מפלגת 'מרצ' עתרה הבוקר (ג') לבג"ץ נגד חוק הלאום שאושר בכנסת לפני שבועיים. בעתירה, שהוגשה באמצעות עו"ד ערן לב, טוענת המפלגה כי החוק אינו חוקתי, שכן הוא סותר לכאורה את עיקרון השוויון שהוא עיקרון יסוד של השיטה הדמוקרטית. "אין תקדים בעולם לעיגון חוקתי של אפליה על רקע גזע, דת או לאום".

חברי מפלגת 'מרצ' תמר זנדברג ועיסאווי פריג בהגיעם להגיש את העתירה בבית המשפט העליון, יחד עם עו"ד לב. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

עוד נטען בעתירה, כי חוק הלאום סותר לכאורה את חוק יסוד כבוד האדם וחירותו ממנו נגזר עיקרון השוויון. "לא ניתן להחליף את עקרונות היסוד של ישראל משוויון לגזענות בשביל קומבינה פוליטית", אומרת יו"ר 'מרצ', ח"כ תמר זנדברג.

העתירה של 'מרצ' מתרכזת בשני סעיפים מרכזיים בחוק הלאום, שלטענתה סותרים את עקרון השוויון – סעיף ההתיישבות היהודית, שמעגן בחוק אפליה לטובת פיתוח התיישבות על בסיס דת וגזע, וכן הסעיף בחוק שמבטל את מעמד השפה הערבית כשפה רשמית בישראל.

אחד מסעיפי "המחלוקת" בחוק הלאום

 

בעתירתה, עשתה 'מרצ' שימוש בציטוט של זאב ז'בוטינסקי, אביהּ האידיאולוגי של מפלגת 'הליכוד': "אינני סבור שחוקתה של איזו מדינה תכיל סעיפים מיוחדים המבטיחים במפורש את אופייה 'הלאומי'. סבורני, כי סימן טוב הוא לחוקה, אם נמעט למצוא בה סעיפים כאלה".

לצד מנהיג הציונות הרביזיוניסטית, מצוטט בעתירה של 'מרצ' גם יו"ר הקואליציה עד לאחרונה, ח"כ דוד ביטן, שטען תפקיד החוק הוא לסייע בעצירה של "התפשטות הבדואים, שהשתלטו על הנגב". "יצא המרצע מן השק, כשאחד מאדריכלי חוק הלאום קורא בריש גלי להילחם במגזר בחברה הישראלית ולעצור את 'התפשטותו", נכתב בעתירה.

יו"ר מרצ זנדברג אמרה כי "ראש הממשלה החליט לדרג אזרחים בישראל: יהודים סוג א', דרוזים סוג ב', ערבים ולהט"ב סוג ד' – בלי בושה, בגזענות שאושרה בכנסת ומעוגנת בחוק יסוד. החוק הזה מפר את עיקרון השוויון שעליו הוקמה המדינה ורומס את כל המיעוטים – אזרחים שווי זכויות – שחיים כאן. את חוק הלאום לא צריך לתקן ואי אפשר 'לרכך' אותו. גזענות לא מתקנים – פשוט מעיפים. החוק הזה נלחם במדינת ישראל כמו שאנחנו מכירים אותה, צריך להיות מושלך לפח האשפה של ההיסטוריה".

לדברי ח"כ עיסאוי פריג' (מרצ), "העתירה איננה בשם הדרוזים, הערבים או היהודים, אלא בשם כל אזרחי מדינת ישראל שמבקשים עדיין להאמין בדמוקרטיה הישראלית. שרוצים להאמין בשוויון שכותבי מגילת העצמאות התחייבו שיינתן לכל אזרחי המדינה, ללא הבדל דת, גזע, מין או לאום. אנחנו מבקשים מבג"צ להכריע איזה מסמך מחייב יותר את המדינה, מגילת העצמאות שלה, או חוק מדיר ומפלה. הכרעת בג"צ לא תהיה ככל הכרעה, אלא יהיה בה לקבוע את אופיה של מדינת ישראל, אם כמדינה המבקשת להבטיח שוויון לאזרחיה על פי עקרונות מגילת העצמאות, או כמדינה המקדשת את האפליה הקבועה בבסיס חוק הלאום".

שלשום (א') התייחסה שרת המשפטים איילת שקד בראיון בתוכניתנו ריקלין&סג"ל לאפשרות שהחוק יגיע לפתחו של בית המשפט העליון והבהירה כי "בג"ץ לא מוסמך לבטל את חוק הלאום".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20