מפלגת העבודה הודיעה רשמית לארגון האינטרנציונל הסוציאליסטי על "השעייה לפני ביטול לאלתר" של חברותה בארגון. זאת לאחר שבוועידת האינטרנציונל הסוציאליסטי שהתקיימה במטה האו"ם בג'נבה, הוחלט השבוע לתמוך באופן רשמי בתנועת ה-BDS ולקרוא לחרם על ישראל ע"י ממשלות וארגונים אזרחיים בעולם. האינטרנציונל דאג להזכיר כי מפלגת העבודה הישראלית היא חברה ותיקה באינטרנציונל הסוציאליסטי, עוד מימי מפא"י.

ועידת האינטרנציונל הסוציאליסטי בפורטוגל ב-2013. צילום ארכיון: רויטרס

במכתב ששיגר הבוקר (ג') ח"כ חיליק בר, המשמש כמזכיר הבינלאומי של מפלגת העבודה, אל נשיא ואל מזכ"ל האינטרנציונל הסוציאליסטי, ארגון הגג הוותיק בעולם למפלגות סוציאל-דמוקרטיות בעולם, כינה בר את החלטת הארגון כ"הצהרה צבועה וחמורה".

"אחרי שנים רבות של חברות ומסורת ארוכת שנים של שיתוף פעולה עם ארגון האינטרנציונל הסוציאליסטי, בשם הנהלת מפלגת העבודה הישראלית, אני מודיעכם באופן רשמי, שעד שלא תבוטל רשמית ובמלואה הצהרה זו, אנו מבקשים שלא לכלול שום איזכור של מפלגת העבודה הישראלית, או של מי מחברי מפלגתנו, בשום מידע רשמי הנוגע לארגון, בפירסומים של הארגון, או באירועים עתידיים שלו", נכתב במכתב.

"החלטה אומללה, צבועה ורשעית". ח"כ חיליק בר. צילום: פלאש 90

 

עוד כתב בר לנשיא ולמנכ"ל האינטרנציונל: "אנחנו גם מודיעים לכם בזאת שאנו משעים לאלתר את חברותנו בארגון, כצעד מקדים לביטול של חברותנו לצמיתות בארגון, צעד שיתרחש אם החלטה אומללה, צבועה ורשעית זו בנושא הסוגיה הפלסטינית לא תבוטל. מיותר לציין שההצהרה בסוגיה הפלסטינית היא מוטית, עיוורת למציאות או לעובדות ובחלקה אנטישמית.

"ההצעה מחלישה את הלגיטימציה של הארגון אותו אתם מובילים. השפה והטיעונים בהצהרה זו מוכיחים לנו מעבר לכל ספק, שעד שלא תבוטל ההצהרה רשמית, אין דו שיח אמיתי שניתן לנהל איתכם, או עם ארגונכם בנושא זה".

הפגנת BDS באירופה. צילום: רויטרס

 

במפלגה מדגישים כי "ההחלטה התקבלה בכינוס האחרון של האינטרנציונל, ללא נוכחות נציגי מפלגת העבודה בכנס".

בשנים האחרונות היו חילוקי דעות פומביים בין מפלגת העבודה הישראלית לבין מפלגות-אחיות באינטרנציונל הסוציאליסטי, למשל מפלגת הלייבור הבריטית בהנהגת ג'רמי קורבין. יש להניח כי מעתה יתגברו חילוקי הדעות הנ"ל.

בסעיף השביעי להצהרה, הכריז הארגון הבינלאומי: "אנו קוראים לכל הממשלות וארגוני החברה האזרחית להפעיל חרם, משיכת השקעות וסנקציות (BDS) כנגד הכיבוש הישראלי, כל מוסדות הכיבוש, וההתנחלויות הבלתי חוקיות הישראליות כולל אמברגו מלא על כל סוגי הסחר ושיתוף הפעולה הצבאי עם ישראל, כל עוד היא ממשיכה במדיניות הכיבוש והאפרטהייד נגד הפלסטינים".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20