על רקע המתיחות הפוליטית הרבה בין הבית היהודי והליכוד והתפטרות ליברמן, רה"מ נתניהו, שלקח לידיו את תיק הביטחון, נמנע הבוקר מחידוש מינויו של הרב אלי בן דהן (הבית היהודי) לסגן שרו. רק לאחר שהבית היהודי הציב אולטימטום – "לא נצביע עם הקואליציה עד להחזרת בן דהן לתפקידו" – נעתר נתניהו להשאירו בתפקידו.

סגן שר הביטחון אלי בן דהן. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

 

כזכור, מוקדם יותר היום ב'בית היהודי' הגיבו בחריפות להחלטת נתניהו שלא לחדש את מינוי בן דהן ואיימו: "רה"מ ואנשיו מתעמרים בסגן השר הרב אלי בן דהן, עד אשר תשונה ההחלטה – לא נוכל להצביע עם הקואליציה".

לדבריהם, בשעות האחרונות הם פעלו באינטנסיביות למול אנשי לשכת ראש הממשלה על מנת למנוע את "ההחלטה הלא הוגנת של פיטורי סגן שר הביטחון, הרב אלי בן דהן, שהתקבלה ללא כל סיבה מוצדקת".

עוד טענו, כי "ראש הממשלה ואנשי נוהגים בכוחניות כלפי הבית היהודי, כפי שלא היו עושים מול אף מפלגה אחרת. נוצר מצב א-סימטרי, שבו סגן שר הביטחון נאלץ לשלם את המחיר על התפטרותו המבישה של שר הביטחון אשר ברח מאחריות. אין כל סיבה לפטר צוות שלם של סגן שר ויועציו, ולשלוח מספר משפחות לאבטלה מיידית, בשל גחמה בלתי מוסברת. לצערנו, למרות בקשות חוזרות ונשנות, אנשי לשכת רה"מ נותרו בשלהם".

יש לציין כי על פי החוק, כהונתו של סגן שר כרוכה בתפקיד השר שמעליו, כך שכהונתו של בן דהן הופסקה אוטומטית כאשר שר הביטחון ליברמן הודיע על התפטרותו. לפי סיכומים מוקדמים אמורה הייתה לעלות שאלת מינויו מחדש של בן דהן בישיבת הממשלה שהתקיימה הבוקר (ראשון), אך לבסוף ההצבעה לא התקיימה וכהונתו של בן דהן הופסקה נכון לרגע זה.

הסיבה לאי-חידוש המינוי קודם לכן, קשורה ככל הנראה ללחצים הפוליטיים ההדדיים שמפעילים בבית היהודי ובליכוד, על רקע דרישת הבית היהודי לקבל לידי יו"ר המפלגה נפתלי בנט את תיק הביטחון כתנאי להשארת הממשלה על כנה.

הורדת הידיים הפוליטית נמשכת. רה"מ בנימין נתניהו ושר החינוך נפתלי בנט. צילום: פלאש 90

בן דהן עצמו פרסם תגובה בחשבון הטוויטר שלו: "המשבר הפוליטי תפס אותי בעיצומה של עבודה חשובה על פרויקטים רבים, למען משרתי המילואים, נכי צה"ל, תושבי יו"ש ועוד נושאים רבים", כתב בן דהן והוסיף כי תפקידו במשרד הביטחון הוא "חלק מההסכמים הקואליציונים".

אלון מליק

אלון מליק