ח"כ אילן גילאון ממרצ הגיע לתמוך במפגינים באשדוד. צילום: דוברות ח"כ גילאון
ח"כ אילן גילאון ממרצ הגיע לתמוך במפגינים באשדוד. צילום: דוברות ח"כ גילאון

ההסתדרות החלה הבוקר (א') בשביתת המחאה בעקבות הודעת חברת טבע על פיטורי 1,750 מעובדיה בישראל. במסגרת המהלך הושבתו לחצי יום משרדי ממשלה, רשויות מקומיות, בתי חולים, בנקים, חברות הביטוח ונמלי התעופה. במקביל, מאות עובדים מפגינים כעת מחוץ למפעלי החברה בירושלים, אשדוד, פתח תקווה ועוד.

בהתאם להודעת ועדת החריגים של ההסתדרות הוחרגו מהשביתה רכבת ישראל וחברות התחבורה הציבורית על מנת למנוע פגיעה בציבור החיילים. החרגה נוספת: נתב"ג שהושבת ב-8:00 ויחזור לפעילות מלאה ב-12:00, לא הייתה פגיעה ביציאת טיסות המתוכננות לפני 08:00 בבוקר. גם מסגרות החינוך המיוחד ברחבי הארץ פועלים במתכונת רגילה.

העובדים מפגינים בירושלים. צילום: פלאש90
העובדים מפגינים בירושלים. צילום: פלאש90

ב"וואלה" דווח כי כחלק מההפגנות חסמו המפגינים את התנועה בירושלים וכך גם באשדוד, שם הבעירו צמיגים. "לא הגיוני שבגלל כשלים של ההנהלה עובדים רבים ימצאו עצמם ללא פרנסה", זעמו המפגינים.

יו"ר ועד העובדים איציק בן סימון שמפגין בירושלים אמר ל"ynet": "ראש העיר צריך להיות פה. שלא ייפגש עם ההנהלה הבכירה. שיירד לעם. ניר ברקת צריך להוביל את המהלך הזה יחד עם כל העובדים של ירושלים". בן סימון הוסיף: "בכוונתנו לחסום כבישים מרכזיים וצמתים עד שנקבל תשובות ברורות. אנחנו מצפים משר האוצר משה כחלון, שר הכלכלה אלי כהן וראש הממשלה בנימין נתניהו לספק תשובות. אנחנו תלויים בהחלטת ממשלה. המפעל שלנו נסגר על רקע פוליטי".

יו"ר סיעת מרצ ח"כ אילן גילאון שהגיע לתמוך בהפגנה מחוץ למפעל טבע באשדוד: "אנחנו כאן בגלל התנהלות חזירית של הנהלת המפעל. טבע קיבלה מהמדינה הטבות מס בשווי מיליארדים ועכשיו מפטרת את העובדים הישראלים ללא בושה. אלחם בכנסת, בוועדות ובחקיקה נגד הבושה הזאת".

ח"כ אילן גילאון ממרצ הגיע לתמוך במפגינים באשדוד. צילום: דוברות ח"כ גילאון
ח"כ אילן גילאון ממרצ הגיע לתמוך במפגינים באשדוד. צילום: דוברות ח"כ גילאון

מנגד, ראש מועצת שלומי גבי נעמן, שמנע את השביתה ביישובו, אמר בראיון ל"כאן ב'": "בין טבע כמגזר פרטי ומגזר ציבורי השמיים הם הגבול. אנחנו לא אמורים להיות מחוברים לטבע, כפי שהם לא היו מחוברים לקשיים של הרשויות המקומיות. אומרים לעובדים לא לבוא לחצי יום ופוגעים בציבור שרוצה שירות. שיפעילו לחץ על ראש הממשלה, זה צריך להיות לחץ משולב. כל הציבור נמצא בצורה כזו או אחרת בטבע וכל נפילה של החברה פוגעת כספית בציבור וכלכלית במדינה".

"במוצאי שבת קיימתי התייעצות עם המנהלים והוועד והם שמעו שלא יקבלו את חצי היום, כולם הגיעו לעבודה. כל עובד שירצה בכל זאת לשבת בבית – ננכה לו את חצי היום הזה, כי זה החוק. כל העובדים שלנו הגיעו לעבודה.
אין קשר בין המגזר הפרטי למגזר הציבורי, צריך לעשות הפרדת רשויות. המגזר הפרטי לא שבת בגלל המגזר הציבורי. אתה רוצה להשבית אותנו, דבר עם השלטון המקומי. שיו"ר ההסתדרות יעשה מה שהוא רוצה, אבל שלא יזיק גם לעובדים וגם לתושבים, זה לא נכון ולא צודק", כך נעמן.

השביתה עצרה את הפעילות במרבית הגופים במשק, בהם: כלל משרדי הממשלה, הבנקים, חברות הביטוח, הבורסה, מוסדות בריאות, מערכת המשפט והפרקליטות, הרשויות המקומיות ומוסדות נוספים. יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן אמר כי "שביתת ההזדהות להצלת התעשייה בישראל היא אמירה נחרצת בעד ערכי הערבות ההדדית, בעד כחול-לבן, בעד להפסיק לראות את העובדים כשקופים".

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם