מפעל הפיס החליט להשהות את העברת הכספים לאום אל פחם בעקבות קיום אירוע תמיכה בשייח' ראאד סלאח במבנה שהוקם בסיועו בעיר, כך לפי פרסום ב-Nrg. כזכור, בחודש שעבר התקיים באולם של מפעל הפיס בעיר כנס תמיכה במנהיג הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית. במפעל הפיס גילו על קיומו של האירוע רק לאחר חשיפתו ב"ישראל היום".

"מדובר באולם ספורט קהילתי שנבנה בשנות ה-90 בכספי משרד החינוך ועבר לרשות עיריית אום אל פחם. לפני מספר שנים שופץ האולם בהקצאה של הפיס בסך של כ- 400,000 ₪", נכתב בהודעת מפעל הפיס. "למפעל הפיס לא היה מידע מוקדם על קיום האירוע ותכניו. אנו רואים בחומרה רבה קיום אירוע פוליטי במבנה פיס, זאת בניגוד מפורש להסכמים של הפיס עם הרשויות המקומיות המתיר לרשויות להשתמש במבנה פיס אך ורק לייעודו".

בארגון הזמינו את ראשות אום אל פחם לבירור בנושא ולהבהרה כיצד תימנע הישנות אירועים דומים. עד אז הוחלט להשהות את כל העברת כספי הפיס לעיר. "מפעל הפיס מוציא הבהרה בנושא לכל הרשויות המקומיות בדבר חובת השימוש במבני הפיס לייעודם בלבד".

ראאד סלאח בהארכת מעצר בבימ"ש השלום בראשל"צ .צילום: אבי דיש, פלאש 90
ראאד סלאח בהארכת מעצר בבימ"ש השלום בראשל"צ .צילום: אבי דיש, פלאש 90

משתתפי כנס התמיכה בסלאח: חברי הכנסת של הרשימה המשותפת

הכנס לתמיכה בסלאח, המואשם בעבירות הסתה לטרור ואלימות בשל פעילותו בתנועה האיסלאמית שהוצאה מחוץ לחוק בישראל, עורר תרעומת בשל השימוש באולם שנבנה מכספי הציבור הישראלי ולתועלת הציבור. בכנס שנערך בעקבות מעצרו של סלאח בחודש אוגוסט נתלו דגלי אש"ף והוצג סרטון המשבח את פעילותו של השייח' תומך הטרור.

בנוסף, הנואמים יצאו בקריאות נגד מעצרו של סלאח ואף הושמע ההמנון הפלסטיני. בין המשתתפים באירוע נכחו גם חברי כנסת ערבים מ"הרשימה המשותפת" ובהם חנין זועבי ויוסף ג'בארין. גם ח"כ לשעבר מוחמד ברכה המכהן כעת כיו"ר ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל השתתף וכן סגנו של סלאח, השייח' כמאל חטיב.

יו"ר ארגון "לך ירושלים", מאור צמח, פנה אל יו"ר מפעל הפיס, עוזי דיין, וקרא לו להפקיע את השימוש באולם באום אל פחם מידי מפעיליו: "כל פעילות של הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית היא חמורה, מנוגדת לחוק ומהווה תמיכה בהסתה ובטרור. אנחנו מצפים שהבקרה והפיקוח של מפעל הפיס באולמות שלהם הנמצאים ביישובים ערביים בארץ יהיו הדוקים, כדי שהאולמות האלה לא ישמשו למרכזי הסתה והטפה לאומנית כנגד מדינת ישראל".

יו"ר מפעל הפיס האלוף במיל' עוזי דיין. צילום: פלאש 90
יו"ר מפעל הפיס האלוף במיל' עוזי דיין. צילום: פלאש 90

בחודש אוגוסט האחרון הוגש כתב אישום נגד סלאח בעבירות הסתה לטרור ואלימות וחברות בהתאחדות בלתי מותרת. מעצרו הוארך עד תום ההליכים. סלאח נעצר באום אל פאחם בעקבות ההתבטאויותיו בתקשורת הערבית, בין היתר אחרי הפיגוע הרצחני בהר הבית. מנהיג הפלג הצפוני כינה את המחבלים שרצחו את שני השוטרים הישראלים "שהידים", שיבח את מעשיהם וקרא לקיים מלחמה על הר הבית. לדברי השייח' וחלק מהח"כים הערבים, מעצרו נובע מרדיפה פוליטית ותו לא.

לאחר מהומות המוסלמים שקמו בהר הבית הפנה שר הביטחון אביגדור ליברמן אצבע מאשימה לסלאח. בישיבת הקבינט שנערכה בסוף חודש יולי אף דרשו השר ליברמן, שר המודיעין כ"ץ ושר השיכון גלנט, להוציא צו מעצר מנהלי נגד סלאח, אך הרעיון לא יצא לפועל עקב התנגדות נציגי היועץ המשפטי לממשלה שטענו בדיון כי אין עילה משפטית או ראיות שיצדיקו לעצור את סלאח, שכן הוא "לא מסית לאלימות". בהמשך התברר כי כחלק מהאמירות מקימות חשד לביצוע העבירות האמורות ועל כן ניתן בעניינן אישור החקירה. נציין כי כבר בחודש ינואר המליצה המשטרה להעמיד לדין את סלאח לאחר שבוצעה חקירה בעניינו.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20