כולנו מכירים את הטלוויזיות החדשניות שמגיעות לאיכות שידור של 4K, אך לא יוצא לנו כמעט לשמוע דבר על עולם המקרנים המשוכלל, למי מתאים המקרן? האם הוא יכול להחליף את הטלוויזיה? וכמה זה עולה לי?

מתי כבר ביום יום יוצא לנו לפגוש במקרן? בעבר נחשבו המקרנים כמעין אופציה לשידור שמותאמת רק לצורכי הסברה, כציוד משרדי ובאולמות גדולים. אבל היום, עולם המקרנים השתדרג ונתן אופציה לכל אדם באשר הוא לרכוש מקרן במחיר הוגן אשר יוכל לשרת את צרכיו בדיוק כמו הטלוויזיה ואף יותר. המקרנים בניגוד לטלוויזיה נותנים לנו אופציית צפייה רחבה יותר. אם נרצה מסך קטן נוכל לדאוג לכך, אם יתווספו אורחים ונהיה מעוניינים להגדיל את גודל המסך נוכל גם את זה לפתור, השליטה בידינו והיא נתונה לשינוי תמידי, זהו אחד היתרונות הבולטים של המקרנים.

למי מתאים מקרן ה 4K?

את רוב המקרנים אתם תפגשו במקומות משרדיים, בראיונות עבודה, בטקסים צבאיים וכו'… הם ברובם מקרנים שמיועדים בעיקר להצגת מצגות וסרטונים קצרים למטרות הסברה. לאנשים הפרטיים יש היום אפשרות לשדרוג, לאט לאט אנו שמים לב שהאוכלוסייה מעדיפה להחליף את הטלוויזיה הביתית במקרן זעיר עם איכות שידור גבוהה. המקרנים האלו מתאימים לכל מי שחובב משחקי קונסולות ומעוניין לשדרג את חוויות המשחק, לאלו שרוצים לראות סרטים באיכות הכי גבוה שיש ובתחושת אולם קולנוע, לבעלי העסקים שרוצים לשדר משחקים באיכות שבה אפשר לראות את הכדור כמו שצריך… המקרן מתאים לכל מי שרוצה לשדרג את חווית הצפייה שלו.

עולם המקרנים ביצע קפיצת דרך משמעותית וכיום מקרן 4K הוא מוצר די נפוץ בסביבה.

האם יש הבדל משמעותי בין מסך הטלוויזיה לבין המקרן?

המקרנים היום הם נחשבים למוצרים שאינם יקרים כל כך ומחירם בהחלט מתאים לכל כיס. במהלך השנים כאשר המקרנים שידרגו את ביצועיהם לרמות הגבוהות ביותר, בדרך זו הם הותאמו גם לצופה הביתי. בניגוד למסך הטלוויזיה שאת גודלו אי אפשר לשנות, את גודל ההקרנה תוכלו לשנות בהתאם לגודל החדר, למספר הצופים ולשיקול דעתכם. מקרן ה 4K מביא לנו רמת צפייה גבוהה מאוד, ובדרך זו הוא עוקף את איכות השידור של רוב מסכי הטלוויזיה. לכן, אם איכות השידור חשובה לכם, אם אתם לא מתפשרים על איכות, מקרן ה 4K הוא אופציה ראויה עבורכם. מבחינת אורך חיי מדף, כמו מסכי הטלוויזיה גם למקרנים יש אורך חיים ארוך. כמובן, טווח אורך חיי המכשיר מותנה ברמת הטיפול והיחס שלכם כלפי המוצר.

ניידות

דרך אחת לגלות את איכות המקרן היא לפי משקלו, ככל שהמשקל יותר קל כך המקרן יותר איכותי ומשודרג. אחד היתרונות הקיימים אצל המקרנים הוא הניידות שבהם, המקרנים יכולים לנוע ממקום למקום ובהתאם לצרכים שלכם, לכן אם אתם יוצאים לטיול או להתארח אצל מישהו, תמיד תוכלו לאסוף את המקרן איתכם וכך להנעים את השהות שלכם במקום. משקלם של המקרנים נע בין 2.5 ק"ג לבין 5 ק"ג. סוגיית המשקל חשובה בעיקר לאלה שמתכוונים להתנייד עם המקרן. תוכלו למצוא מקרנים מיוחדים שמשקלם מגיע גם לקילוגרם בודד. מימדי המקרן גם הם זעירים ברובם, תוכלו למצוא כאלו רחבים יותר וכאלו רחבים פחות, ישנם גם מקרנים המגיעים  לגודל של כיס סטנדרטי. התאימו את גודל המקרן לפי השימוש בו והתניידות איתו. כמו כן, יש מקרנים שלא דורשים חיבור לחשמל אלא עובדים על סוללות.

שימור ותחזוקה

חשוב לדעת, המקרן הוא מוצר חשמלי, וכמו כל מוצר חשמלי הוא עדין. על הצרכן לקחת בחשבון שלאחר הקנייה יש לתחזק את המקרן, לאחסן אותו במקום מוצל וסגור בתום השימוש, לנקות אותו מאבק ובנוסף, בגלל שהמקרנים הם מאוד ניידים ובקלות אפשר להעביר אותם ממקום למקום, בזמן ההעברה יש להניח את המקרן במקום רך שיכול לשמור על המוצר מפני תזוזות ופגיעות.

אורך חיי המקרן

אורך חיי המקרן מושפע מאוד מסוג הדגם ואופן הטיפול בו. כמו כן, יש את נורת המקרן, אורך חיי הנורה משפיע על כל המכלול, אורך חיי הנורה נע בין 2,000 ל 4,000 שעות. מחירה של הנורה הוא יחסית גבוה בהתאם למחיר המקרן. הדור החדש של מקרני ה 4K מצויידים בנורה מסוג LED שהיא יותר עמידה מאשר הנורות השונות ובעלת אורך חיים ממושך. זכרו, המקרן דורש יחס הולם ותחזוקה תדירה, תהיו מוכנים לנקות את העדשה ואת המסננים, הקפידו לעבור על הוראות היצרן כדי לשמור על איכות שידור גבוה.

מחיר

למרות שעולם המקרנים לא מוכר להרבה מהאוכלוסייה, עדיין קיימים אלפי סוגים וחברות שונות המספקות לנו מוצרים ברמה גבוה ובשלל דגמים. מחירי המקרן משתנים בהתאם למטרתם, רמת איכות התמונה, וסוג המותג. כמו בכל מוצר, בכדי להקל עליכם מבחינה כלכלית, תוכלו לא להיצמד לנורמה אלא לבחור דגמים שהם לא תחת שמם של המותגים הבולטים, כך תוזילו עלויות ועדיין תוכלו להנות ממוצר איכותי. זכרו להקפיד לבדוק את אחריות היצרן, התרחקו ממוצרים ללא אחריות. כל מקום או חברה שמכבדת את עצמה וסומכת על המוצרים שלה תיתן לכם אחריות מכובדת ולטווח ארוך. הימנעו להתפתות למחירים זולים או מבצעים חשודים, ייתכן מאוד שמדובר בחיקוי והמוצר לא ישרת אתכם בצורה אליה אתם ראויים.

החיבורים הייחודיים של המקרן

לכל מקרן 4K יש את החיבורים הייעודיים לו, כמו נגן DVD בגרסאות הוותיקות יותר, מגבר קולנוע ביתי, HDMI, חיבור למחשב ולקונסולת המשחקים ועוד… המלצתנו היא, לפני כל חיבור בדקו שהמכשיר אליו אתם מחברים את המקרן מתאים לו ואין בו וירוסים או סכנות שיכולות לפגוע באיכות הביצוע של המקרן.

איך תתאימו את המקרן לגודל החדר?

בכדי להתאים את המקרן 4K בצורה כזו שתוכלו להנות מהצפייה ועם זאת ליהנות גם מהיכולת המקסימלית של המקרן עליכם להשתמש בו בצורה הראויה לו. בחרו גודל תמונה נכון – עליכם לשים דגש על מרחק הצפייה מן המסך, ועליכם לקחת בחשבון את המרחק בו התקנתם את המקרן ביחס למסך.

אם תרצו תמונה גדולה, תצטרכו להרחיק את המקרן לכיוון הנגדי. לכן, חשוב לדעת את גודל החדר לפני בחירת המקרן וכך תוכלו לייעד את המקום למכשיר המתאים. היחס בין גודל החדר לבין ההקרנה נקרא Throw Ratio.

