במסגרת ישיבת שרי הליכוד שהתקיימה היום (א') נאמר כי "מתווה עמונה", הסכם ההסדרה שנרקם בין המתיישבים לבין הממשלה לפני כחודש, לא ניתן לביצוע.

כזכור, הממשלה אישרה את המתווה להעתקת היישוב עמונה למקום סמוך בהר. לפי המתווה, סוכם כי רוב המשפחות ביישוב יישארו בתחומי עמונה, אך יזוזו לחלקה סמוכה על סמך נכסי הפקדים.

אביחי בוארון. הלל מאיר/TPS
אביחי בוארון, ראש המאבק למען ההתיישבות בעמונה. "מתווה עמונה מת". צילום: הלל מאיר/TPS

יואב הורביץ', ראש הסגל של רה"מ, אמר היום לשרי הליכוד כי המתווה לא ניתן ליישום. במסגרת ישיבה של שרי הליכוד הורביץ אמר: "כרגע אין אופציה להישארות התושבים על ההר כיוון שפתרון נכסי הנפקדים נתקל בהתנגדויות".

לטענת הורביץ, המתיישבים יכולים לעבור ליישוב עפרה הסמוך או להקים התיישבות חדשה באזור.

בעמונה יכולים רק לחלום על הצעות כאלה. צילום: נועם מושקוביץ', פלאש 90
ההתיישבות בעמונה. צילום: נועם מושקוביץ', פלאש 90

במטה למען ההתיישבות בעמונה נאמר: "'מתווה עמונה מתרוקן מתוכן, שלא לומר מדמם למוות. מתוך חמש חלקות עליהן התבסס המתווה, 38 ו-54 ירדו, על 29 יש תביעת בעלות כמו גם על 28 ונותרה חלקה אחת שגם עליה המנהל קובע שצפויות להיות מוגשות תביעות נוספות. במצב דברים זה, ולאור אי עמידת הדרג המדיני בהסכם ובהתחייבות לפיה 'העבודות ליישום המתווה יחלו לאלתר', לא נותר לנו אלא לחדש את דרישתנו להשלמת חוק ההסדרה כולל סעיף הרטרואקטיביות. זה הדבר היחיד שיכול למנוע את מחיקת עמונה".

אביחי בוארון, ראש המטה למען ההתיישבות בעמונה, אמר לרונן כץ ברדיו קול ברמה: "מתווה עמונה מת, אנחנו 16 יום לפני הפינוי ואין שום פעילות בשטח, הוליכו אותנו שולל. לא נעבור על זה בשתיקה".

אלעד שור

אלעד שור