נאום החנופה: שרת החוץ האוסטרית, קרין קנייסל, נאמה אתמול (ש') בעצרת הכללית האו"ם באופן יוצא דופן. במקום לנאום בשפתה הגרמנית, היא החלה את נאומה דווקא בשפה הערבית ואחר כך עברה לשפות נוספות: צרפתית ,ספרדית ואנגלית. בהמשך אף הוסיפה מספר מילים בלטינית ועברית.

קרין קנייסל. שרת החוץ האוסטרית. צילום: רויטרס

את נאומה היא פתחה בשפה הערבית ואמרה: "שלום, אני כאן כשרת החוץ של אוסטריה," בשלב הזה נשמעו מחיאות כפיים סוערות בקרב הקהל. שרת החוץ החלה להסביר מדוע היא נואמת דווקא בשפה הערבית: "מדוע אני עושה זאת?", שאלה וענתה כי זו אחת מ-16 השפות הרשמיות של האו"ם.

"אני למדתי ערבית באו"ם בוינה, זו שפה יפה והיא חלק מהתרבות הערבית, אני למדתי גם בלבנון". בשלב הזה סיפרה כיצד שהתה בלבנון בתקופת המלחמה וראתה כיצד האזרחים נאבקים להמשיך את שגרת יומם כנגד כל הקשיים.

קנייסל נאמה במשך כ-20 דקות ובמהלך נאומה היא עברה כאמור לשפות נוספות. היא מתחה ביקורת על עמיתיה ממדינות מערביות אחרות: "לצערי, אנו הדיפלומטים, לעתים קרובות לא יכולים לעשות דבר בכדי לתת לקולם של אלו החיים בסבל להישמע", טענה קנייסל. "אני אפילו אעז לומר שאנו נהנים מ'שיח של חירשים' כיון שקראנו רק את ההצהרות שלנו".

לקראת סוף הנאום דיברה קנייסל על הצורך לחזור לשולחן המשא ומתן, כאן בחרה קנייסל לעבור לעברית: "אין ברירה", הסבירה ותרגמה לאנגלית :"אין עוד אלטרנטיבה".

קנייסל אינה ידועה בחיבה גדולה לישראל. היא יצאה בעבר כנגד נתניהו והתנדבה ב'אמנסטי' – ארגון קיצוני שתקף בעבר באופן בלתי מידתי את ישראל עת נאבקה בטרור.

אורן רפאל

אורן רפאל