אריה דרעי, יו"ר ש"ס ושר הפנים, החליט להעביר 7 מיליון ש"ח לשיפוץ מתחם קברו של רבי ישראל אבוחצירא ("הבבא סאלי") בנתיבות. סה"כ עלות הפרויקט תגיע לכ-15 מיליון ש"ח. 7 מיליון ש"ח יועברו ממשרד הדתות, הפריפריה והגליל, היתרה תגויס ע"י מבצע תרומות שיחל לאחר חג הפסח. כך פורסם באתר XNET.

מתוך "סיפורה של מדינה", סיפורו של הבבא סאלי

קברו של הרב נמצא בחלקה הצפוני של נתיבות ומתפרש על כ-7 דונמים. לפיה שעה, לקרקע במתחם אין הגדרת שייכות מדויקת ברשויות. ההערכה היא כי קברו של הרב מושך כ-600,000 אלף איש בשנה, פי 3 מכמות המבקרים במוזאון המדע בירושלים וכ-20% יותר מכמות המבקרים במוזאון תל אביב.

ההחלטה לשיפוץ הקבר התקבלה לאחר שנים ארוכות בהם הרשויות הזניחו את המתחם והאכיפה. בהתאם לגדרי ההלכה ביהדות, המתחם מכיל היום כניסה נפרדת לנשים ולגברים, כולל הקבר עצמו.

אשר אבגי, האדריכל שמונה לקדם את פרויקט השיפוץ, אמר: "לפני חצי שנה התחלנו לעבוד על הפרויקט, בפעם הראשונה הייתי בהלם מהבסטות והמבנים, זה 'ברדק' שלם, והמטרה הראשונה הייתה לקחת את כל הצרכים של הפרויקט ולסדר אותם. סליחה שאני אומר, אבל היום זה לא נראה טוב".

שיפוץ בסגנון מרוקאי

בחייו, רבי ישראל אבוחצירא נודע כעילוי בידיעותיו בתורה, אורח חייו הצנוע, סיפורי מופתים משולבים עם ראיית הנסתר וכאחד מנושאי הדגל הבולטים של יהדות מרוקו. בהתאם לכך, הוחלט כי הקבר ישופץ בהתאם לסגנון הבנייה במרוקאי.

 מתוך ההילולא של הבבא סאלי, ד' בשבט תשע"ז. צילום: רפאל חיון

האדריכל אשר אבגי אמר: "לפני 20 שנה, כשעזבתי את המשרד שבו עבדתי, נתנה לי עמיתה ספר על אדריכלות מרוקו. התאהבתי, וכל השנים חקרתי ולמדתי את הנושא. אבל עד עכשיו אף אחד לא ביקש ממני לתכנן משהו בסגנון מרוקאי. כשהגיע אלי גואל (וקנין, ראש המוסדות למורשת הבבא סאלי) עם הבקשה שלו, הוא קיבל 20 שנה של ציפייה ולמידה בפעם אחת. הפרויקט בא לנו בהפתעה טובה".

בין היתר, חלקים מסוימים בחזית המתחם יחופו בטיח עם הטבעות, כפי שהיה נהוג במרוקו.  "ההטבעות נמצא באדריכלות המרוקאית. עיצבתי Pattern שמצאתי במקור ושלחתי למישהו כדי לשאול את דעתו. הוא בדק ומצא שזה סמל מאוד מוסלמי, סוג של כוכב שמזוהה עם האסלאם. אז החלטנו להישאר עם סגנון העיצוב אבל לעשות את ההטבעה עם סממן יהודי, והכוכב המוסלמי הוחלף במגן דוד", אמר אבגי.

אלעד שור

אלעד שור