הבית השקוף. מרכז המבקרים של מרכז הבנייה הישראלי. צילום: מרכז הבנייה הישראלי

 

ההחלטה על כניסה להליך שיפוץ הבית הינה החלטה משמעותית והרת גורל שטומנת בחובה הוצאות כספיות גדולות. רבים מאלו שמעוניינים לשפץ את ביתם עושים זאת מתוך רצון לחדש או לרענן וחלקם עושים זאת מתוך רצון לשנות את מבנה הבית ולהתאימו לצרכיי המשפחה המשתנים. מה שבטוח הוא שמדובר בפרויקט גדול שכרוך בהוצאות גדולות מאד והוא דורש תכנון קפדני זמן רב מראש.

המומחים של מרכז הבנייה הישראלי במספר טיפים שיסייעו לכם לעבור את השיפוץ בשלום:

שיפוץ בית הוא תהליך שדורש מאתנו לקבל המון החלטות משמעותיות לכל אורכו, חלק גדול מההחלטות שנצטרך לקבל במסגרת התהליך הזה קשורות בכסף. לכן, כל החלטה שגויה או פזיזה שנקבל עלולה לעלות לנו בחריגה כספית גדולה.

חריגות כספיות בתהליך השיפוץ יכולות להצטבר לכדי סכומים גבוהים ולהגיע לעשרות אלפי שקלים. ברוב המקרים, החריגות אינן נובעות רק מהוצאה אחת גדולה מאוד שלא תכננו, אלא מהצטברות של חריגות קטנות רבות. התופעה הזו חוזרת על עצמה לעיתים קרובות ורבים מוצאים עצמם בחריגה תקציבית גדולה בהרבה מהמתוכנן. בשביל להצליח לשפץ את הבית שלנו וגם להישאר עם כסף ביד, אספנו עבורכם מספר טיפים שמומלץ מאד לקחת בחשבון:

היערכות כלכלית

היערכות כלכלית מוקדמת טרם היציאה לפרויקט יכולה לחסוך לכם בעיות בהמשך. לכן, לפני שאתם מחליטים לצאת לדרך בדקו מהם מקורות המימון שלכם, כמה כסף זמין יש ברשותכם, בכל מקרה, אל תיכנסו לפרויקט שגדול על המידות שלכם.

מימון בנקאי

מומלץ לבדוק מראש מהו אחוז המימון שתוכלו לקבל מהבנק. אל תסתפקו בהצעה אחת, מומלץ לבצע השוואה בין הבנקים השונים. תכנון נכון של המשכנתא יכול לחסוך עשרות אלפי שקלים.

תכנון אדריכלי ריאלי

קיימת חשיבות גבוה לתכנון אדריכלי ריאלי של הפרויקט, התאמתו לאפשרויות הכלכליות העומדות לרשותכם ולתקציב הפרויקט. נכון, זה נחמד מאד לחלום על בית בגודל של 300 מ"ר, בשלושה מפלסים, עם תקרות גבוהות, חלונות אינסופיים, גינה גדולה, בריכת שחיה וכו'. אבל לפני שנסחפים בחלומות, עדכנו את האדריכל על התקציב העומד לרשותכם ותכננו בהתאם.

גיבוש תקציב מפורט

בסיום שלב גיבוש תכניות הבנייה חשוב מאד להיעזר באיש מקצוע ולתכנן תקציב פרויקט מפורט הכולל את כל הסעיפים הנדרשים. לא בערך, לא קרוב, לא לפי מה שנראה לנו ולא 'נחליט בהמשך', רק בניית תקציב פרויקט מדוקדק מבטיחה שלא תחרגו מהתקציב אף לא בשקל אחד.

היזהרו ממלכודת ה-"מחיר למ"ר"

השיטה המוכרת של חישוב עלויות לפי מחיר למ"ר עלולה להטעות ולגרום לחריגות גדולות מתקציב הפרויקט. המחיר המדובר למ"ר (מקובל לדבר בסטנדארט ממוצע של 5000-6000 ₪) לא כולל את המע"מ בסך של 17%, וכן משקלל בתוכו אך ורק את עלויות הבניה, ולא את כלל עלויות הפרויקט. בעת תכנון עלויות הפרויקט הימנעו מהסתמכות על חישוב של 'מחיר למ"ר'.

