"ההפיכה" בטורקיה בסוף השבוע שעבר נראתה תחילה כמו התרגיל של היטלר של שריפת הרייכסטאג שאירע ב-27 בפברואר 1933, שהיה אירוע מכונן בהתבססות המפלגה הנאצית בשלטון בגרמניה.
המשטר הנאצי החדש מיהר לנצל את האירוע על מנת להיפטר ממתנגדיו ולבסס שלטון עריצות אנטי-דמוקרטי, תוך שהוא מתנער משרידי חוקת הרפובליקה של ויימאר.

8b7ba665-ae98-4ad7-ace2-a6b20db9e409
צילום: סוכנות הידיעות AP

אך כשבועיים לאחר האירועים (ניסיון ההפיכה בטורקיה), זה מתחיל להראות יותר כמו הטיהורים הגדולים של סטלין בברית המועצות בשנות ה-30.
הטיהורים הגדולים או "הטרור הגדול" הם כינוי לדרך שבה בחר יוסף סטלין, בשנות השלושים של המאה העשרים, לבסס את שלטונו בברית המועצות, שבמרכזה חיסול בכוח כל התנגדות אפשרית לשלטון, בין אם אמיתית ובין אם מדומה.
טרור ממשלתי זה הופנה בעיקרו כלפי ראשי השלטון והצבא. גנרלים רבים בצבא האדום חוסלו, סופרים, אמנים ומדענים היו קרבנות הטיהורים, לצד אזרחים פשוטים שעלה נגדם חשד קל לפקפוק בשלטונו של סטלין.
רק במהלך השנים 1937-1938 נעצרו עד כ-1.5 מיליון איש, מהם כמחצית הוצאו להורג.

ארדואן, למוד שיטות העריצים הגדולים של המאה ה-20, מחליף את כל מפקדי היחידות של הצבא במפקדים חדשים, תוך שימוש באמתלת הבגידה, למרות שרק חלק מזערי בצבא היה שותף לנסיון ההפיכה.
ארדואן וממשלתו מרחיבים את מסע הטיהורים. כחלק מצעדים אלו פיטרה הממשלה כ-24 אלף מורים ועובדים של משרד הפנים ברחבי המדינה. כמו כן, המועצה להשכלה גבוהה דרשה את התפטרותם של 1,577 דיקאנים בכל האוניברסיטאות במדינה.
במקביל הודיע משרד החינוך של טורקיה על שלילת רישיונותיהם של 21 אלף מורים העובדים במוסדות חינוך פרטיים, כך מסר עובד במשרד לסוכנות הידיעות רויטרס.
לצד פיטורים אלו ופיטוריהם של אלפי בני אדם מתפקידיהם במשטרה, בצבא, במשרד האוצר ובמשרדים ציבוריים נוספים, בתקשורת המקומית דווח כי הרשויות בטורקיה שללו את תעודות העיתונאי של 34 עיתונאים בשל "איום לביטחון הלאומי".
כלומר בגל הטיהורים הזה 50 אלף בני אדם פוטרו או הושעו מתפקידיהם, וידו של העריץ עוד נטויה.

ממשלתו של ארודאן הודיעה כי בכוונתה לסלק מתפקידיהם את כל תומכיו של פתהוללה גולן, אותו היא מאשימה בניסיון ההפיכה הכושל בסוף השבוע האחרון, ובהתאם לכך הרחיבה את פעולות הטיהור מהצבא, המשטרה, ומערכת המשפט לאוניברסיטאות ולבתי ספר, לשירותי המודיעין ולרשויות הדת.
ממש בדומה לסטלין שערך דמוניזציה לטרוצקי והציג אותו כפושע נגד האומה ומקור כל הרעות החולות בברית המועצות. רדיפה זו שימשה כהשראה לדמותו של 'עמנואל גולדשטיין' השנוא בספר "1984" של ג'ורג' אורוול, ספר שהושפע במידה רבה מהטיהורים הגדולים.

אך ארדואן לא עוצר, ובעצם מיישם את מה שכשל להשיג בעזרת הבחירות הכלליות בטורקיה. ארדואן הולך להכריז על משאל עם בנוגע למשטר נשיאותי והחזרת עונש המוות. באם משאל העם יתקבל, לארדואן יהיה למעשה כוח בלתי מוגבל יחד עם הסמכות להורות על עונשי מוות.
טרם נמסר מתי משאל העם יצא לפועל, אך ניתן לצפות כי באם הדיווח נכון, זה יקרה בקרוב. כאן המקום לציין שמדובר במקור שהדליף מידע שהתברר כאמין בעבר, אך אין מדובר בדיווח רשמי.

עבדאללה

הטיהורים הגדולים של סטלין בשנות ה-30 כללו בעיקר עינויים, עבודות כפיה בגולאג, הגליה, הוצאות להורג, כליאת אנשים ועריכת משפטי ראווה. היקפם כלל מיליוני בני אדם, רק הזמן יגיד האם גם בטורקיה יגיע המצב למימדי אסון, אבל כבר היום ברור שהמהפכה החילונית שהתחיל אתא טורק בשנות ה-20 של המאה קודמת הגיעה לסיום בהפיכה של ארדואן לפי רוחם וערכיהם של אחים המוסלמים.

אלאדין

דני גלמן

דני גלמן

אני חושב שהאמת תמיד פשוטה. היא פחות או יותר חייבת להיות. היא צריכה להיות מספיק פשוטה שילד יוכל להבין אותה. אחרת יהיה מאוחר מדי. עד שתבין אותה יהיה מאוחר מדי