגע לשינוי שיטת המשחק גרמה לפיטוריו מהקבוצה אבל לפחות איוניר הציל במשהו את תדמית המאמן הישראלי שהפך לבובה במרבית הקבוצות בליגת העל. מוטי איוניר ימצא קבוצה בליגת העל. יש לו שם טוב, הוא מוערך בכדורגל הישראלי למרות שלא היו לו הצלחות בעשור האחרון. הבעיה היא הפועל קרית שמונה. שרצקי אמר שהוא מאמין בבני בן זקן.

השאלה עד מתי? המינוי של בן זקן מחזיר את שרצקי לקדמת חדר ההלבשה. הוא יהיה יותר מעורב בהחלטות המקצועיות, בהרכבים ובניהול המשחק. אם הפועל קרית שמונה תצליח, זה יהיה הישג של המנג'ר שרצקי והמאמן בן זקן. אם קרית שמונה תיכשל, חלילה, זה יהיה כישלון של המנג'ר שרצקי והמאמן בן זקן. הפעם, הבעלים צריך לשלוח הביתה לא רק את המאמן אלא גם את המנג'ר.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20