לתפארת מדינת פלסטין: עיתון 'מקור ראשון' חשף כי התנועה הערבית-ישראלית 'אבנאא אלבלד' ("בני הארץ") עורכת קייטנות הסתה ותמיכה בטרור לילדים. במסגרת הפעילות, התקיימו בקיץ האחרון במועצת כאבול שבגליל המערבי מחנות קיץ לילדים הקרויים "מחנות השיבה". עשרות ילדים, נערים ונערות, בגילאי 16-6 הגיעו למספר ימים למחנה של תנועת 'אבנאא אלבלד' שהתקיים בכפר נופש במועצה. שם למדו על הצורך להיאבק בכיבוש, כלשונם. הפעילות לוותה בהסתה נגד מדינת ישראל ובין השאר ערכו שם הצגות המחקות את האלימות של המחבלת עהד תמימי שהיכתה חיילי צה"ל. בטקסטים שדיקלמו הילדים, צויין כי השלום יושג רק לאחר שתקום מדינה פלסטינית מהים עד הנהר.

"מחנה שיבה" שהתקיים בכאבול שבגליל באוגוסט. צילום מתוך עמוד הפייסבוק של 'אבנאא אלבלד'

 

"במידה שאתה עם נכבש, מותר לך להילחם בכל האמצעים נגד הכובש", הסביר פעיל התנועה לנופשים הרכים. את שעת היצירה בקייטנה, הקדישו הילדים לציור וכיתוב גרפיטי על בד של דגל פלסטין בצורת ארץ ישראל, השנה 1948, שמו של המחבל באסל אל ערג' שעמד בראש חוליה שביקשה לבצע פיגועים בישראל וחוסל ע"י כוחות הביטחון, וגם – דמות הסמל של המאבק הפלסטיני – 'חנדלה' – כשהוא אוחז בנשק בידו.

שלום = שחרור הארץ והאסירים מידי הכיבוש

בחלק מהפעילויות התבקשו הנערים להידמות ל"לוחמים פלסטינים". אוחזים בדגלי פלסטין, הפכו הנערים לרעולי פנים ונשאו נאומים חוצבי להבות אודות ה"התנגדות". משתתפי המחנה זכו לעמוד דום להמנון פלסטין ולהאזין לנאומים של פעילי התנועה. אחת הילדות המצטיינות זכתה לנאום גם היא בפני המשתתפים והסבירה לקול מחיאות כפיים סוערות: "אנחנו כילדים פלסטינים, כשאנו שרים לשלום, אנו שרים לשלום שאנו רוצים אחרי שחרור האדמה וכל האסירים שנמצאים בבתי הכלא של הכיבוש והחזרת כל הפליטים לפלסטין ההיסטורית, מהים ועד הנהר, בלי לוותר על אף שעל".

"בלי לוותר על אף שעל". הילדה הנואמת. תיעוד מתוך דף הפייסבוק של 'אבנאא אלבלד'

 

לאחרונה נעצר מנהיג תנועת 'אבנאא אלבלד', רג'א אגבאריה, על ידי משטרת ישראל ואף הוגש נגדו כתב אישום חמור על הסתה וגילוי הזדהות עם ארגוני טרור. אגבאריה, תושב אום אל פאחם, מוכר מאוד במגזר הערבי ואף מכהן ביחד עם חבר נוסף מ'אבנאא אלבלד', כחבר בוועדת המעקב של ערביי ישראל.

יד אחת עם חמאס: תמיכה בחטיפת שלושת הנערים

בעמוד הפייסבוק של אגבאריה ניתן למצוא קריאות רבות המזדהות עם ארגוני טרור ומאדירות מחבלים. גם בעמודי הפייסבוק הרשמיים של 'אבנאא אלבלד' – הן זו של התנועה הפוליטית והן זו שמיועדת לבני הנוער – המוטיב החוזר הוא תמיכה באלימות, וההבנה כי התנגדות חמושה נגד קיומה של מדינת ישראל היא לגיטימית והכרחית. אחד-אחרי השני, הפוסטים של התנועה מביעים הזדהות עם פיגועי טרור קשים ביותר שהתרחשו ברחובות ישראל ובפעילי הטרור שביצעו אותם. כך למשל, על חטיפת שלושת הנערים מגוש עציון בידי אנשי חמאס, נכתב בעמוד הפייסבוק של 'אבנאא אלבלד': "התנגדות".

דמות מופת. הלווייתו של בכיר חמאס אחמד ג'עברי בעזה. צילום: וויסאן נאסר, פלאש 90

 

דמויות המופת המוצגות בעמוד הפייסבוק שמיועד לבני הנוער של התנועה הם לא אחרים מאשר מפקד הזרוע הצבאית של חמאס בעזה, אחמד ג'עברי, שנהרג ע"י ישראל במבצע "עופרת יצוקה"; המתכנן הראשי של פיגועי חמאס בשנות ה-90, יחיא עייאש; מפקד הכוח החמוש בקרב בג'נין באינתיפאדה השנייה, אבו ג'נדל; ואף רוצחו של הרב רזיאל שבח הי"ד, המחבל אחמד נאסר ג'ראר.

מודל לחיקוי. אחמד ג'ראר, המחבל שרצח את הרב שבח הי"ד וחוסל. צילום ערבי

 

כך למשל, נכתב על בכיר ה'תנזים', ראאד אל כרמי, שאחראי לחטיפתם ורציחתם של ישראלים בימי האינתיפאדה השנייה: "היה אש תבערה בוערת אל מול הכיבוש".

כאמור, התחקיר המלא של העיתונאי ישי פרידמן מפורסם בעיתון 'מקור ראשון'.

חדשות 20

חדשות 20