"כמפקד הימ"מ, אני מבטיח למשפחת שבח, משפחתו של הרב רזיאל שבח שנרצח אמש בפיגוע טרור בסמוך לחוות גלעד, שיחד עם ארגוני הביטחון אנו נשים את ידינו על המחבלים", פתח מפקד הימ"מ, נצ"מ נ' את טקס חניכת מתחם האימונים החדש שלה ללוחמה בטרור.

מפקד הימ"מ בטקס, יחד עם המפכ"ל אלשיך. צילום: דוברות המשטרה
מפקד הימ"מ בטקס, יחד עם המפכ"ל אלשיך. צילום: דוברות המשטרה

 

היום (ד') נחנך מתחם אימונים ייחודי מסוגו המשלב תשתית מתקדמת לאימוני לחימה עם טכנולוגיה חכמה, במעמד השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, מפכ"ל המשטרה, רנ"צ רוני אלשיך, סמפכ"ל המשטרה, ניצב זוהר דביר, מפקד משמר הגבול, ניצב יעקב (קובי) שבתאי ועוד.

עוד הוסיף מפקד הימ"מ כי בשנת 2017 היחידה ביצעה כ-310 מבצעים מוצלחים בכל ברחבי הארץ, מרביתם מבצעים לסיכול הטרור. במסגרת אירוע חניכת מתקן האימונים החדש, צפו המכובדים בתרגולת השתלטות מבצעית של לוחמי הימ"מ.

במתחם החדש עשרות מצלמות וחיישנים שנועדו לתיעוד מלא ומתקדם של כל פעילות הלוחמים תוך בניית מודל התרגיל לניתוח בזמן אמת והפקת לקחים בסיום. המתחם המורכב ממכולות מצויד בדלתות מתקדמות שנועדו לתרגול פריצה תוך שימוש בחומרי נפץ. עוד מאפשר מתחם האימונים מגוון רחב של מתארים כמו פריצה, השתלטות, פעילות רכובה ומוסקת ועוד.

מתחם האימונים החדש שנחנך. צילום: דוברות המשטרה
מתחם האימונים החדש שנחנך. צילום: דוברות המשטרה

 

גם השר לביטחון פנים גלעד ארדן, שנאם בטקס, התייחס לפיגוע הרצחני סמוך לחוות גלעד ופנה ללוחמים: "אמש, נרצח הרב רזיאל שבח ז"ל, אב לשישה מחוות גלעד, וגם מכאן, אני שולח תנחומים למשפחה ואני בטוח, שגם במקרה הנורא הזה, אם תדרשו לכך, אתם תגיעו למרצחים הארורים, מהר ככל האפשר, כפי שהוכחתם תמיד שאתם יודעים להגיע לכל טרוריסט ולכל מחבל בכל מקום, ולא תנוחו עד שתשימו את ידכם עליו".

עוד אמר ארדן בנאומו כי "גם אל מול האיום המשמעותי בדרום, על יישובי עוטף עזה – מחשש של חדירת מחבלים דרך מנהרות – הימ"מ ערוך ברמה גבוהה, תוך תרגול שת"פ מלא עם צה"ל וחיל האוויר. הגמישות של הימ"מ להתאים את עצמה לאיומים מתפתחים ולא לזנוח מיומנויות לחימה קלאסיות – לצד מפקדים ולוחמים מעולים – היא שהביאה אתכם למעמדכם".

מפכ"ל המשטרה, רנ"צ רוני אלשיך, אמר בנאומו: "לא בכדי צברה הימ"מ, שם ומוניטין בעולם, כאחת היחידות המובילות בתחום הלחימה בטרור. היחידה ערוכה בכל רגע נתון, לכל תרחיש, בכל מקום, ומסוגלת לכל משימה, בתוך גבולות המדינה וככל שתידרש גם מחוצה להם. לימ"מ השפעה על תודעת הביטחון ועל כושר ההרתעה שלנו, וליחידה מקום משמעותי בשגרת היום יום הביטחונית של המדינה, במעורבות באינספור פעולות, ובנטרול מחבלים בדרכם לבצע פיגועים".

לדברי אלשיך, "הגבולות שמתעמעמים בין הפשיעה לטרור, מבליטים עוד יותר, יחידה כמו הימ"מ ביכולת לתת מענה נכון ומדויק, ובממשק מוצלח עם יחידות משטרתיות נוספות. אנו עומדים היום מול מתקן אימונים מבוסס טכנולוגיה ומולטימדיה, הכולל חדר הדמיה ותחקור בו ניתן לנתח את פעולות המתאמן ולשפר אותן בפרמטרים של מהירות, זריזות תגובה, קוגניטיביות וכיו"ב. השילוב בין הבנת הקריטיות של השיפור המתמיד, התרבות של תחקיר נוקב והיכולת הטכנולוגית לממש את התחקור- מייצר מדרגה משמעותית של יכולת למידה, ממנה גם השמים אינם הגבול".

השר ארדן והמפכ"ל אלשיך במהלך הטקס. צילום: דוברות המשטרה
השר ארדן והמפכ"ל אלשיך במהלך הטקס. צילום: דוברות המשטרה

 

מאוחר יותר היום גם ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס למצוד אחר המחבלים במהלך אירוע לכתבים הזרים לציון השנה האזרחית החדשה ואמר כי שוחח היום עם ראש השב"כ. "הוא עדכן אותי לגבי החקירה המאומצת שנעשית בעניין הפיגוע הרצחני של אתמול", אמר. "אין לי שום ספק שזו רק שאלה של זמן, אני מקווה שלא הרבה זמן, עד שנגיע למרצחים. אנחנו מחויבים לזה".

לירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי