בית המשפט המחוזי בבאר שבע קיבל לפני זמן קצר את הערר שהגישה הפרקליטות כנגד החלטת ועדת השחרורים אשר הורתה על ניכוי שליש ממאסרו של האסיר האני דארי שהורשע בהסעת המחבל שרצח את לוחמת מג"ב הדס מלכא הי"ד (23) בירושלים. בדיון מסרה המשפחה, בראשה דוד מלכא, אביהּ של הדס הי"ד, להרכב השופטים מכתב בו דרשה כי שחרורו של המחבל יבוטל, עמדה שכאמור התקבלה על ידי בית המשפט. בהחלטה ציינו השופטים כי נפל פגם בהחלטת ועדת שחרורים וכי לולי מעשיו של האסיר יתכן כי הפיגוע היה נמנע. עוד ציינו כי כישראלי בעל אוטובוס מוטלת עליו אחריות יתרה בנושאי ביטחון.

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך על החלטת בית המשפט לבטל את קיצור עונשו של המעורב ברצח הדס מלכא ז"ל: "זוהי ההחלטה הנכונה. מרצחים וסייענים צריכים להיענש במלוא החומרה ולמצות את עונשם עד תום".

הדס מלכא הי"ד

כזכור, ההחלטה לשחרר את דארי התקבלה בידי ועדת השחרורים בראשות השופטת זוהר דולב להימן אשר החליטה כי הוא יזכה לשחרור מוקדם בעקבות התנהגות טובה. על ההחלטה הגישה פרקליטות מחוז דרום ערר לבית המשפט המחוזי. "הצדק המינימלי נעשה", אמר האב דוד, אך הוסיף כי "את רף הענישה צריך לתקן מבחינת המקרו". לדבריו, "רה"מ אמר שיטפל בזה אחרי החגים. לא הגיוני שמסיע השב"חים יקבל עבודות שירות של 13 חודש".

דוד מלכא בבית המשפט. צילום: ארגון 'חוננו'

 

עו"ד חיים בלייכר מארגון 'חוננו' אשר מסייע משפטית למשפחתה של מלכא כנפגעי עבירה, מסר כי "שוב הוכח שיש חשיבות עליונה להשמעת קולם של נפגעי העבירה ואזרחי ישראל שסובלים מהטרור. אנו רואים בפסיקה זו אמירה כי הביטחון של אזרחי ישראל וסבלם של קורבנות הטרור קודם לשיקולי טובתם של המחבלים וסייענהם".

"הצדק המינימלי נעשה". נצחון למשפחה. דוד מלכא ביציאה מבית המשפט. צילום: ארגון 'חוננו'

 

"עמדתה של משפחה מלכא מבטאת את תחושתם של כלל אזרחי מדינת ישראל על כך שבמלחמה בטרור אין להקל ואין להפחית מעונשם של כל הקשורים למעשי הטרור", מסר עו"ד בלייכר לפני הדיון. עוד הוסיף בלייכר, כי "מי שהסיע לאורך זמן רב שוהים בלתי חוקיים בתקופה שמבוצעים על ידם אירועי טרור, מהווה בוודאי סכנה ויש לעצור את שחרורו המוקדם".

דארי, תושב ישראל, נדון לתקופת מאסר של 14 חודשים יחד עם מחבל נוסף, ערבי תושב יהודה ושומרון אשר הסיע את המחבלים שביצעו את הפיגוע בשער שכם בירושלים ביוני 2017, שבו נרצחה לוחמת מג"ב רס"ר הדס מלכא הי"ד.

אולם בוועדת השחרורים, שהתקיימה בחודש ספטמבר האחרון, קיבלה הוועדה את בקשתו של המחבל לקיצור שליש ממאסרו, והורתה על שחרורו המוקדם על תנאי בניגוד לעמדת הפרקליטות.

לטענת הפרקליטות בעתירה נגד ההחלטה, שגתה הוועדה בכך שלא ייחסה די משקל לנסיבות החמורות ולתוצאות מעשיו, והתעלמה מהמסוכנות שיש לייחס למחבל נוכח מאפייני האישומים בהם הודה והורשע, ותוך התעלמות משיקולי הרתעה ביטחוניים, שנועדו להגן על גבולות המדינה ואזרחיה.

עוד עולה מהעתירה, כי עמדת משפחת מלכא, אשר הוצגה בדיון, מבטאת בכאב רב את השלכות מעשי המחבל והתחושות הקשות שחווים בני המשפחה מידי יום מאז נרצחה בתם, ולפיכך מהווה אף היא שיקול ממשי נגד השחרור המוקדם.

בתוך כך, היום התנהל דיון בבקשתו של רוצח החייל אלמוג שילוני הי"ד להקלה בעונשו. הדיון הסתיים ללא הכרעה. אביו של אלמוג שהגיש רוצח בנו לבית המשפט ואומר לערוץ 7: "במקום דיון היה צריך לתת עונש מוות".

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20