בצל הסערה סביב שלילת הפרקליטות את עדותו של דובר ארגון 'שוברים שתיקה' כי היכה פלסטיני במהלך שירותו הצבאי, ב'ישראל היום' פורסם כי במכתב ששלחה מנהלת מחוז צפון במשרד החינוך, ד"ר אורנה שמחון, להורים בבית הספר תיכון 'הרדוף' בעמק יזרעאל היא הודיעה להם כי המשרד אוסר את כניסתו של ארגון השמאל הקיצוני למוסדות החינוך.

הרצאה של שוברים שתיקה בתיכון אלתרמן. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90
הרצאה של שוברים שתיקה בתיכון אלתרמן. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

 

על פי הפרסום, המכתב מגיע לאחר שבשבוע שעבר לא הורשו תלמידי כיתות י"ב להיפגש עם נציגי ארגון השמאל הקיצוני במסגרת סמינר נרטיבים שחקר את הסכסוך היהודי־ערבי. התלמידים נפגשו עם יהודי חברון, קציני משטרה, חברי כנסת וכן עם פעילי שמאל, אולם מפקח מחוז צפון אסר את הרצאת 'שוברים שתיקה' בפניהם. "למיטב ידיעתנו, ארגון שוברים שתיקה לא הוצא מחוץ לחוק", זעמו חלק מההורים במכתב ששיגרו למפקח, "אנחנו תמהים ומתרעמים על עצם ההחלטה המקוממת וגם על הדרך שבה התקבלה. תפקידו של משרד החינוך לעודד למידה וחקר ולא להפעיל צנזורה".

השקר של שוברים שתיקה. מתוך 'לפני כולם' אמש (ה')

פרקליטות המדינה סגרה את התיק נגד דובר שוברים שתיקה

הפלסטיני הפריך את עדותו, והתיק נגד דובר 'שוברים שתיקה' דין יששכרוף נסגר: כזכור, פרקליטות המדינה החליטה אתמול (ה') לסגור התיק נגד דובר 'שוברים שתיקה', דין יששכרוף, לאחר שהתברר כי לא תקף פלסטיני במהלך שירותו הצבאי כפי שטען בפומבי במהלך כנסים של הארגון.

לאחר חקירה משטרתית שבוצעה עלה כי הדברים אשר תוארו על ידו, לא אירעו כלל ועיקר. במסגרת החקירה, נחקר יששכרוף, נגבו הודעות ממפקד הפלוגה שלו בתקופה הרלוונטית, ונאספו חומרי חקירה שונים. ממכלול הראיות עלה כי האירוע שתואר על ידי החשוד מתאים לאירוע אחד בלבד, שבמסגרתו נעצר פלסטיני בשם חסן ג'ולאני בפברואר 2014 שנעצר לאחר שיידה אבנים לעבר החיילים, כפי שתיאר יששכרוף.

דובר שוברים שתיקה דין יששכרוף. צילום מסך
דובר שוברים שתיקה דין יששכרוף. צילום מסך

 

ג'ולאני דווקא הכחיש בחקירה כי מעצרו לווה באלימות כלשהי מצד החיילים, מלבד שימוש בכוח לצורך איזוקו וטען בכל תוקף כי לא הוכה, לא נחבל, לא דימם, לא הסתחרר ובטח שלא התעלף. מעבר לכך, על גופו לא תועדו כל סימני חבלה או אלימות ויותר מזה,  גרסתו של הפלסטיני באשר למהלך האירוע, עולה בקנה אחד עם גרסת מפקד הפלוגה של יששכרוף אשר נכח במקום, ואשר מתאר את נסיבות המעצר, באופן זהה לאלה שמתאר הפלסטיני.

בפרקליטות תקפו בחריפות את יששכרוף וטענו כי מדובר בטענה שקרית, ומשכך הוחלט לסגור את התיק שנפתח נגדו, בחשד לשימוש באלימות קשה ובלתי מוצדקת, בעילת "חוסר אשמה".

עוד הוסיפו בפרקליטות כי "מהראיות עולה כי החשוד (יששכרוף) בחר מטעמיו, להעצים סיטואציה של שימוש בכוח שהיה כדין, אשר אף "נפגע העבירה" עצמו, לא ראה אותה כבלתי תקינה, ותיאר שימוש בכוח מצידו, שגלש לאלימות מיותרת ואכזריות.  הראיות מראות כי הדברים לא אירעו  ודינם להתברר בזירה הציבורית.

