המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) אישרה את מתווה יו"ר המל"ג שר החינוך, נפתלי בנט, לפתוח את תחום הקליניקות במסגרת לימודי התואר הראשון במשפטים גם לארגוני ימין, כך פורסם הבוקר (ב') ב'ישראל היום'.

לפי הפרסום, לראשונה יחויבו המוסדות האקדמיים לדווח למל"ג על פעילות הקליניקות ולנמק מאילו טעמים לא אושרה הפעלת חלק מהקליניקות. מעתה תוכל המל"ג להטיל סנקציות על מוסדות שלא יאשרו הקמת קליניקה מטעמים שאינם ענייניים.

בקליניקות המשפטיות רוכשים הסטודנטים ניסיון מעשי בתחום, בין היתר הענקת סיוע משפטים לגופים שונים ולאזרחים. עד כה תופעלו ההכשרות המשפטיות בעיקר ע"י ארגוני שמאל. עם אישור המתווה, מבחר הקליניקות שיעמדו לבחירת הסטודנטים – יגדל ויהיה מגוון יותר.

"במשך שנים רבות לגורמי השמאל היתה הפריבילגיה להכתיב את הטון בעולם המשפט, הן באקדמיה והן במערכת המשפט הישראלית. את המציאות הזאת אנחנו עכשיו משנים", אמר השר בנט . "אנחנו נפתח את ההכשרה המשפטית באקדמיה גם לארגוני ימין, שהודרו עד כה מהמפה בשל לחצים מבית של האוניברסיטאות. סטודנט למשפטים יוכל לבחור היכן להתמחות ויוכל לעשות זאת בהתאם להשקפותיו, ולא להשקפות שמנסים להכתיב לו".

סגן יו"ר המל"ג, פרופ' אדו פרלמן, אמר: "המתווה מסדיר את עבודת הקליניקות ומוודא כי סטודנטים יוכלו לבחור באילו קליניקות להתנדב, מבלי שהדבר יפגע בהשקפת עולמם".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20