לאחר שנה ו-7 חודשים שוועדת השרים של הקבינט לענייני שבויים ונעדרים לא התכנסה, לא קיימה דיונים ולא קיבלה החלטות, משפחתו של קצין צה"ל, סגן הדר גולדין הי"ד, המוחזק בידי חמאס בעזה עתרה הבוקר, באמצעות יועציה המשפטיים פרופ' אביעד הכהן, עו"ד עודד סבוראי והקליניקות המשפטיות במרכז האקדמי 'שערי משפט ומדע', לבג"ץ נגד ראש הממשלה נתניהו והקבינט המדיני-בטחוני על רקע הפסקת פעילותה של ועדת השרים המיוחדת לטיפול בנושא השבויים והנעדרים.

לאה ושמחה גולדין בבג"ץ, פברואר 2018. צילום: פלאש 90

 

לטענת המשפחה, הוועדה העוסקת בנושא לא התכנסה מאז ינואר 2017 ולא פגשה ועדכנה את לאה ושמחה גולדין מאז נובמבר 2016. ועדת השרים המיוחדת לטיפול בנושא השבויים והנעדרים הוקמה על ידי הקבינט לפני למעלה משנתיים בישיבה שהתקיימה ב-30 ביוני 2016, זאת במסגרת אישור ההסכם שנחתם בין ממשלות ישראל וטורקיה.

בוועדה המיוחדת, שבראשה עומד ראש הממשלה נתניהו, חברים גם שר הפנים אריה דרעי ושר האוצר משה כחלון. ועדה זו היא שהמליצה לקבינט המדיני-בטחוני לקבל בינואר 2017 שורה של החלטות שמטרתן להפעיל לחץ על חמאס.

למעשה, משפחת גולדין מבקשת מבג"ץ להוציא צו ביניים שימנע כל פעולה שעניינה קידום הסדר עם החמאס בעזה לפני שתכונס ועדת השרים לענייני שבויים ונעדרים ותדון בסוגיית השבת חיילי צה"ל והאזרחים הישראלים. "העתירה אינה מכוונת כלפי החלטה מדינית כזו או אחרת, אלא רק לחדילה מכוונת של רה"מ מכינוס הוועדה שנועדה לדון בסוגייה שכרוכה בדיני נפשות", הם מסבירים ומאשימים: "ממשלת ישראל הפכה את ועדת שו"ן לוועדת ישראל-בלוף".

ממשפחת גולדין נמסר: "התברר לנו לאחרונה כי במסגרת האמירות החלולות כי הממשלה עושה כל שביכולתה כדי להשיב את הבנים מעזה אפילו הוועדה המיוחדת שמינה הקבינט, ובראשה עומד נתניהו, הפסיקה את פעילותה. אי כינוס הוועדה באופן שוטף ובמיוחד בתקופה זו שבה דנים בתנאי ההסדרה והכניעה לחמאס היא עוד הוכחה שהקבינט החליט לבגוד בערכי צה"ל ולהמשיך להפקיר את החיילים בעזה".

לאה גולדין: "מתנהלים כאילו חיילים הם כוסות חד-פעמיות"

בראיון ל'חדשות הלילה' אמש (ד'), האשימה לאה גולדין את ממשלת ישראל בהפקרת בנה – הדר הי"ד: "הפסקת אש זו מילה שבשבילנו היא סדין אדום. הדר נהרג בהפסקת האש". לדבריה, בממשלה "ממשיכים להתנהל כאילו חיילים הם כוסות חד-פעמיות, כולם צריכים להתעורר".

זוהי לא הפעם הראשונה שבה הוריו של הדר גולדין הי"ד מוצאים עצמם באולם בית המשפט העליון. בחודש פברואר האחרון הוציא בג"ץ הוציא צו ביניים שמונע מהמדינה להחזיר את גופת הערבי שנורה ע"י כוחותינו מול חופי עזה, זאת לאחר עתירת המשפחה.

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון