פקידים במשרד החוץ שותפים בגיבוש אמנה שתעניק הטבות כלכליות והגנות למסתנני עבודה, כך על פי דיווח ב"ישראל היום". בדרום תל אביב קוראים לראש הממשלה בנימין נתניהו להדיח את המעורבים מתפקידם.

לפי הפרסום, מהגרים כלכליים יזכו להטבות בדומה לפליטים, זאת אף אם מדובר במסתננים שחדרו למדינה באופן לא חוקי. האמנה הבינלאומית שתקרא "הסכם עולמי להגירה בטוחה, מאורגנת וסדירה" תכיר למעשה לראשונה ב"זכות להגירה" כחלק מהמשפט הבינלאומי.

מסתננים בדרום ספרד. צילום: רויטרס

 

ההסכם כולל בין היתר אפשרות ליישוב מהגרים על רקע "שינוי אקלים", איחוד משפחות, ייצוג משפטי חינם, ביטול ענישה פלילית ומתקני שהייה, עידוד שילובם בחברה וקיום פעילות רב תרבותית ומחקרים בנושא. בנוסף, האמנה כוללת פעולה נגד כלי תקשורת המעודדים אפליית מהרים וחינוכם מחדש לשימוש בשפה "רגישה" כלפי המהגרים והמסתננים, וכן לסייע למסתננים לקבל קצבאות מהביטוח הלאומי.

ההסכם עצמו מוגדר רשמית כ"לא מחייב", אולם מתוקף נוסחו העמום והתוקף שיינתן לו אם ייחתם ע"י מדינות רבות עלול להפוך אותו לנוהג במשפט הבינלאומי.

באוסטרליה, ארה"ב, אוסטריה והונגריה כבר סירבו לחתום על האמנה, בקנדה ובגרמניה נערכים קמפיינים נגד הצטרפות לאמנה ובצ'כיה, פולין וקרואטיה ככל הנראה לא יצטרפו. למרות זאת, דווקא בישראל הסובלת מהסתננות בלתי חוקית מאפריקה, התברר כי פקידים במשרד החוץ דווקא משתתפים בגיבוש המתווה השנוי במחלוקת.

"שראש ההמשלה יפטר את המעורבים"

"אם אירופה רוצה להתאבד זו הבעיה שלה", כתבה שפי פז מראשי 'החזית לשחרור דרום תל אביב' בעמוד הפייסבוק. "אם פקידים במשרד החוץ רוצים להתאבד, שיהגרו לאירופה. ואם ראש הממשלה לא רוצה לכבות את האור בנתב״ג ולהגיד שלום למדינת הלאום של העם היהודי, שיזדרז להצהיר כבר מחר שישראל מסרבת לחתום על הטירוף הפרוגרסיבי המטורלל הזה ויפטר את הפקידים המעורבים".

שפי פז בדיון ועדת הפנים. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

בתנועה למדיניות הגירה ישראלית הסבירו כי "מכיוון שההסכם מנוגד לאינטרסים הריבוניים הבסיסיים ביותר של מדינת ישראל, אין כל הצדקה לחתום על הסכם בינלאומי המנוגד לאינטרסים אלו". עוד קראו בתנועה לראש הממשלה "להצהיר כי מדינת ישראל תסרב להצטרף להסכם הרדיקלי הזה, ואף לפעול ביחד עם שותפות בינלאומיות אחרות המתנגדות להסכם, על מנת להרחיב את מעגל המדינות המתנגדות לו".

ממשרד החוץ נמסר: "טרם התקבלו החלטות בנדון. בשלב זה אין מה להוסיף".

 

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20