רה"מ: "הוכחה נוספת ששוברים שתיקה משקרים ומוציאים דיבה"

במערכת הפוליטית הגיבו לסגירת התיק נגד יששכרוף, לאחר שהתברר כי לא תקף פלסטיני במהלך שירותו הצבאי כפי שטען בפומבי. "שוברים שתיקה משקרים ומוציאים את דיבתם של חיילינו רעה בעולם. היום עובדה זו קיבלה הוכחה נוספת, אם למישהו היה ספק. האמת מנצחת", צייץ רה"מ בנימין נתניהו בטוויטר.

 

"שוברים שתיקה משקרים ומוציאים את דיבתם של חיילינו רעה בעולם". רה"מ בנימין נתניהו. צילום: פלאש 90
"שוברים שתיקה משקרים ומוציאים את דיבתם של חיילינו רעה בעולם". רה"מ בנימין נתניהו. צילום: פלאש 90

 

שרת המשפטים איילת שקד הגיבה: "מסתבר שדובר שוברים שתיקה הוא שקרן שמכפיש את מדינת ישראל בעולם. כל הכבוד לחבריו לפלוגה שלא נשארו אדישים ולא היו מוכנים להבליג על השקרים שלו. טוב שיצאה האמת לאור על הארגון הזה שעושה קופה על חשבון לוחמי צה"ל ואזרחי ישראל".

"היום התארך להם האף עוד קצת", כתב ח"כ אמיר אוחנה. "החלאות מראש החץ של תעשיית השקרים נגד ישראל המכונים 'שוברים שתיקה' עוד יראו: נרדוף את כל מי שירדוף את חיילי צה"ל. בלי למצמץ, בלי לגמגם ובלי להתנצל".

"התארך להם האף עוד קצת". ח"כ אמיר אוחנה. צילום: פלאש 90
"התארך להם האף עוד קצת". ח"כ אמיר אוחנה. צילום: פלאש 90

 

כזכור, יששכרוף העיד במהלך פעילות פומבית של הארגון כי במהלך שירותו הצבאי בחברון היכה פלסטיני ללא סיבה. עדותו של יששכרוף תועדה בסרטון שהובא לידיעת הציבור ע"י ארגון "מילואימניקים בחזית".

בעקבות כך, פנתה בחודש יוני שרת המשפטים איילת שקד ליועמ"ש אביחי מנדלבליט בקריאה לפתוח בחקירה נגד ישככרוף: "לאור החשיבות הרבה שאני רואה בשמירה על שמה הטוב של מדינת ישראל ושל חיילי צה"ל, ראיתי לנכון לפנות אליך על מנת שתבדוק את אמיתות המקרה. ככל שיתברר כי יש אמת בפרסומים, הרי שיש לפעול לאלתר למיצוי הדין".

משטרת חברון פתחה בחקירתו של יששכרוף והציגה בפניו את הסרטון הערוך. יששכרוף הגיש את הסרטון המלא ואמר כי הוא עומד מאחורי דבריו. עוד טען כי מדובר באירוע שגרתי של חייל המשרת בקרב אוכלוסייה אזרחית. "דין יששכרוף לא שתק גם בחקירה", אמרה עורכת דינו של יששכרוף גבי לסקי.

למרות שעל פי הדברים נראה כי יששכרוף, שכבר לא משרת במילואים, הכפיש את הצבא בלא ביסוס, בצה"ל לא מתכוונים לנקוט באמצעים נגדו ומסבירים כי מדובר באזרח.

שרת המשפטים איילת שקד הגיבה על סגירת התיק ואמרה: "‏מסתבר שדובר שוברים שתיקה הוא שקרן שמכפיש את מדינת ישראל בעולם. כל הכבוד לחבריו לפלוגה שלא נשארו אדישים ולא היו מוכנים להבליג על השקרים שלו. טוב שיצאה האמת לאור על הארגון הזה שעושה קופה על חשבון לוחמי צה"ל ואזרחי ישראל".

מנכ"ל שוברים שתיקה, אבנר גבריהו, אמר בתגובה: "כששוטרים מחברון מוציאים פלסטיני מהבית שלו וחוקרים אותו על אירוע שקרה לפני שלוש שנים, יש להניח שהוא יעשה הכל כדי לרצות אותם ולספק להם את מבוקשם. ברור שאם הנושא היה מגיע לבית משפט, האמת הייתה יוצאת לאור". לדבריו, "מצער ומסוכן שפרקליט המדינה שי ניצן מפקיר את חובתו לשמש כשומר סף ובמקום להעניק הגנה לאזרחים ופעילים פוליטיים שמותחים ביקורת על מדיניות הממשלה, מאפשר רדיפה, נשתקה והתעמרות השלטון. שי ניצן הפך למשרת פוליטי של שרת המשפטים".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20