הבית השקוף. צילום: מרכז הבנייה הישראלי

 

עלויות הבנייה מהוות כ-70% מעלויות הפרויקט

עלויות הבניה הן מה שמשולם לקבלן, וכן מערכות ואביזרים שונים שמותקנים במהלך הבניה. אך בנוסף על כך יש להוסיף עלויות של אדריכל, מהנדס, מפקח בניה, אגרות, פיתוח, ריהוט, גופי תאורה, מזגנים ועוד ועוד. הקפידו לקחת בחשבון את כלל העלויות בתכנון התקציבי.

הימנעו מביצוע שינויים בתכנית

שינויים בתכנית במהלך הבניה עלולים להגדיל את ההוצאות, כך גם קבלת החלטות פזיזה וללא מחשבה. מומלץ לקיים חשיבה כמה שיותר זמן מראש, לתכנן ולהתייעץ עוד לפני שמתחילים בתהליך בכדי למנוע ביצוע של שינויים ותיקונים. כל שינוי או טעות יכולים להוביל להגדלת ההוצאות מעבר למתוכנן.

בחירה ריאלית של מוצרי הגמר

הבדלי המחיר בין מוצרי הגמר השונים יכולים להסתכם בעשרות ומאות אלפי שקלים. ניתן לבחור בריצוף שעולה 100 ₪ למ"ר, וניתן לבחור בריצוף ב-400 ₪ למ"ר, ברז יכול לעלות לכם 400 ₪ או 3000 ₪. בחרו במוצרים שעומדים בתקציב שתכננתם, השוו בין חנויות וספקים. גם במקרה הזה היערכות מוקדמת ותכנון מפורט יכולים לסייע לכם לחסוך בהוצאות.

"אם כבר – אז כבר"

החלטות רבות על רכישת מוצרים שונים במהלך הבניה מתקבלות מתוך מחשבה ש-"אם אנחנו כבר בונים ומוציאים המון כסף, אז למה לנו לחסוך באלף שקל פה או שם? אם הבית גם כך עולה מיליונים אז למה שנשים דלת של 1800 ₪? אנו נשים דלת של 2500 ₪!". קבלת החלטה בצורה הזו היא שגויה לגמרי, תסתכלו על כל התהליך ברמת המקרו, זכרו לאורך כל התהליך את התקציב שתכננתם מראש, זכרו שיש עוד המון רכישות וסעיפים ואל תתפתו ל'אם כבר אז כבר'.

עם זאת, במידה וחסכתם כסף בסעיף מסוים, ניתן לשקול "ניוד" של הכסף שנחסך ולשדרג במקום אחר – כל עוד לא חורגים ממסגרת התקציב הכוללת.

הזול הוא היקר

אל תתפתו לקבלנים זולים, למבצעים נקודתיים, לחומרים 'חדשים' ולא מוכרים, או לתשלום מראש תמורת הנחה גדולה! כל אלה עלולים לפגום באיכות הבניה, לגרום לתקלות וליקויים, ובסופו של דבר יובילו לחריגות משמעותיות. אל תעדיפו חיסכון במחיר על חשבון אמינות ואיכות.

 

מרכז המבקרים 'הבית השקוף' של מרכז הבנייה הישראלי עומד לרשות הקהל, ומטרתו לסייע בקבלת החלטות נכונות שיובילו להשלמת פרויקט השיפוץ באיכות המרבית, בתקציב המדויק ובלוחות הזמנים שתוכננו. התכנון, הסדר והידע מאפשרים שליטה ובקרה על התהליך, שמירה על איכות החיים במהלך השיפוץ והנאה מושלמת מהתוצר הסופי. בנוסף, מרכז הבנייה הישראלי מציע קורס 'בנה ביתך בתבונה' לבונים ולמשפצים, הקורס משלב לימוד והסברים מעשיים במתחם הבית השקוף, הקורס מקנה ידע רב בתחומי הבנייה התכנון והשיפוץ ומאפשר להתנהל בצורה נכונה מול אנשי המקצוע, בחירת חומרי הגלם וגורמים נוספים הקשורים בפרויקט.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20