האם תמונה גדולה מעידה על איכות טובה?

התשובה היא לא. ישנם אלפי סוגי מקרנים, כאלו הנעים בין 20 אינץ' עד מקרנים שמגיעים לגודל הקרנה ענק של 250 אינץ'. תמונה גדולה יכולה לגרום לטשטוש וגם לחוסר הנאה מהצפייה עצמה, הרי היא דורשת התאמצות כאשר אנחנו מגדילים את התמונה למימדים עצומים. מרחק התמונה המומלץ הוא מרחק שלא גורם לכם לאמץ את העורף ומשרה אווירה קלילה של צפייה.

מסך למקרן K4

כמובן שאם התחדשתם במקרן 4K שעלותו אינה זולה… חבל לאבד את איכות התמונה במסך ההקרנה פשוט שאולי תקנו. אי לכך ובהתאם לזאת מומלץ לרכוש מסך הקרנה חשמלי לכל הפחות, ולמי שיותר מוכן להשקיע אז מומלץ לבחור במסך הקרנה מתיחה או מסך הקרנה קבוע.

מותגי מקרנים K4

אם בחרתם לרכוש מקרן 4K, אזי, מומלץ לרכוש מקרן ממותגים מוכרים ואיכותיים, וישנם הרבה כמו BENQ , OPTOMA, PANASONIC, CLX ועוד.. כאשר הבולטת והחלוצה שבהן היא חברת Benq.


סיכום

אף על פי שעולם המקרנים לא הכי מוכר לאנשים, עדיין יש שיעדיפו את מסך ההקרנה על מסך הפלזמה הישנה. אופן השינוי שניתן לעשות עם המקרנים מגרה את האוכלוסייה. מקרן 4K מתאים לאלה שלא מוכנים להתפשר על פחות ממושלם, איכות ה 4K נותנת לנו לראות זוויות שלא נראו כמותן בשום מקום אחר. כמובן שיש לבחור את הווידאו שיכול להכיל את איכות ההקרנה הזאת. מקרן ה 4K מתאים בעיקר לאלה שמעוניינים לראות סרטים, סרטונים, לשחק משחקי קונסולה, ערבים פתוחים ואולמות אירועים. אם השימוש העיקרי שלכם במקרן הוא בשביל הרצאות ולהציג מצגות, תוכלו להתפשר על מקרנים מאיכות פחות גבוה. ההבדלים המשמעותיים בין הטלוויזיה המוכרת לבין המקרן הם בעיקר אופן הניידות ואיכות הצפייה. לעומת מסך הטלוויזיה, המקרן הוא נייד וניתן לקחת אותו ממקום למקום מבלי כל מאמץ, בעזרת המקרן תוכלו לראות באיכות גבוה כמו באולמות הקולנוע. אורך חיי המקרן מושפע על פי אורך חיי הנורה שהוא 2,000 עד 4,000 שעות. לעיתים לא משתלם להחליף נורה אלא לרכוש מקרן חדש לגמרי וזה בשל המחיר של הנורה.

מחירי המקרן משתנים בהתאם לדגם, למפרט הטכני ולשם המותג. תוכלו להוזיל עלויות אם תחליטו שלא לבחור דווקא במותג אלא במקרן 4K בעל מפרט טכני שמתאים לכם. זכרו, בדקו שיש אחריות יצרן על המוצר, אם טווח האחריות הוא קצר מדי או שאין אחריות כלל, הימנעו מלרכוש את המוצר הזה. הימנעו מקנייה של מקרנים (בעיקר 4K) זולים מדי, או מבצעים חשודים ולא אמינים, יכול להיות שמדובר בזיופים.

לכל מקרן יש את החיבורים המיועדים לו והמייחדים אותו. שימו לב, הימנעו מחיבור מכשירים שלא מתאימים למקרן, או בעלי וירוסים. בכדי ליהנות בצורה המקסימלית מאיכותו של המקרן, חברו מכשירים המסוגלים להפיק את המירב מהמפרט הטכני של המקרן. זכרו להתאים את המקרן לפי גודל החדר ששם הוא מיועד להיות, גודל הקרנה עצום לא מצביע על איכות גבוה.

הכתבה בשיתוף מרכז הסאונד יבואני מקרנים ומסכי הקרנה.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20