דור ה-Y  לא מה שחשבנו? משרד הביטחון מפרסם היום נתונים מעודדים על עלייה משמעותית בהשתתפות בני-נוער במכינות הקדם-צבאיות. עולם המכינות שיוסד אמנם על-ידי בני הציונות הדתית אך הנתונים מראים כי המכינות הכלליות והמעורבות הפכו פופולריות בקרב כלל בני-נוער בשנים האחרונות.

תלמידי מכינת בני דוד בעלי. פייסבוק
תלמידי מכינת בני דוד בעלי. פייסבוק

בסה"כ עתידים להתחיל בעוד כשבוע וחצי את שנת המכינות כ-3600 בני נוער שישתלבו בכ-54 מכינות בכל רחבי הארץ. המכינות מותאמות לכל צרכי האוכלוסייה. ישנן מכינות ייעודיות לעדה הדרוזית, מכינה למגזר החרדי, מכינות לעולים, מכינות דתיות לבנים ובנות ועוד.

מהנתונים עולה כי משנת 2008 ועד היום נרשמה עלייה של 94% בכמות המשתתפים בכלל המכינות הקדם-צבאיות ,כ-47% מתוכם במכינות הכלליות והמעורבות.

עמיקם סבירסקי, ראש האגף הביטחוני-חברתי במשרד הביטחון אומר היום: "הנוער צמא לנושא, על כל מקום פנוי במכינות הכלליות והמעורבות, מתמודדים עשרות בני-נוער. הם מחפשים את המסגרת הנכונה שתכין אותם לשירות משמעותי בצה"ל".

השפעת המכינות על נכונות בני-הנוער לשרת שירות משמעותי מורגשת ביתר שאת בצבא: מעל 80% מהבנים שלקחו חלק במכינה הגיעו לשירות קרבי, לעומת כ-45% מקרב בנים שלא השתתפו במכינה. גם ביציאה לקצונה מובילים בני המכינות. כ-11% מבני המכינות הכלליות יצאו לקצונה לעומת כ-5% בלבד מיצוי לקצונה בקרב חיילים שלא השתתפו במכינות.תלמידי מכינה

במהלך שנת הלימוד נחשפים חניכי המכינות לארבעה תחומי ליבה עיקריים. התכנית החינוכית, המשלבת תכנים של: מנהיגות, מורשת קרב, חיזוק הזהות היהודית, יזמות חברתית, ציונות ועוד. התחום השני הוא ההכשרה לשירות, הכולל בתוכו פעילויות התורמות לחיזוק החוסן הנפשי לקראת השירות, וכן פעילויות כושר גופני התואמות את הדרישות של צה"ל. כמו כן לומדים החניכים הרבה על רוח צה"ל, על דילמות ערכיות ומוסריות בשירות הצבאי, עוברים הכנות מנטליות והתמודדות עם מצבי קיצון. הנושא השלישי בו עוסקים במכינות הוא התפתחות אישית וקבוצתית, נושא שבא לידי ביטוי במגורים המשותפים, בחדר-האוכל, בניהול תקציב חודשי ועוד. לבסוף בוחרים החניכים פרויקט מעורבות חברתית ותרומה לקהילה באזור שבו נמצאת המכינה, כאשר לרוב ניתנת להם יד חופשית ליזום פרויקטים ולבחור את מקום ההתנדבות. ניתן לראות 'מכיניסטים' רבים המתנדבים בבתי סיעוד, מרכזי קשישים, ליווי של נוער מתקשה, פעילויות בשכונות מצוקה ועוד.

חגי סימן טוב

חגי סימן טוב