שרת המשפטים איילת שקד ושר התיירות יריב לוין גיבשו בימים האחרונים מתווה חדש שיאפשר את הסדרת הבעלות על הקרקע הכפרית ביהודה ושומרון – סוגיה שעד כה הוסדרה באופן חלקי בלבד באמצעות אישורי "בר רשות" בלבד. המשמעות היא שהם לא חכרו אישית את הקרקעות עליהם הוקמו בתיהם, ולכן נמצאו במעמד נחות מהמקובל בישראל בכל הנוגע לבעלותם על הבתים בהם הם מתגוררים.

שרת המשפטים איילת שקד ושר התיירות יריב לוין. צילום: פלאש 90

 

על פי המתווה, אשר פורסם הבוקר (שני), המתיישבים יקבלו אפשרות לשלם על הקרקע שעליה היישובים המבודדים, בהם מאחזים רבים, במסגרת "חכירה לדורות" – ללא שינוי חקיקה. במהלך סוף השבוע הוצגה התכנית בפני היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, שהביע הסתייגות אולם לא פסל חוקתית. ראש הממשלה אישר אף הוא את המהלך.

"לא מדובר בפתרון שנולד אלא במציאות חיים שצריך לתת לה תוקף משפטי מסודר", הסביר השר לוין את הרעיון שמאחורי המתווה. לדבריו, "זה צעד חשוב מאוד גם בעיגון המעמד של ההתיישבות הקיימת וגם במתן היכולת לפתח את ההתיישבות באופן הנורמאלי ביותר- כפי שצריך להיות". השר שקד אמרה: "ביו"ש קיימים אזורים רבים שמעמדם לא הוסדר. הגיע הזמן להסיר את הערפל המשפטי ולאפשר לתושבים החיים ביו"ש, מרביתם ביישובים שהוקמו על ידי ממשלות ישראל לדורותיהן, להפסיק לחשוש מהאיום המתמיד על עצם בעלותם על בתיהם".

דגל ישראל בשומרון. צילום: באדיבות מועצת יש"ע

בשנת 2015, הקימה שרת המשפטים איילת שקד ועדה מקצועית להסדרת הקרקעות ביהודה ושומרון. "ביו"ש קיימים אזורים רבים שמעמדם לא הוסדר. הגיע הזמן להסיר את הערפל המשפטי ולאפשר לתושבים החיים ביו"ש, מרביתם ביישובים שהוקמו על ידי ממשלות ישראל לדורותיהן, להפסיק לחשוש מהאיום המתמיד על עצם בעלותם על בתיהם", ציינה אז. 

ההסכם הקואליציוני בין סיעת "הבית יהודי" לבין סיעת "הליכוד" קבע כי "בתוך חודש מיום כינון הממשלה יוקם צוות מקצועי שיכלול את מזכיר הממשלה (יו"ר), נציג מקצועי שימנה שר הביטחון ונציג מקצועי שימנה שר המשפטים ונציג מקצועי שימנה שר המשפטים. הצוות ידון בגיבוש מתווה להסדרת מבנים ושכונות ביישובים יהודיים ביו"ש אשר הוקמו תוך מעורבות של הרשויות.

לינור בר-אל

לינור בר-אל