בסוף השבוע הקרוב תעלה בירושלים תערוכה במסגרתה יוצגו שירי דארין טאטור, משוררת ערבייה הקוראת לרצח יהודים. התערוכה, בשם "ברבריות", תתקיים בבית הנסן בעיר, נכס עירוני הממומן על ידי מפעל הפיס, משרד התרבות ועיריית ירושלים.

כפי שמופיע באתר בית הנסן, התערוכה נולדה "בעקבות מאבק הרשויות המתמשך נגד גלריית ברבור הירושלמית, ונגד הניסיונות להגביל תכנים ואף לצנזר יצירות אמנים או מוסדות אשר אינה מתאימות את רוח הממסד הישראלי". גלריית ברבור היא אותה גלריה שקיימה טקסי יום זיכרון אלטרנטיביים לזכר ישראלים ופלסטינים.

כנס עירוני. בית הנסן בירושלים. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

טאטור היא משוררת שהורשעה בהסתה לאלימות ובתמיכה בארגון טרור ונשלחה למאסר. בשנה שעברה, שרת התרבות מירי רגב תקפה בחריפות את תיאטרון יפו בעקבות הקרנת סרט לכבודה. תערוכה נוספת של המשוררת הערבייה עלתה בתיאטרון אל־סראייא ביפו רק לפני שבועיים.

כך כותבת טרטור באחד משיריה:

הִתְקוֹמֵם, עַמִּי, הִתְקוֹמֵם נֶגְדָּם / בִּירוּשָׁלַיִם חָבַשְׁתִּי אֶת פְּצָעַי / וְתִנִּיתִי אֶת צָרוֹתַי לֵאלֹהִים / וְשַׂמְתִּי אֶת נַפְשִׁי בְּכַפִּי. / לְמַעַן פָלַסְטִין עֲרָבִית / לֹא דַּי לִי בְּפִתְרוֹן שֶׁל שָׁלוֹם / לֹא אוֹרִיד לְעוֹלָם אֶת דְּגָלַי / עַד אֲשֶׁר אוֹרִידֵם מֵעַל מוֹלַדְתִּי. / הַכְנִיעֵם לַזְּמַן שֶׁיָּבוֹא, / הִתְקוֹמֵם, עַמִּי, הִתְקוֹמֵם נֶגְדָּם / הִתְקוֹמֵם כְּנֶגֶד שֹׁד הַמִּתְנַחֵל / וְלֵךְ בְּעִקְבוֹת שַׁיֶּרֶת הַחֲלָלִים (תרגום מילולי: תמר גולדשמיד, אילנה המרמן ואיריס בר).

בארגון 'בצלמו' פנו ליועץ המשפטי לעירייה בדרישה לסגור את התערוכה בבית הנסן, בטענה כי מדובר באירוע תמיכה בטרור לכל דבר. כעת, גם חברי מועצת העיר אריה קינג ויונתן יוסף פנו לראש העיר משה ליאון בבקשה שיעצור את קיום התערוכה.

רגב: "כסף ציבורי לא יממן 'שופרות אמנותיים' לשיירות שהידים"

השרה רגב אף שיגרה אתמול (א') מכתב לשר האוצר משה כחלון בבקשה "להפעיל לאלתר את הסמכות המוקנית לך בחוק הנכבה ולוודא, שכסף ציבורי לא יממן 'שופרות אמנותיים' לשיירות של תומכי שהידים ולגרועים שבאויבינו".

המכתב של רגב לכחלון
אילת כהנא

אילת כהנא