כוחות גדולים של צה"ל מהחטיבה המתמרנת של אוגדת 91 קיימו השבוע תרגיל ייחודי של מלחמה בגבול הצפון. התרגיל נערך בדגש על תרחיש בו חיזבאללה חודר לשטח ישראל ומחזיק ביישוב על הגבול לפרק זמן. בנוסף, התרגיל התקיים בכדי להפעיל את  כלל הכוחות במטרה להתמודד עם תרחיש של מלחמה בגבול הצפון מול חיזבאללה. "תרגלנו את כוחות חיזבאללה חודרים לתוך שטח ישראל וכחלק מהמלחמה בתודעה הם כובשים יישוב" מספר מ"פ תצפיות, רס"ן במיל' נתנאל עזרן שהשתתף בפיקוד על התרגיל. "התרגיל נועד להתמודד עם נקודות המפתח ונקודות החדירה של מחיזבאללה ולטפל בהם עד השמדתם כמה שיותר מהר, צריך לזכור שבתוך כל התרגיל אנחנו פועלים בלב יישובים בצפון בזמן שהחיים שם נמשכים".

כוחות צה"ל באימון מול חיזבאללה. צילום: דובר צה"ל

 

תרחיש חדירה של חיזבאללה והעברת הלחימה לשטח ישראל מוכר היטב בצה"ל. לא בכדי בונים כעת בגבול הצפון את אחת החומות הגדולות והמפותחות טכנולוגית בעולם מתוך הבנה כי מכשול שכזה הוא קודם כל חומה הרתעתית ולאחר מכן מכשול של ממש. "קח מצב שבו חיזבאללה מצליח לייצר מצב תודעתי של חדירה ליישוב, כיבוש שלו וביצוע פיגוע לצורך מיקוח" מסביר רס"ן נתנאל עזרן. "התפקיד של החטיבה היה להגיע כמה שיותר לשטח וללמוד בדרך מודיעינית את המצב כשאני מזכיר לך זה קורה ביישובים לצד אזרחים. יצרנו תמונת מצב מודיעינית מדויקת כולל הבנת הנזק, יצור סינרגיה בין כוחות צה"ל וכוחות של יחידות מיוחדות וביחד סכלנו את האירוע כולל השמדת האויב".

פינוי יישובים בשעת חירום

אירוע מהסוג הזה מחייב פינוי של התושבים. בצה"ל הכינו תוכנית כזו לשעת חירום ומודים שכיום לא צריך להתבייש בכך. פינוי יישובים יסיע לכוחות לפעול בשטח בשקט כשהמטרה המרכזית היא לא לסכן אזרחים. "אירוע מהסוג הזה מחייב פינוי של תושבים" מסביר רס"ן עזרן. "צה"ל מבין שאם הוא יידרש לאירוע כזה התושבים יפונו כדי למנוע פגיעה באזרחים. כמובן שהמטרה היא שזה יקרה לזמן מוגבל. לכולנו ברור שזה איום, זה לא איום אסטרטגי זה בעיקר איום תודעתי ואנחנו יודעים להתמודד עם זה במשחק המוחות של "מי יזום את המהלך הבא". בסוף זו שאלה של יוזמה, האם אנחנו נסכל את האירוע מבעוד מועד או שנגיב לחדירה מסוכנת כזו".

כוחות צה"ל באימון צילום: דובר צה"ל
נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון