ליגת העל מספקת לנו העונה מתח ודרמות שלא נראו שנים רבות בכדורגל הישראלי. האליפות תוכרע במחזור האחרון והיורדת השנייה נקבעה ממש בדקות האחרונות של העונה, כאשר שלוש קבוצות נאבקו על חייהן בליגה הבכירה. הפועל עכו שהיתה זקוקה לניצחון על הפועל קרית שמונה והפועל חיפה שהיתה חייבת לנצח את בני יהודה שהבטיחה את הישארותה לפני מחזורים רבים.

למעשה כל קבוצה היתה תלויה בעצמה. ניצחון של עכו היה משאיר את הקבוצה של מומי זפרן בליגת העל, תיקו היה מספיק לקרית שמונה כדי להישאר בליגה, הפועל חיפה היתה צריכה לנצח ולהבטיח עונה נוספת בליגת העל. במצב של תיקו או הפסד ביתי הקבוצה של אלי כהן היתה צריכה להתפלל ששלומי דורה לא יפסיד בעכו.

תקציר: הפועל עכו – הפועל קרית שמונה

הכדורגל הישראלי ספג העונה כמה מהלומות, אך השבוע שנועל את עונת המשחקים נפתח בצורה טובה, טובה מאוד אפילו. הכדורגל שספג כמה מכות רציניות יכול להרים את הראש אחרי מחזור הנעילה בתחתית ולספק תעודת הכשר לליגה המושמצת. לפחות עד השבת הקרובה.

רצה להיות מספר 1

הסיפור המדהים בקרבות התחתית הוא הפועל קרית שמונה. קרית שמונה זכתה באליפות לפני חמש שנים, זכתה בגביע המדינה לפני שלוש שנים, זכתה פעמיים בגביע הטוטו בליגת העל, זכתה פעמיים בגביע הטוטו בליגה הלאומית, וזכתה גם בתואר אלוף האלופים עוד העונה. בנוסף, הקבוצה ייצגה את ישראל במפעלים האירופאים.. העונה העגומה מעוררת שאלות קשות כיצד קבוצה שהיתה מהטובות בעשור האחרון הגיעה לעונה גרועה כל כך ונאלצה להבטיח הישארות רק במחזור האחרון ובקושי.

המועדון הוא מפעל חיים של איש אחד, איזי שירצקי. איש העסקים והפילנתרופ לקח את הקבוצה בליגה א׳ השקיע בה מעל 100 מיליון שקל מכיסו והפך אתה לקבוצה מצליחה מאוד בכדורגל הישראלי. שירצקי השקיע לא רק בכדורגל בקרית שמונה. הוא השקיע המון בקהילה ובנה בעיירה הצפונית מפעל חיים מדהים. החיבור של שירצקי עם הקהילה חרג מהנורמות שהיו בישראל ושירצקי השקיע כמעט בכל תחום בעיר למען רווחת התושבים כולל מרפאות שיניים בהן התושבים קיבלו טיפול חינם. שירצקי תרם מיליונים לנזקקים בעיר הצפונית וסייע לכל עמותה או גוף שדרש סיוע בעיר כולל מזון.

הרצון שלו לסייע לתושבים ובמקביל למלא את היציעים באצטדיון החדש שנבנה בעיר הרבה בזכותו ובמימון חלקי שלו, גרם לו למכור כרטיסים במחיר הכי נמוך בליגת העל הרבה יותר זול מפחית קולה עם נקניקייה בלחמניה שנמכרו מחוץ לאיצטדיון ולפעמים גם הכניסה למשחקים היתה בחינם.

שירצקי היה בליגה של הגדולים מבחינה כלכלית אבל מעולם לא נהנה מהמעמד של הגדולים בכדורגל הישראלי. ההצלחות של המועדון בעשור האחרון העלו אתו לפסגה והוא נהנה מכל תואר אפשרי ומכל רגע שהפך למחוזר בתקשורת ועלה לליגה של הגדולים בין בעלי הקבוצות בארץ.

 

היו זמנים. צילום: לע"מ
היו זמנים. צילום: לע"מ

הוא לא היה רק בעלים שנתן כסף גדול למועדון, הוא היה מעורב גם בכל החלטה מקצועית והוא נהנה מכינויים רבים כמו מנג'ר וסקאוט מספר אחד בכדורגל הישראלי. שירצקי התמוגג מכל הפרסומים והתלהב כמו ילד קטן. ההצלחות שלו ביכולת לזהות שחקנים מליגות נמוכות ולהפוך אותם לכוכבים, היכולת שלו לרכוש שחקן בשקל וחצי ולמכור אותו אחרי כמה שנים במאות אלפי דולרים הפכו אותו לסופרסטאר בכדורגל הישראלי בשנים האחרונות. שירצקי התלהב מהסופרלטיבים והגדיל את התקציבים של הקבוצה בהתאם. הוא האמין ורצה להיות מספר 1 בכדורגל הישראלי.

אבל ההצלחה הגדולה שלו עלתה כנראה לראש ופגעה בהחלטות המהותיות שלו העונה. הקריסה של קרית שמונה העונה היא הרבה בגללו. שירצקי החל להרחיב את תחום עיסוקיו ונטש מעט את המעורבות הכל כך גדולה בקבוצה. הוא החל להתפשט למקומות שפגעו בקבוצה שלו. הוא גילה מעורבות רבה פתאום בענייני ההתאחדות לכדורגל, היה מעורב במאבקים להקמת מנהלת הליגה, גילה מעורבות רבה בבחירות להנהלת ההתאחדות לפני שנתיים כמעט ואף ביקש וקיבל להיות יו״ר הוועדה המקצועית לנבחרות ישראל וחבר ועדת האיתור למינוי המאמנים לנבחרות.

שירצקי הרגיש שהוא בעננים. הוא רץ מאולפן לאולפן משידור לשידור, ודיבר מול כל מיקרופון פתוח שמצא מולו. הוא דיבר ודיבר ולא הפסיק לקשקש. הוא נהנה מתקשורת מפרגנת ובצדק, הוא האמין שהוא כבש את העולם. ואז, כשהוא בראש ההר, החלה הירידה המסוכנת. הוא איבד את הבלמים. המאבק נגד המאמן המצליח שלו ברק בכר, ההחלטה לפטרו ולפתוח מלחמה תקשורתית נגדו בסגנון שעשה לרן בן שמעון בעבר סימנו את תחילת הקריסה של שירצקי והמועדון כולו. אם אחרי השיגעון בהתנהלות מול רן בן שמעון היה את ברק בכר שהצליח לשקם את המערכת ולשמור על שפיות, פיטוריו של בכר והמלחמה הגדולה והמתמשכת נגדו הותירו לא רק צלקת גדולה אלא חלל שלא התמלא.

הקריסה הגדולה

שירצקי מינה את סאלח חאסרמה למאמן בתקופה הכי קשה. שירצקי מכר שחקנים בקצב מסחרר, השקיע זמן רב בענייני ההתאחדות והמנהלת וההתבטאויות שלו לאורך העונה גרמו לפגיעה אנושה בכל המערכת. זמן רב לפני שפיטר את חאסרמה הוא אמר בתקשורת שהוא יחליף אותו.

שירצקי בימים טובים יותר. צילום: פלאש 90
שירצקי בימים טובים יותר. צילום: פלאש 90

הנפילה של הפועל קרית שמונה החלה כאשר שירצקי ניסה להתחכם ולהתבזות בתקשורת באמירות לא רציניות. שירצקי אמר בסיום משחק ההישארות בעכו שהוא צריך ללמוד מכשלונות. אמירה שמראה כי הוא מבין שהעונה היתה כישלון ועליו לתקן.

אבל שירצקי הוכיח בסיום המשחק שהוא לא למד כלום. בדקות שהשחקנים שלו חוגגים את ההישארות בחדר ההלבשה עם המאמן שלומי דורה, שירצקי התראיין ואמר שהמאמן דורה יוחלף והוא מנהל שיחות עם מאמנים. זכותו של שירצקי להחליף את דורה. אבל אפשר היה להימנע מהאמירה הפוגענית כל כך כלפי דורה. אפשר היה לתת לו לחגוג עם השחקנים, ללכת למסעדה טובה ולישון סוף סוף בנחת אחרי לילות ארוכים ללא שינה. אפשר היה להמתין יום יומיים, קצת כבוד מצידו של שירצקי לא היה מזיק. שירצקי נהנה במשך כמה שנים מהאוויר שיש על קצה ההר, העונה הזו הורידה אותו אל הקרקע עם פגיעה קשה בכל המערכות.

שירצקי נטש בצעד חריג את היציעים במשחקים האחרונים של קרית שמונה לפני סיום המשחק. הוא לא עמד במתח. האפשרות שמפעל החיים שלו יירד לליגה השנייה ואולי יוביל אותו גם לסיום דרכו בקרית שמונה גרמה לו תסכול רב. 90 הדקות בעכו היו עבורו מהקשות שחווה לפחות בשנים האחרונות.

בחג הפסח האחרון, נשאל הפרשן שלמה שרף על מה הוא הכי מצטער בקריירה שלו כמאמן. שרף הפתיע וענה בכנות שהוא מצטער שאמר בסיום משחק נבחרת ישראל שהשוער רפי כהן גמר אצלו את הסיפור. זה היה לפני כמעט 20 שנה וזה מה שהכי מפריע לשרף.

שירצקי צריך לשמוע את זה כמה וכמה פעמים אולי זה יסייע לו לכבד גם את אלה שהוא כבר לא ממש מחזיק מהם. שירצקי לא יישאר עוד הרבה שנים בקרית שמונה, בדרך כלל זוכרים לאדם את התקופה האחרונה, לשירצקי יש הזדמנות לקראת סיום דרכו בקרית שמונה להיות שירצקי של העבר. התרומה הענקית שלו לקבוצה ולקהילה עולה לאין שיעור להתבטאויות האומללות שלו מידי פעם אבל שירצקי צריך ללמוד שאף אדם לא הצטער על דברים שלא אמר.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20