משפחתו של סמ"ר רונן לוברסקי הי"ד הודיעה היום (שני) על החרמת משפט רוצח בנם. הסיבה: הרכב השופטים לא מאפשר השתת עונש מוות למחבל.

לפני תחילת המשפט פגשו בני משפחת לוברסקי את ראשי מערכת הביטחון, ביניהם ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון ליברמן, שהודיעו להם לטענתם כי ניתן לגזור עונש מוות על המחבל שרצח את לוברסקי הי"ד.

אריק לוברסקי, אחיו של רונן אמר היום: "אנחנו כאן כדי למנוע את הרצח הבא. כאשר ראינו שדרישתנו להרכב שופטים שישית עונש מוות למחבל שרצח את רונן ז"ל לא נענתה, על אף שההרכב שונה, החלטנו לצאת בהפגנתיות מהמקום. אם בית הדין הצבאי לא מכבד אותנו, אנחנו לא נהיה חלק מההצגה הזו. זו בושה וחרפה".

סא"ל במיל. עו"ד מוריס הירש, המלווה משפטית את המשפחה הוסיף כי: "על פי הדין באיו"ש אין שום מניעה משפטית לבקש החלפת הרכב השופטים ולהעמיד הרכב שבסמכותו להטיל עונש מוות. כל טענה אחרת מתעלמת מהדין".

אריק עזב את האולם במחאה ואמר: "ראינו שההרכב הוחלף, אבל שוב שמו הרכב לא מתאים, כזה שלא יכול לפסוק עונש מוות. עשו מאיתנו צחוק, אז אנחנו נפסיק להגיע לפה. אף אחד לא יכול להגיד יותר שזו לא המדיניות. כולם מתחבאים מאחורי סיסמאות".

לפי חוקי המשפט הצבאי רק הרכב שופטים ובו שלושה שופטים בדרגת סא"ל ומעלה יכולה לפסוק גזר דין מוות. הפרקליטות מונעת את קיומו של הרכב שופטים כזה – ולכן מלכתחילה, ידוע מראש כי לא ניתן יהיה לדון למוות את המחבל.

סא"ל במיל. עו"ד מוריס הירש, המלווה משפטית את המשפחה אמר כי: "על פי הדין באיו"ש אין שום מניעה משפטית לבקש החלפת הרכב השופטים ולהעמיד הרכב שבסמכותו להטיל עונש מוות. כל טענה אחרת מתעלמת מהדין".

 

ירון דורון

ירון דורון

כתב מהדורת חדשות 20